Bilim Kurulu üyesinden çok önemli uyarı

"Hastalığın gidişatını halk belirleyecek" diyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "En ufak bir gevşeme kabul edilemez. Önlemler bırakılırsa bir ay sonra illerde nüfusun yarısı hasta olur" uyarısında bulundu.

Sağlık 09.04.2020, 15:40
Bilim Kurulu üyesinden çok önemli uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgınıyla ilgili hayati öneme sahip uyarılarda bulundu.

"En ufak bir gevşeme kabul edilemez"

Prof. Dr. Kara, “Ülkemizde Covid-19 mücadelesi çok ciddiye alınıp başarılı şekilde sürdürülse de en ufak bir gevşeme kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

"İllerde nüfusun yarısı hasta olur"

Prof. Dr. Kara, açıklamasında şunları kaydetti:
-Tüm önlemler bırakılırsa, hastalığın bulaştırıcılığı çok yüksek olduğu için kabaca 4 hafta sonra illerde nüfusun yarısı hasta olur ve bu rakamın üçte ikisi son iki hafta içinde hastalanacağı için hastaneler, sağlık sistemi ya da başka bir hizmet sorunu çözmeye yetmez.

HaberTürk

Yorumlar (5)
İbraam 10 ay önce
Hala ne bekliyorsun tek akıl, milleti göz göre göre ölüme yolluyorsun, ekonomin batsın. Candan öte ne var. Ama sende haklısın, sana göre sen ve ailenin saltanatı her şeyin üstünde,
Ercan 10 ay önce
Senin zihniyetinin bu kadar nefret saçmasına müsaade edilmemeli ama batsın sosyal medya ve bu yorum serbestliği! Bir b..k bilmeden zehir saçıyorsunuz ortalığa. Evde kalın ve sesinizi kesin. Bu yeter
Ali Papa 10 ay önce
Gerekli gereksiz sokağa çıkmalar, salgının yayılımını arttıran en buyuk faktör. Sokağa çıkmayı azaltmıya çalışan yetkililer, 20-65 yaş arası 10 milyondan fazla İstanbulluya, ücretsiz maskeleri eczaneler vasıtasıyla dağıtacakmış.,10 günde bir. Yani milyonlarca kişi eczane eczane dolaşıp, eczane önlerinde kuyruğa girecek. her eczane 500 adet alabilecek ve 100 kişiye verebilecek. Ey herşeyi bilen yetkili kişiler, milyonlarca insanın 10 günde bir 5236 İstanbul eczanesinde yoğunluk yaratması, binlerce kişinin virüs kapmasına neden olmazmı? Aranızda hiç sağlıklı düşünebilen bir adam yokmu ya?
yakun 10 ay önce
Hiç bir şey olmaz; Türkiye' deki virüsün kaynağı Avrupa ve ABD' dir. Umreden gelenlerin yaydığı virüs salgın kabul edilmediğine göre bu iş kolay. Çünkü yetkili ağızlar virüsün kaynağı olarak umreden gelenlerden bahsetmiyor. Dolayısıyla vak' aların yarısını yok saymamız gerekir.
İbraa 10 ay önce
Evde durma aklından yoksun bu millet ve bu milletin seçtiği bir idare bu işi çözemez, İşimiz yatsı ezanından sonra okunan dua ve rekbirlere kaldı!!!!!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@