banner556

>

Bordo Bereliler kimdir, Görevleri nelerdir...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) nın Gururu olan Bordo bereliler 3,5 yıl süren insan üstü bir eğitim sonrasında yetişiyor.

Medya 06.01.2021, 11:55 06.01.2021, 12:00
Bordo Bereliler kimdir, Görevleri nelerdir...
Bordo Bereliler nasıl seçiliyor, nasıl eğitim görüyor, İşte bilinenlerden bazıları;

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) nın Gururu olan Bordo bereliler 3,5 yıl süren insan üstü bir eğitim sonrasında yetişiyor.

Subay ve Astsubay olan bu askerlerin tamamı Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarından seçilip, üç ayrı dalda tam 47 ayrı ders görüyorlar.

Bordo Bereliler kimdir, Görevleri nelerdir...

Dünyanın en iyi özel kuvvetleri olarak bilinen bu gruba yetişme dönemlerinde ağır, yorucu, psikolojik eğitim veriliyor. Görevlerinde asla duygusallığa yer vermiyorlar. Her türlü hava şartlarına dayanıklı olarak yetiştiriliyorlar.

Komutanlarına sonsuz bir itaat ile bağlı olan bu askerler komutanlarının “Beni Vur” talimatını dahi ikinci bir emir gelmeden anında yerine getirebiliyorlar.

Bordo berelilerin diğer bir özelliği de "güven atışı eğitimi" alan dünyadaki tek birlik olmasıdır.

Kim Kurdu Neden Bordo Bereliler adını aldı:

1992 senesinde tugay seviyesinde kurulmuş olan bu birlik doğrudan Türk Silahlı Kuvvetleri Genek Kurmay Başkanlığına bağlı olarak görev yapar.
1992 “Mavi Bereli” komandoların yanına Kaşif Kozinoğlu tarafınfan Bordo Bereli Özel Birlikleri olarak kuruldu.

Kaşif Kozinoğlu Kimdir:

MİT Dış Operasyonlar Dairesi başkanı, eski asker Kaşif Kozinoğlu, 1955 yılında Trabzon’da doğdu. 1976 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olup, 1980 senesinde Özel Harp Dairesi'nde göreve başladı. 1995 yılına kadar Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Tim Komutanlığı'nda İstihbarat Subaylığı, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Eğitim Öğretim Grup Komutanlığı'nda görev yaptı. 

Eğitim Öğretim Grup Komutanlığı'ndan isteğiyle 1995 yılında emekli olup, MİT'e girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri  özel harp dairesinde binbaşı rütbesiyle görevdeyken, Orta Asya'dan sorumluydu. 

Suriye, Bosna-Hersek ve Afganistan'da da görev yaparken, Eylül 2010'da müsteşar Dr. Hakan Fidan'ın talimatıyla "Baş Müşavir" sıfatıyla Asya Bölgesi'ne atandı. Bu tarihten itibaren de 5 kez yurt dışı görevine gönderildi. En son 9 Mart'ta görevinden dönen Kozinoğlu'nun Mayıs 2004'te Alaattin Çakıcı'nın yurt dışına kaçmasıile ilgili Çakıcı'nın yakın adamları ile telefon görüşmesi yaptığının ortaya çıkarılmasından ötürü ifade verdi. Davası devam ederken 13 Kasım 2011'de Silivri Cezaevi'nde hayata veda etti.

Koyu bir Trabzonspor taraftarı olup Trabzonspor’un 5632 nolu üyeside olan Kozinoğlu’nun Mavi Bereli komandoların yanına kurduğu Özel Birliğe Bordo Bereli Özel birlik adını verdiği ve bu hareketinin de Trabzonspor sevgisinden kaynaklandığı iddia edilir.

Neden Bordo Bereli oldular...

Yorumlar (25)
Bende 5 yıl önce
Arkadaş gaza gelmiş okuyunca :)
sema 4 yıl önce
haklısın kardeşim
Yakup e 5 yıl önce
Her babagidin işi degilmi bordo bereli olmak banada bordo berelilere verilen eğitimi versinler bakın görün ozaman nasıl olunurmuş bordo bereliler görün ben vatan sevadalısıyım bana vatan dedilermi sular seler durur hadi banada eğitim verin sigara kuladıgım halde 27 km koşa biliyorum isterseniz bi deneye biliriz işkencelere dayanıklıyım benim ağızımdan laf dahi olamasınız isterseniz kurşuna dizin kendi canımdan önce vatan bayrak millet ben
bunuda antreman et :) 2 hafta önce
yakup eğitimlerden biri de 10-15 gün aç bırakılmış ve kudurtulmuş köpekleri bacağına et bağlıyken arkandan salmaları. iki seçenek var. ya öldüreceksin ya öleceksin ve silah olarak sadece bıçağın var. çalış bakalım.
M.A.K.77 5 yıl önce
Hala şaşırıyorum bordo diye gösterilen görüntülere.dünyada hiçbir askeri eğitim 3.5 yıl sürmüyor bordod an başka. Sağlık ,spor, askeri ve psikolojik eğitim, arama kurtarma ,her türlü muharebe (hava koşulları ne olursa olsun)silah , yakın dövüş,hayati idame ve sayamadıklarımız.ALLAH aşkına ,ordumuz ve biz turkler için çok değerli olan bu insanları jöh ,piyade komando gibi lanse edip,bordo diye sat ve sas ları bizlere göstermeye çalışan ahmaklara sözüm şu.bordo hiçbir sekilde kendini açık etmez,sadece ve sadece verilen emri yapar geri döner,bordo 35 Yaş sınırı vardır.yaşını dolduran personel tsk muazzaf olan paşalara koruma görevinde bulunur TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ÖZEL KUVVETLER KOMUTANLIĞI na bağlı KOLORDU seviyesinde çok özel insanlardır
M.A.K.77 5 yıl önce
bu kadar üstün özelliklere sahip olan askeri bir birim personelinin yüzlerinin kabak gibi gösterilebileceğini sananlara gülüyorum sadece
bilinmeyen 5 yıl önce
27 kilometremi birazdaha zorlasan hüssain boltu geçersin ;)
bordo 5 yıl önce
manyaklar kaclncanlni kurtarln
Mehmet ege ertaş 8 ay önce
Sende başvur o zaman askeri liseyi bitir üniversiteye gir git askeriyeye sana sorarlar hangi birlik diye ama yalnız bordo bereli yi her babayiğit seçemez seçenlerin bir kısmı ya ölü ya yaralı yada bordobereli olarak çıkar
Abdullah Gnr 2 ay önce
Gönüllü veya sınavsız bordo bereli olmayı isteyen varmı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@