7m


7m

hyundai

İşte taze maydanoz saklamanın ipuçları...

Şifa deposu olan maydanozun tazeliğini uzun süre tutmanın püf noktaları...

KADIN 21.11.2019, 17:06
İşte taze maydanoz saklamanın ipuçları...

Maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler çabuk sararıyor ve çürüyebiliyor. Peki, maydanozu uzun süre nasıl taze tutabilirsiniz? İşte sizin vereceğimiz püf noktalar ile maydanozları buzdolabınızda 2 haftaya kadar taze tutabilirsiniz.

Buzdolabını kullanın 

İlk önce maydanozun üzerindeki toprak ve kimyasal kalıntıları temizlemek için yıkayın. Ardından, fazla nemini maydanozu tutarak sallayın ve birkaç kağıt havluya sarın. Daha sonra maydanozu tekrar kağıt havluyla sarın ve buzdolabı poşetine koyun. Bu poşeti buzdolabında saklayın ve maydanozu soğutun. Bu yöntem sayesinde maydanozu 3-5 gün taze tutabilirsiniz.

Maydanozlara çiçeklere baktığınız gibi davranın 

Maydanozları daha taze tutmak için bir diğer yöntem de çiçeklere bakar gibi, maydanozlara da o şekilde bakmak. Maydanozları durulayıp ve saplarının diplerini kesin. Kavanoza ya da bardağı suyla doldurun ve maydanozları bu suya koyun.

Kavanozun üzerini açık kalacak şekilde plastik bir torba ile örtün. Bu yöntem yaprakların nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Daha sonra buzdolabına kaldırın ve suyunu haftada birkaç kez değiştirin ve diplerinden kesin. Bu yöntem sayesinde maydanozları 1-2 hafta boyunca taze kalacaktır.

Dondurucuyu kullanın 

Maydanozu aylarca saklamak istiyorsanız, dondurucu kullanmayı ihmal etmeyin. Öncellikle otları durulayıp kurutarak başlayın. Daha sonra maydanozları bir bıçak veya mutfak robotu kullanarak ince ince doğrayın. Eğer püre yapmak isterseniz, içerisine 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin. Karışımı buz küplerine yerleştirin ve dondurucuya koyun. Bu sosu; çorbalarınıza, güveç yemeklerinize veya başka yemeklere de kolayca kullanabilirsiniz.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@