Dikkat siz de Fibromiyalji hastası olabilirsiniz! Fibromiyalji nedir?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, Fibromiyalji hastalığı hakkında bilgi verdi. 

Dikkat siz de Fibromiyalji hastası olabilirsiniz! Fibromiyalji nedir?


Fibromiyalji hastalığını tanımlayan  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, "Fibromiyalji kronik bir ağrı sendromudur. Yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyete neden olur. Bu hastalar, 'Her tarafım ağrıyor, ağrım bazen omzumda, bazen kolumda, bazen boynumda, belimde, bacaklarımda oluyor. Defalarca doktora gittim tüm tahlillerim normal, bir şeyin yok dediler. Kimse bana inanmıyor' şeklinde yakınmalarda bulunur. Bu hastalık daha önceleri kas romatizması, yumuşak doku romatizması olarak adlandırılıyordu. 1990'dan beri fibromiyalji olarak tanımlanıyor. İstatistiklere göre hastalığın görülme oranı yüzde 3-6'dır. Ama bu hastalığa tanı koymak çok zor olduğu için bu oran çok daha yüksektir. Kabaca 10 kişiden biri fibromiyalji hastalığına sahiptir. Kadınların hastalığıdır. Kadınlarda erkeklere göre 5-10 misli daha fazla görülür" dedi. 

Fibromiyalji hastalığına neden olan risk faktörlerini anlatan Uzman Dr. Yenerkol, "Kadın olmak, yaşın ilerlemesi, düşme veya trafik kazası gibi omurgaya yönelik fiziksel travmalar, cerrahi müdahaleler, geçirilmiş bazı enfeksiyonlar, çocukluk döneminde geçirilen psikolojik veya fiziksel şiddet, cinsel istismar, boşanma, terk edilme, savaş, işle ilgili sorunlar, aşırı aktif yaşam tarzı, mükemmeliyetçi kişilik bu hastalığın başlıca risk faktörleridir" ifadelerini kullandı. 
Hastaların en az üç ay kesintisiz ve vücudun belli bölgelerinde gezen kronik bir ağrıya sahip olduklarını söyleyen Uzman Dr. Yenerkol, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı: 
"Bu ağrı hiç ara vermez, hasta kendini çok yorgun hisseder, hiçbir iş yapacak gücü kendinde bulamaz, gece uykuları huzursuzdur. Ne kadar uyursa uyusun yorgun kalkar, ayak ve ellerinde yanma ve uyuşmalar hisseder. Uyku apneleri, huzursuz bacak sendromu, gece diş gıcırdatma ve diş sıkma görülebilir. Hasta yataktan sürünerek kalkar. Eklemlerini hareket ettirmekte güçlük çeker, dikkatini toplamakta, konsantre olmakta zorlanırlar. Migren ve gerilim tipi baş ağrısı çekebilirler. Hastalığın tedavisi fizik tedavi uzmanı fizyoterapist psikolog eşliğinde olmalı. Bu konuda merkezimizde birçok tedavi ajanları kullanılmaktadır. Klasik tedavi ajanlarından hastalar büyük yarar görmektedir. Magnetoterapi kürler ve andulasyon cihazı tedavisi bu konuda çok başarılıdır. Kas spazmlarının ve ağrılarının geçirilmesinde robotik lazer kullandığımız bir diğer ajandır. Robotik lazer kan dolaşımını düzenleyip, inflamasyonu dağıtarak ağrı ve spazmın rahatlamasını sağlar. Yine bu amaçla kriyoterapi yani soğuk tedavisi kullanmaktayız. Tetik noktalara yapılan enjeksiyon tedavileri ve masaj tedavisinden de hastalar çok yararlanmaktadır. Hidroterapi yani havuz tedavisi kullandığımız bir diğer yöntemdir." 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 10:15


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burçak
Burçak - 4 ay Önce

Sabah meydanda tanjanttan görünüyordu duman. Bir terslik olduğunu düşünmüştük.
Çok geçmiş olsun. Üzücü.

61
61 - 4 ay Önce

Can kaybı olmasın. Geçmiş olsun

Muharrem düzel
Muharrem düzel - 4 ay Önce

güzel yerdi çok geçmiş olsun

gerçek
gerçek - 4 ay Önce

sigortası varsa işletmenin zararı sadece yapım sürecindeki müşteri kaybıdır. yoksa geçmiş olsun Allah kimseye kaza bela vermesin

Yusuf Yıldız
Yusuf Yıldız - 4 ay Önce

İşçilere yazık..işlerinden oldular..Allah yardımcıları olsun

61
61 - 4 ay Önce

Mal geri gelir Can gelmez yetkililerine geçmiş olsun

Asiye turan
Asiye turan - 4 ay Önce

Allah rahmet eylesin iy cafey di

Murat
Murat - 4 ay Önce

Giden mal olsun emek verince daha da iyisi olur yeter ki can sağ olsun çok geçmiş olsun

banner421

banner426

banner432

banner443

banner441