banner518

Koronavirüs için flaş açıklama: Yüzde yüz çözüm

Yeni tip koronavirüs salgının dünya üzerinde en çok vurduğu ABD'den heyecanlandıran bir keşif haberi geldi. Bir biyoeczacılık firması, insan vücudunu koronavirüsten koruyan ve virüsü vücuttan atan bir antikor keşfettiklerini açıkladı.

Sağlık 16.05.2020, 10:02 16.05.2020, 10:06
Koronavirüs için flaş açıklama: Yüzde yüz çözüm

Firma CEO'su Dr. Henry Ji, "Antikor tedavisinin Kovid-19 aşısı piyasaya çıkmadan aylar önce hazır olabileceğini ve tedavinin olduğunu ve yüzde yüz çözüm sunduğunu söyledi.

Fox News'de yer alan habere göre, California merkezli "Sorrento Therapeutics" adlı firma Kovid-19 virüsüne karşı buldukları antikoru açıkladı.

Aşıdan aylar önce hazır olabilir

Firma keşfettikleri STI-1499 adlı antikorun Kovid-19 virüsünü yüzde yüz engellediğini savunurken, söz konusu antikor tedavisinin Kovid-19 aşısı piyasaya çıkmadan aylar önce hazır olabileceğini belirtti.

"Yüzde yüz çözüm sunuyor'' 

Konuya dair açıklamalarda bulunan firma CEO'su Dr. Henry Ji, "Tedavinin olduğunu ve yüzde yüz çözüm sunduğunu vurgulamak istiyoruz. Vücudunuzda nötrleştirici antikor varsa, sosyal mesafeye ihtiyacınız yoktur. Hayatı korkmadan normale döndürebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Virüsün vücuda girişini engelliyor 

Dr. Ji, geliştirme sürecinde son 10 yıldır topladıkları milyarlarca antikoru test ettiklerini ve aralarında uygun olan yüzlerce antikorun Kovid-19 virüsüne karşı direnç gösterdiğini hatta vücuda girişini engellediğini belirtti. Söz konusu antikorların içinde özellikle bir tanesinin virüsün sağlıklı hücrelere bulaşmasını yüzde yüz engellediğini fark ettiklerini kaydeden Ji, "Antikor, bir virüsün vücuda girişini engellediği zaman o virüs hayatta kalamaz. Hücreye giremezlerse çoğalamazlar. Yani, virüsün hücreyi ele geçirmesini önlersek, virüs sonunda ölür. Vücut da bu virüsten temizlenir. STI-1499 antikoru, virüsün etrafını sararak vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu en iyi çözüm'' 

Dr. Ji, ayrıca antikorun yan etkisi olmadığından koruyucu tedavi olarak kullanılabileceğini ve geliştirilebilecek herhangi bir aşıdan daha etkili olabileceğini ileri sürdü. Ji, "Bu en iyi çözümdür. Aşı yapmanın amacı nötralize edici bir antikoru yaymaktır. Haliyle sizde zaten böyle bir antikor bulunuyorsa aşı ile dağıtılana ihtiyacınız yoktur." dedi.

Uzmanlar şüpheyle yaklaştı

Covi-Shield olarak adlandırılan kokteyl, üç farklı antikordan oluşacak ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayını alırsa ilk etapta Kovid-19 hastaları ve işe dönen insanlara uygulanacak. Diğer yandan, bazı uzmanlar ise firmanın iddialarına işaret ederek, "Bu kadar kısa bir zaman içinde yüzde yüz çözümden bahseden söylemlere yüzde yüz şüpheyle yaklaşın." uyarısı yaptı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (2)
Niyazi 2 hafta önce
Az evel izledim bu ilac iki veya üc yil sonra testlerden gececek nihayi karar 19 yil sonra verilecek sevindirici haber 3.8.2083 yilinda piyasaya sürülecek bu arada bende evdimde sogan sarmisak ile cay ve bal üretimine basliyacagim sanirim 20 yil sonra bu üretimim virusu durduracaktir duyduk duymadik demeyin
Ali 2 hafta önce
kesin trump 'ın kankasidir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@