banner556

Ovalı ve ekibi aşı için karantinaya girdi

KTÜ'nün eski profesörü Ercüment Ovalı ekibiyle karantinaya girdi

Sağlık 04.04.2020, 08:53 04.04.2020, 08:58
Ovalı ve ekibi aşı için karantinaya girdi

Corona virüse karşı tüm dünyada aşı ve ilaç çalışmaları hızla sürerken  Acıbadem Labcell Hücresel Tedavi Laboratuvarı sorumlusu, hematoloji uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve ekibi, aşı çalışması için 45 günlük karantina uygulamasına başladı. Prof. Dr. Ovalı, “Aşı üretimi için son hazırlıklarımızı yaptık ve içeri girdik” diye duyurdu. Ekibiyle birlikte çalışacaklarını söyleyen Prof. Dr. Ovalı, ilk hafta sadece kendisinin çalışacağını daha sonra ekibinin çalışmalara başlayacağını dile getirdi.

“COVİD -19 Türkiye Platformu’ koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı’na önceki gün katılan Prof. Dr. Ovalı aşı çalışmalarıyla, “Bizim beş ayrı konuda çalışmamız var ama bundan bir tanesi son derece önemli. Biri aşı geliştirmesi, ekibim Türkiye’deki tek canlı virüsü izole edip üretmeye çalışan bir grup. Bildiğim kadarıyla başka virüs üretimine çalışan bir grup yok” dedi. Aşı üretimini için laboratuvar ortamında normalde insanların karşılaştığından binlerce kez yüksek dozda virüs üzerinde çalışacak olan ekip, 45 gün sonunda müjdeli haberi vermek istiyor. Prof. Dr. Ovalı, “Amacımız mayıs ayının ortalarında klinik çalışmaya hazır hale gelmek. Başarısızlık her zaman olabilir tekrar tekrar yapabiliriz. Bu süreç uzayabilir. Bütün ekip bunu başarmak istiyoruz. Hatasız yürümek ve bunu yapmak istiyoruz” diye konuştu.
 

Plazma çalışmaları sürdürülüyor
Prof. Dr. Ovalı konferansta aynı zamanda sürdürülen konvelsan plazma çalışmalarının çok kısa sürede insanların hayatına dokunacağını belirtirken, hızla donör çağrısı yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Yorumlar (3)
davut 11 ay önce
Keşke neden eski Ktü'lü olduğunu da yazsaydınız. AKP zamanında böyle değerli hocalar Balyoz mağduru oldu. Şimdi onlardan medet umuyorum. Affet akplileri hocam
Murat 11 ay önce
Dünyanın en iyi profesörlerinden birini ergenekon olayı ile yıprattınız. Şimdi zor günde bu adam dünyayı kurtaracak inş.
murat başkan 11 ay önce
balyozu tezgahlayanları akp haritadan sildi demekki neymiş balyoz ktü nün içindeydi..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@