Bugün Dünya Hepatit Günü - Hepatit hastalığı nedir?

Ciddi bir halk sağlığı problemi olarak dünyada önemini korumakta olan hepatite dikkat çekmek amacıyla 28 Temmuz 2017 tarihinde “Dünya Hepatit Günü" olarak kutlanıyor.

Sağlık 28.07.2017, 09:27 28.07.2017, 09:50
Bugün Dünya Hepatit Günü - Hepatit hastalığı nedir?

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle bilinçlendirme çalışmaları yapılırken Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu, günün önemi nedeniyle mesaj yayınladı. 


Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Hepatit hastalığının insan yaşamı için oluşturduğu tehlikeye dikkat çekilerek hastalığın bulaşma ve hastalıktan korunma yolları anlatıldı.

Açıklama şu şekildedir: 

"Hepatit, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır ve pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenlerin başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Viral hepatitlere sebep olan farklı virüs tipleri (Hepatit A,B, C, D ve E) bulunmaktadır. Dünyada yılda 1,34 milyon insanın bu virüs tiplerine bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir.

Bugün Dünya Hepatit Günü - Hepatit hastalığı nedir?

Hepatit B ve Hepatit C virüslerı uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrıca bir öneme sahiptir. Bu virüsler yılda bir milyon insanın ölümünden sorumludur. Halen, dünyada yaklaşık 500 milyon kişinin hepatit B ve C virüsleri ile enfekte olduğu,  3 kişiden birinin ise bir ya da daha fazla kez bu virüslere maruz kalmış  olduğu tahmin edilmektedir.

Hepatit B virüsü; enfekte kan ve kan ürünleri, cinsel ilişki ve enfekte anneden yenidoğan bebeğe bulaşma şeklinde kişiden kişiye yayılır. Hepatit C virüsü ise esas olarak enfekte kan ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Ancak enfekte kan ile temas etmiş diğer vücut sıvıları da enfeksiyon kaynağı olabilir Tek eşli çiftlerde cinsel yolla bulaşma nadir görülür.

Bugün Dünya Hepatit Günü - Hepatit hastalığı nedir?

En yaygın bulaşma yolları;

•          Kontrol edilmemiş kan transfüzyonu ya da kan ürünlerinin kullanımı,
•          Sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri,
•          Anneden bebeğe doğum sırasında,
•          Kullanılmış enjektör paylaşımı,
•          Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı,
•          Sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması,
•          Güvenli olmayan cinsel ilişki.

Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Hepatit B aşısı güvenli ve etkili bir aşıdır. Ülkemizde, bebeklere ilk dozu doğumda olmak üzere 1 ve 6 aylıkken toplam 3 doz ve risk grubunda olan kişilere ücretsiz Hepatit-B aşısı sağlık kuruluşlarımızda uygulanmaktadır.
Ülkemizde, Genişletilmiş Bağışıklama Programı içinde yer alan Hepatit B Kontrol Programı kapsamında 1998 yılında Hepatit B aşısı rutin takvime eklenmiştir. 2005-2008 yılları arasında ise  okullarda  destek aşılamaları yapılmıştır.

Bugün Dünya Hepatit Günü - Hepatit hastalığı nedir?

Hepatit C virüsüne karşı aşı henüz bulunmamaktadır. Aşı dışında bulaşma yoluna ilişkin koruma önlemleri ön plandadır. Hepatit C virüsü bulaşma yolları, Hepatit B virüsü bulaşma yolları ile benzer olmakla birlikte esas yayılma yolu enfekte kan ve kan ürünleri ile doğrudan temastır. 
Hepatit A kontamine su ve besinlerle salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullardan dolayı kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Her yıl küresel olarak 1,4 milyon hepatit A vakasının ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

2012 yılında, Çocukluk Dönemi Aşı Takviminde Hepatit A aşı uygulamasına başlanmış ve 18. ay ve 24. ayda olmak üzere çocuklara sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bugün Dünya Hepatit Günü - Hepatit hastalığı nedir?

Hepatit D virüsü sadece Hepatit B virus (HBV) enfeksiyonu olan kişilerde hepatite yol açar. HBV’nin yokluğunda enfeksiyon yapamaz. Fakat hafif seyreden HBV enfeksiyonunu daha ağır ve hızlı seyreden bir hastalığa dönüştürebilir. HDV kan ve kan ürünleri ile temas, kas içi veya damar içi enjeksiyonlar, deri ve mukoza yolu ve cinsel yol ile bulaşabilir. HBV varlığında bulaşma riski artmaktadır.

Hepatit E virüsü (HEV) fekal-oral (dışkı ile temas) yol ile bulaşır, vahşi ve evcil hayvanlarda bulunur ve akut enfeksiyona yol açar. Erişkinlerde çocuklardan daha sık görülür, hamilelerde daha ağır seyreder.

İlimizde 2016 yılında 36.361 doz Hepatit B, 20 653 doz ise Hepatit A aşısı yapılmış olup, ülke genelinde her antijen için %97 olan aşı oranının üzerine çıkılarak %99 seviyelerinde aşı oranlarına ulaşılmıştır. Ortaya çıkan güzel sonuçlarda üstün gayret gösteren başta Aile Sağlığı Merkezleri çalışanları olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına tüm Trabzon halkı adına teşekkür etmekteyiz." 


 
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@