7m


7m

hyundai

Koronavirüste başa mı dönülüyor?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mutasyonlu virüsle ilgili, “Giderek maalesef mutasyonlu virüste izole edilen kişi sayısı artıyor. Değişik illerde mutasyonlu virüs taşıyan kişiler tespit ediliyor. Bu da bizde de benzer bir artış trendinin olacağı anlamına geliyor. Dikkatli olmakta fayda var” dedi.

Sağlık 03.02.2021, 10:14
Koronavirüste başa mı dönülüyor?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü,  açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Özlü, mutasyonlu virüsün aşı ile sağlanan bağışıklıktan ve hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklıktan kurtulabildiğinin gözlemlendiğini söyledi. Mutasyonlu virüsün daha ağır semptomlar gösterdiğini belirten Prof. Dr. Özlü, “Özellikle şu anda bütün dünyada mutasyona uğramış virüsle ilgili bir endişe var. Gerek İngiltere, Güney Afrika, gerekse Brezilya’da izole edilen varyantlar yeni virüsün daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Son zamanlarda özellikle bunun yanında daha ağır hastalıklara neden olduğu ve daha ölümcül seyrettiği yönünde de bilgiler gelmeye başladı. Nitekim İngiltere’deki ölüm sayıları 100 bini geçti. Güney Afrika’da gençlerde de hastalığın görüldüğü ve hatta çocukların da hastalığa yakalandıkları yönünde. Hatta hastalığın daha ağır semptomlar gösterdiği yönünde gözlemler yapıldı. Biz genellikle bu virüsün çocuklarda çok görülmediği, görülse dahi az semptomatik şekilde hafif atlatıldığını biliyorduk. Ama bunun da değiştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Yeniden başa dönülecek mi?
Dikkatli olunması ve tedbirlere uyum noktasında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Özlü, “Daha ürkütücü taraf ise aşı ile sağlanan bağışıklıktan ve hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklıktan da mutasyonlu virüsün kurtulabileceği yönünde. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor. Bu bilgileri bir araya getirdiğimiz zaman, bu varyantların bütün dünyada yeniden bir başa dönüş, tekrar bir küresel salgını tetikleyebileceği yönünde endişeler var. Nitekim Avrupa’da baktığınız zaman İngiltere başta olmak üzere bütün tedbirlere rağmen yani kısıtlamalarda bir gevşeme olmamasına rağmen salgının arttığını ve kontrol altına alınamadığını görüyoruz. Vaka sayıları bir türlü düşmüyor. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde bizim de bu mutasyonlu virüsle ilgili dikkatli olmamız çok önem arz ediyor. Dolayısı ile şu anda Türkiye’de alınan tedbirlerle birlikte vaka sayılarında ciddi bir şekilde düşüş var. Ama yine de yeterli değil. Giderek maalesef mutasyonlu virüste izole edilen kişi sayısı artıyor. Değişik illerde mutasyonlu virüs taşıyan kişiler tespit ediliyor. Bu da bizde de benzer bir artış trendinin olacağı anlamına geliyor. Dikkatli olmakta fayda var” dedi.


Yorumlar (4)
Trabzonlu 1 yıl önce
Önce devletler vatandaşlarını korumak için bazı kararlar alır. Covit aşısı bulunduğunda tüm devletler ellerinde avuçlarında olan dolarlarını aşıya yatırdı. Biz ne yaptık önce çinle 50 milyon doz ilaç anlaşması yaptık dedik. Sonucte yedi milyon geldi. Almanyada aşıyı bulan doktorlar öncelikli ülkemiz dediği halde kimse aşı anlaşması yapmadı. Akşam c.b aşı alımı zor olalir söyledi. Çok yazık paralar farklı yerlere vatandaşa aşı yok. Önce kendini ve ekibini aşıla gerisi Allah kerim..
Kemal 1 yıl önce
Aşı olmam diyen süper bilgili herşeyi bilen milyonlarca vatandaşı olan Türkiye'de yasaklar bitince hortlar covid. Ya kardeşim aşı olun aşı, lütfen olun
OFLU TÜRK 1 yıl önce
KISITLAMALAR DEVAM ETMELİ VE NE YAZIKKİ ÇOK SAYIDA İNSAN UYMUYOR BUNA.DENETİMLER SIKILAŞTIRILMALI
Davut 1 yıl önce
İsrail halkının yarısından fazlasını aşıladı. Biz de öğrenciye terörist diyerek günümüzü geçiriyoruz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@