banner556

Ercüment Ovalı'dan Bakan Koca'ya yerli aşı göndermesi!

Prof. Dr. Ercüment Ovalı yerli aşı konusunda açıklamalarda bulunurken kendi çalışmasının uluslararası dergilerde yayınlandığını ancak Türkiye'de bekletildiğini söyledi.

Sağlık 24.11.2020, 21:32
Ercüment Ovalı'dan Bakan Koca'ya yerli aşı göndermesi!

Koronavirüs aşısını bulmak için çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Ercüment Ovalı açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) listesinde Türkiye'den 11 aşı çalışmasının görüldüğünü belirten Ercüment Ovalı, bu aşılardan sadece ikisinin klinik çalışma aşamasına geldiğini söyledi.

Yerli aşı çalışmalarının eski tip aşı geliştirmek üzerine kurulu olduğunu iddia eden Ercüment Ovalı, o çalışmaları şu sözlerle yerden yere vurdu:  

Yerli aşı çalışmalarını böyle suçladı

- Bu çalışmaların henüz yayınlanmış bir makalesi yoktur.

- Biri hariç nötralizan antikor sonuçları yoktur.

- Hiç birinde ADE verileri yoktur.

- Sadece birine ait viralchallenge verileri vardır

- Bu çalışmalarda kullanılan aşıların biri hariç GMP grade üretimi yoktur. 

 - Bu çalışmaların hiç birinde akut ve kronik sitotoksite verileri yoktur.

Neyi bekliyor?

Yerli aşı çalışmalarını böyle eleştiren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, WHO listesine giremeyen kendi aşı çalışması için ise "Ne güzel! hiçbirinin bir sayfa yayını yok ama Ercüment Ovalı’nın uluslararası muteber dergilerde 4 yayın yapılmış ve takdir görmüş çalışması hala neyi bekliyor?" ifadelerini kullandı. 

Sağlık Bakanı Koca'yı suçladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yerli aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarında kendi aşı çalışmasından bahsetmemesine tepki gösteren Ercüment Ovalı, "Bakan Bey keşke diğer aşılardan bahsederken buna da bir parantez açabilme basiretini gösterebilse, aynı pozitif yaklaşımı gösterebilse bilim adamları olarak saygı duyar, devletimiz ayırımsız bilimsel çalışmalara sahip çıkıyor diye kıvanırız" dedi. 

Yorumlar (25)
Serdar 2 ay önce
Öncelikle bakanlık bilimsel dergi değil bakanda editör değil.çalışmaları onlar yayınlar.ha yaptıysan aşıyı getir .açıklamalarda konuş.dünya aşıyı gönderme aşamasına gelmiş sen hala çalışmadan bahsediyorsun.boş yapıyorsun.işin gücün açıjlama ile gündem olmak.daha bir somut ürün göremedik.bakanla derdin ne.bu aşı bulunduğunda dünya peşinde zaten.bulduysan sat dünyaya.ne bakanda bakan.yoksa birşey bulamadın mı.
YORGUN 2 ay önce
KÖR KARDEŞİM.
Yalcinx5 2 ay önce
Verileri dogru aciklamayan bakandanmi bunu istiyorsun bence sen yurtdisinda devam et calismalarina burda sana ekmek vermezler biz ki ekonomiden adami bile hazinenin basina getirmis ulkeyiz yazik olur sana
Showa karşıyım 2 ay önce
Sağlık da show olmaz, bulduysan ortaya çıkar, sen buldan da red mi edildi, buluyormuş gibi hedefin etrafında dolaşmakla şöhret olamazsın, ovalının anlatımları bana samimi gelmiyor
Kenan aydın 2 ay önce
İnsanlarda aşıyı deniyeceksen SSK sını sen yap insanların. diyorlar Ercüment hocaya.. Bununda bilin istedim.. 15 gün içinde kendine ilk aşıyı vuracak.. Şimdilik bu kadar yeter..
Oflu 61 2 ay önce
Lafla olmaz ...aşı nerede ?!
Misafir 2 ay önce
Kime inanacagimiza sasirdik.Bu kaçinci bulus.?
Abdullah 2 ay önce
Bilimsel makale sayısı ile son ürün arasında malesef olumlu bir oran yok. Her makale ürüne dönüşmüyor. Birde elde edilen veriler eğer aşı için önemli ise öncelikle ülke menfaati için muhafaza edilmesi daha akıllıca olurdu. Sağlıkta siyaset ve benlik olmamalı.
Koyun terbiyecisi 2 ay önce
Seni görmezler Ercüment Hocam sen onlara biat etmedin
KOÇ 61 2 ay önce
Hocam bir çıktın piyasaya öyle umutlandırdın ki bizi oh tamam millet kurtulduk dedi şimdi iş döndü başka tarafa Allah aşkına ortada işe yarar bir aşı var mı ? yok mu ?
Yılmaz yerinde durmaz 2 ay önce
29 ekimde bişe açıklayacaktı bu nooldu? 10 Kasım da geçti. 23 Nisan da mı açıklayacak. 1 yıl oluyo o zamana. Kahramanları vardı. Ben o zaman da onu eleştiren bir yorum yazmıştım, bir sürü laf edildi. Aha gördünüz işte. Şimdi de bakan engelliyor oldu. Yapamayacağını, beceremeyeceğini anladı, bakan engelliyor diyor. Oldu gözlerim doldu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@