İlaç fiyatlarına indirim yapılacak

SGK tarafından yapılan açıklamada, eczanelere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkılmaya devam edileceği ifade edilerek, "Kurum ile ilaç sanayi arasında yapılan anlaşmayla, ilaç fiyatlarında yüzde 25-50 civarında indirim sağlanacaktır. Bu ind

İlaç fiyatlarına indirim yapılacak

SGK tarafından yapılan açıklamada, eczanelere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkılmaya devam edileceği ifade edilerek, "Kurum ile ilaç sanayi arasında yapılan anlaşmayla, ilaç fiyatlarında yüzde 25-50 civarında indirim sağlanacaktır.

Bu indirim de vatandaşlara yüzde 25-30 civarında daha az katkı payı ödeyerek ilaca erişimi anlamına gelmektedir. Bu uygulamayla aynı zamanda kamunun sağlık harcamalarında da yaklaşık 2.5 milyar TL tasarruf hedeflenmektedir.

Kurum olarak temel amacımız sosyal güvenlik hizmetlerinin vatandaşlarımıza daha etkin, verimli ve kesintisiz ulaşmasıdır" denildi.

Bu çerçevede, ilaç sanayi ile yapılan indirim sözleşmesinin eczaneleri hedef alan bir uygulama olmadığının altı çizilen açıklamada, eczacılarla tek tek yapılacak olan sözleşmeyle eczacıların maliyetlerinin daha da düşeceği kaydedildi.

Yeni uygulamayla eczacıların TEB'e sözleşme bedeli olarak vermek zorunda kaldığı 500 TL ödeme yükümlülüğünün kalktığı belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Dolayısıyla sözleşmenin Kurum ile TEB arasında yapılmasından kaynaklanan ve bu nedenle eczacıların TEB'e ödemek zorunda kaldıkları sözleşme bedeli, sözleşmenin Kurum ile eczacılar arasında doğrudan yapılmasıyla ortadan kalkacaktır.

Ayrıca, önceki sözleşmeye göre sürecin daha iyi işlemesi ve bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla eczanelere bazı avantaj ve kolaylıklar da yeni sözleşme ile sağlanacaktır.

Tek tek yapılacak olan sözleşmelerle ilgili her hangi bir bürokratik uygulama ya da zaman kaybı oluşturacak herhangi bir işlem de söz konusu olmayacaktır.

Kurumun teknolojik imkanları tüm eczacılara sadece tek bir tuşla ulaşabilir düzeydedir. Vatandaşların sağlık hizmetlerini aksatmamak ve eczacıların mağduriyetlerini engellemek için gereken tüm tedbirler alınmaktadır."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler