alexa metrics

banner560

banner572

Kovid-19 rehberinde hamilelerle ilgili aşı bilgileri güncellendi

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberinde güncelleme yaptı.

Sağlık 12.10.2021, 20:01 12.10.2021, 20:29
Kovid-19 rehberinde hamilelerle ilgili aşı bilgileri güncellendi

Sağlık Bakanlığı COVİD-19 Rehberi'ni güncelledi. Rehberde, aşıların gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabileceği belirtilerek, "Hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere COVID-19 aşılarının anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin olmadığını, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını göstermiştir" denildi.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberi'nin, 'Kovid-19 Solunum Sistemi Hastalıklarının Yaygın Olduğu Dönemde Sağlık Kuruluşlarında Gebe Takibi' bölümünde güncelleme yapıldı. Rehberde, hamilelik döneminde aşılanmanın önemine ilişkin uluslararası çalışmalara yer verildi. 

'AŞI OLMAYANLARDA DÜŞÜK ORANI DAHA FAZLA'

COVID-19'un gebelerde, gebe olmayanlara göre daha ağır seyrettiği ve daha fazla ölümle sonuçlandığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Birçok ülkede COVID-19 anne ölümlerinin birinci nedeni haline gelmiştir. Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde gebelere aşı uygulaması tavsiye edilmektedir. Aşılar gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), onay verdiği SARS-CoV-2 aşılarının gebelere de yapılmasını önermektedir, ayrıca CDC ve American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) de gebeler, emzirenler ve gebelik planlayanlara COVID-19 aşılarını önermektedir. İnaktif aşılar gebelik döneminde güvenle kullanılan ve etkili aşılardır. Son dönemde geliştirilmiş olan mRNA aşılarının CDC tarafından yayımlanan 139 bin gebeyi kapsayan çalışmada da bu aşıların gebelerde etkili olduğu; anne, fetüs ve yenidoğan üzerine ciddi bir yan etkisinin olmadığı gösterilmiştir. mRNA aşıları canlı virüs içermez ve aşı etkinliğini artırmak için bir adjuvan kullanmaz. Aşılardaki mRNA hücre çekirdeğine girmez ve insan genomunu değiştiremez. 92 bin gebede, düşük oranının, COVID-19 aşısı olanlarda aşı olmayanlardan daha yüksek olmadığı belirlenmiştir."

'HASTALIK RİSKİNİ 5-10 KAT AZALTTIĞI GÖRÜLDÜ'

Rehberde ayrıca aşının koruyuculuk oranına dikkat çekilerek, "Hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere COVID-19 aşılarının anne ve bebeğe zararlı bir etkisinin olmadığını, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını göstermiştir. ABD'de COVID-19 mRNA aşısı uygulanmış ve doğum yapmış 827 gebenin verileri incelendiğinde aşıların düşük, ölü doğum, konjenital anomali, bebeğin gelişimi, erken doğum, ölü doğum veya yenidoğan ölümü başta olmak üzere herhangi bir soruna yol açmadığı görülmüştür. Gebelikten hemen önce veya ilk 20 haftada mRNA aşısı yapılmış 2 bin 456 gebede düşük riskinde artış görülmemiştir. mRNA aşılarıyla aşılanmış, çoğunluğu sağlık çalışanı olan 424 gebenin değerlendirildiği bir başka çalışmada da hem gebelerde hem de bebeklerinde, aşılı olmayanlarla benzer sıklıkta olumsuz sonuçlar gözlendiği bildirilmiştir. Ek olarak annedeki antikorların yeni doğanda SARS-CoV-2'ye karşı pasif bağışıklık sağlamak üzere plasentadan ve anne sütüne geçtiği de gösterilmiştir. Gebelikte aşılama, enfeksiyona yakalanma riskini azaltır, kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlar. Gebelerde inaktif aşı ve mRNA aşıların yan etkileri toplumun diğer bireylerinden farklı değildir" denildi.


Yorumlar (3)
Vatan 2 ay önce
Yahu bu aşı çıkalı 9 ayını bile tamamlamamışken bu nasıl bilimdir ki uzun vade de yan etkileri bile araştırılmamışken hangi akılla bu açıklama yapılır pes doğrusu. harbiden yatacak yeriniz yok. bu kadar da aklımızı hafife almayın
hakan 2 ay önce
Üreten firma bile ilerleyen zamanda garanti vermiyor ilginç
ali 2 ay önce
İçtiğin ağrı kesicinin garantisi olduğunu mu düşünüyorsun? Herkes bilim adamı ilginç

Gelişmelerden Haberdar Olun

@