"Engellilik nedenlerinin büyük çoğunluğu önlenebilir"

Trabzon il Sağlık Müdürlüğü'nden engelliler haftası açıklaması.

Sağlık 11.05.2018, 12:23
"Engellilik nedenlerinin büyük çoğunluğu önlenebilir"

Trabzon Sağlık Müdürlüğü, engelliliğin nedenleri araştırıldığında, büyük çoğunluğunun önlenebilir nedenler olduğunun görüldüğünü bildirdi.

İl Sağlık Müdürlüğünden, Engelliler Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, engelliliğin doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlandığı belirtildi.

Engelliliğin nedenleri araştırıldığında, büyük çoğunluğunun önlenebilir nedenler olduğunun görüldüğü işaret edilen açıklamada, "Bu nedenler arasında genetik etkenler, akraba evliliği, gebelik sırasında yaşanan sorunlar bulunmaktadır. Doğum sonrasında kazalar, insan eliyle bilerek ya da kaza sonucu oluşan psikososyal travmalar, doğal felaketler engelliliğe yol açmaktadır." denildi.

Açıklamada, ülke genelinde engelliliğin önlenmesi amacıyla doğumdan itibaren tüm bebeklere çeşitli taramalar yapıldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Yeni doğan işitme taraması, fenilketonüri taraması, biyotidinaz enzim eksikliği ve tiroid hormon eksikliği taraması, gelişimsel kalça çıkıklığı erken tanı ve tedavisi, hemoglobinopati taramaları, erken yaş taramaları yapılmaktadır. Tarama çalışmalarının yanı sıra, evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan engelli bireylere muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. Engelliliğin bir yazgı olmadığı, geliştirilecek sosyal politikalar ve her alanda koruyucu-önleyici uygulamaları içeren düzenlemelerle önleneceği kesindir."

Engelli bireyin yaşadığı sorunların sadece kendisinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun ve insanların ortak sorunu olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Engelli insanlarımızı üretebilir, en azından kendi kendine yetebilir hale getirebilmek için toplum ve birey olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir imkandan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli ve onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Bu yönde atılacak her adım engellilerimizin yaşama daha sıkı sarılmalarını sağlayacaktır. Unutmamalıyız ki bizler de her an engelli olabiliriz. Kendimizi onların yerine koyarak düşünmeli ve her birimiz engellilerin daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız"

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@