banner539

banner526

banner533

banner513

Ercüment Ovalı Koronavirüs aşısı için yeni bir tarih verdi

Sosyal medya hesabını kapatarak sessizliğe bürünen Ercüment Ovalı’dan yeni açıklama.

Sağlık 27.07.2020, 16:01 27.07.2020, 20:29
Ercüment Ovalı Koronavirüs aşısı için yeni bir tarih verdi

Türkiye’de corona virüsü aşısı ile ilgili çalışmalar yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı sessizliğini bozdu.

Ovalı, aşı çalışmalarına devam ettiğini son olarak test için Amerika’dan gelecek hayvanları beklediğini söyledi.

Dünyada yüz binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip korona virüs ile ilgili Türkiye’de aşı çalışmaları yürüten kişilerden birisi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, tüm sosyal medya hesaplarını kapatarak sessizliğe bürünmüştü.

Ercüment Ovalı ilk olarak 23 Nisan’da korona virüs aşısının hazır olacağını açıklamıştı. Ovalı 23 Nisan’da sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, ”Son 1 aydır gece gündüz çalışarak 6 proje 4 ürün ve 3 makale çıkaran kahramanlarıma teşekkür ediyorum. Canım ülkem artık Covid-19'a karşı aşı geliştirebilen az sayıdaki ülkeler arasında” açıklamasına yer vermişti.

Ercüment Ovalı’nın bu çıkışı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tepkisini çekmişti. Yaşanılan bu gelişmelerin ardından bir süre sosyal medyada da gündem olan Ovalı, 15 Haziran’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili dostlar. Sosyal medyayı sadece sizleri bilgilendirmek için kullanıyorum. Bir sonraki gelişmeye kadar tweet’imi bu gece yeniden kapatacağım. Görüşmek üzere. Saygılarımla” ifadelerini kullanmıştı.

Ercüment Ovalı bu açıklamalarının ardından günler sonra sessizliğini bozdu. Prof. Dr. Ovalı, "2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye'de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak havyan testleri için Amerika'dan 22 Haziran'da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos'ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş korona virüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Aşı için Şubat ayını hedefini yineleyen Ovalı, Şubat ayı sonunda aşı çalışmalarını tamamlayacaklarını söyledi.

Yorumlar (13)
Cemal 3 ay önce
Ercüment hocam bak işine ya.. Şöhret olmak istiyorsan katıl Survivor'a
serdar 3 ay önce
dolandırcı çıktı piyasaya yine
doğan yıldız 3 ay önce
bu adam hiç güven vermiyor.
ekko 3 ay önce
Hocaya inanmak istiyoruz ama bu sefer inanma konusunda temkinli olmak zorundayız.
Köksal 3 ay önce
İşine bak hoca bu laflara karnımız tok
İLKER TÜRK 3 ay önce
Ovalı senin işin , ilacı bulduk deyip dünyaca ünlü bi şirketin piyasada olan ilacını bize kitlemeye çalıştığın gün bitti...geç bu işleri ilaç , aşı diyorsun sonra makale yazdık diye çeviriyorsun.... dünyada dengeleri değiştirecek bi buluşun varsa önce devletinle paylaşırsın... birilerine rant sağlama hareketlerinden vazgeç
Mehmet 3 ay önce
Ercüment hocayı önce bir tanıyın sonra yorum yapın
Keloglan 3 ay önce
Sırf hava ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@