alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Araba kullanırken bunu yapanlar dikkat – Çok zararlı

Arabaya biner binmez klimayı açmayın. Uzmanlar uyarıyor.

Sağlık 04.07.2017, 18:16
Araba kullanırken bunu yapanlar dikkat – Çok zararlı

Yaz aylarında araca biner binmez klimayı çalıştırmanın insan sağlığı açısından çok zararlı olduğu ortaya çıktı.


Özellikle yaz aylarında araç kullanmak zorunda kalanlar için klima vazgeçilmezdir. Araca binip motor çalıştırıldıktan sonra ilk iş el klima düğmesine uzanır. Ancak Uzmanlar bu konuda uyarıyor. Klimayı açmadan önce mutlaka camları açarak aracı havalandırın.

Bunun nedeni ise arabayı dışarıda bıraktığımız zaman camları kapamamızdır. Gölgede bıraktığımız zaman arabanın içinde 400 ila 800 mg benzen birikir.

Örneğin, arabanızı 16 dereceden yüksek bir hava sıcaklığında güneşe koyduysanız, arabada biriken benzen miktarı 2000 ila 4000 miligrama kadar yükselebilir. Bu da izin verilen seviyenin neredeyse 40 kat daha fazlası.

Camlar kapalı bir şekilde arabada oturduğunuz zaman benzen solursunuz. Bu da karaciğerinize, kemik dokularını ve böbrekleri etkiler. Organizmadan benzenin atılması çok uzun sürer.

Arabaların kullanım klavuzlarında klimayı çalıştırmadan önce camları açmalısınız diye yazar ama nedeni yazmaz.

Tıbbi açıklaması

Klima, soğuk hava üflemeye başlayana kadar, öncelikle içeride ısınan havayı ve beraberinde benzeni dışarı üfler. Benzen kansere yol açan zehirli bir maddedir.

Arabaya oturduğunuzda, garip bir koku almasanız bile, önce 1-2 dakika camları açın sonra klimayı çalıştırın. Arabayı çalıştırdıktan sonra da pencereleri bir süre daha açık tutun.

Yorumlar (1)
barış 4 yıl önce
araba dünya tarihinin en zararlı aletidir. silahtan bile daha zarar vermiştir insanlığa. zararı yararının 20 katından fazladır...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@