Orhan Pamuk İstanbul'u Anlattı

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, doğup büyüdüğü ve yaşamının bir parçası olarak gördüğü İstanbul'u, İspanya'da yayımlanan El Pais gazetesinin pazar eki EP(S)'de İspanyollara anlattı.Çocukluğundaki İstanbul ile şimdiki İstanbul'un arasında çok fark

Orhan Pamuk İstanbul'u Anlattı

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, doğup büyüdüğü ve yaşamının bir parçası olarak gördüğü İstanbul'u, İspanya'da yayımlanan El Pais gazetesinin pazar eki EP(S)'de İspanyollara anlattı.

Çocukluğundaki İstanbul ile şimdiki İstanbul'un arasında çok fark olduğunu belirten Pamuk, ''Çocukluğumun sokaklarının şimdiki gibi kargaşalı olacağını rüyalarım bile öngöremezdi. Bir kente çok bağlı biri olduğunuzda, benim İstanbul'a olduğum gibi, kentin kaderini kendikaderiniz olarak kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Kentin değişimini kendi vücudunuzun, ruhunuzun gelişmesi olarak görüyorsunuz. Sokakların değişikliğini görünce, bunu kendi vücudumun yaşlanmasını görmemle eş tutuyorum. Başlangıçtaki şaşkınlıktan sonra yeni görünüşüme razı oluyorum'' dedi.

''Bir şehrin ruhu olur mu? İstanbul'un var'' diyen Pamuk, ''Benim görüşüm birkentin ruhu, kent değiştikçe değişiyor. Yeni ve zenginlik içinde yüzen İstanbul, çocukluğumda tanıdığım melankolik kent değil'' ifadelerini kullandı.

Pamuk ayrıca, ''İstanbul'un en büyük sırrını burada yaşasak da anlamıyoruz, çünkü her türlü sınıflandırmaya meydan okuyor. İstanbul'un kargaşalı sokaklarında dolaşmak, ayaklarınızın altında tarihi hissetmek, ama bunun yanında bizden önce başka büyük medeniyetlerin de yaşadığını hatırlamak, bize aynı zamanda onlara ait olmadığımız hissini veriyor. İştebu kentin verdiği bu: Yabancı hava'' görüşünü dile getirdi.

Bu arada, İstanbul'un fotoğraflarla 10 sayfa olarak yapılan tanıtımında, çocukluğunda okumaktan bıkmadığı ''Binbir Gece Masalları'' ile İstanbul arasında bağlar kuran Orhan Pamuk, ''İstanbul, birbiri ardına gelen o olağanüstü tarihlerin geleneklerinin yaşayan şahidiydi'' diye yazdı

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler