7m


7m

hyundai

Kanser Ölüm sıralamasında 2. sırada - 4 Şubat Dünya Kanser Günü

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü'nden kanser günü açıklaması.

Sağlık 02.02.2018, 15:52
Kanser Ölüm sıralamasında 2. sırada - 4 Şubat Dünya Kanser Günü

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü'nden 4 Şubat Kanser Günü dolayısıyla dolayısıyla açıklama yayınlandı.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

"Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. 

Kanser oluşumundan % 90-95 çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir. 

Bilindiği üzere tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir. Bakanlığımız tarafından kanser konusunda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşam davranışlarının kazandırılması amacıyla her yıl 4 Şubat’ta ülkemiz genelinde farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.
Ülkemizde ulusal kanser standartlarına göre 3 kanserin taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır. Kanser taramaları hakkında bilgi almak ve taramalarınızı yaptırmak için aile hekimlerinizden ve KETEM’ den bilgi alabileceğinizi hatırlatır, sağlıklı günler dileriz.

Kanser Ölüm sıralamasında 2. sırada - 4 Şubat Dünya Kanser Günü

Kanser Tarama Aracımız 5 Şubat 2018-2 Mart 2018 tarihleri arasında Fatih Devlet Hastanesi’nde hizmet verecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@