banner556

01.04.2020, 17:03

Evde Kal günleri için 15 kitap önerisi

Evde kaldığımız bu günlerde yapılacak aktivitelerden biri de kitap okumak. Okumak eylemi bireysel bir aktivite olduğundan önerilerde bulunmayı pek sevmiyorum. Bu yüzden listemi oluştururken ilgi alanlarınıza göre seçim yapabilmeniz için nelerden 

bahsettiklerini de eklemeyi düşündüm. Güzel zaman geçirmenin yanına faydalı zamanı da eklemeye çalıştım. Hedefime ulaşabilme konusunda gerçekten endişeliyim, keyifli zamanlar-okumalar dilerim. Bu süreci hepimizin sağlıkla atlatması dileğiyle...

1- Namık Kemal- Vatan Yahut Silistre 

En kısa zamanda tekrar okuyup incelemesini yapmak istediğim kitaplardan. Sevgilisini yalnız bırakmamak için erkek kılığına girerek Silistre savunmasına katılan Zekiye ve İslam üzerinden dönemi- dönemin bakış açısını oldukça güzel yansıtan kitaptır.

2- Goethe-Faust 

Göründüğünden daha derin bir kitap. Semboller ve imgeler oldukça fazla. Ruhunu şeytana satmak gibi esrarengiz bir konusu var. Bu konu günün gerçeklerini ifade ederken kendinizi sorgulamanıza sebep olacak. Kitabı okudum; anlamadığımı düşünüyorum ya da daha iyi anlamak istiyorum diyenler için Marshall Berman'ın Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor kitabını öneririm. 

3- Ercan Kesal - Peri Gazozu

Bu zorlu günlerde sımsıcak hikayeler okumak isterseniz mutlaka edinin. Kesal'in doktorluk yaptığı günlerde yaşadıklarını anlattığı bu kitabı bugün sağlık çalışanlarımızın emekleriyle çok güzel bütünleşecek. 

4- Oğuz  Atay- Tutunamayanlar

Yazılarımı okuyanlar Oğuz Atay'a olan hayranlığımı farketmişlerdir. Sizi biraz sıkabilir. Ama bizi sıkmayan şeylerle ilgili biraz derdimiz olmamalı mı? Hani bu günlerde çok söylenen "sıkıntı yoksa sıkıntı var" sözünü kastediyorum biraz. Eğer okuduğumuz kitap biraz başımızı ağrıtmıyor canımızı sıkmıyorsa, aynı kişi olarak kalkıyorsak o kitabın başından okuduğumuz şeylere göz atmamız gerekmez mi? Üniversitede bir hocam kitap okumak zararlı derdi, uzman kontrolünde okunması gerektiğini savunurdu. Bunu duyan herkes ilk önce diklenirdi fakat tam da bu yüzdenmiş.

5- Ahmet Hamdi Tanpınar- Huzur

En kısa zamanda tekrar okuyacağım kitaplar listesinde. Tutunamayanlar'a söylediklerimi bunun için de söyleyebilirim. Müthiş bir huzursuzluk kitabı. 

6- Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

Taşra ve taşraya bakışın, köylü hayatının, alınyazısının işlendiği bir eser. Fakat bu kitaba kalıp bu sözleri söyleyip geçmek büyük haksızlık olacaktır. Dolayısıyla inceleme yazımı ekliyorum. 

Tıklayın

7- Sinan Akşın- Kısa 20. Yüzyıl Tarihi

8- Yuval Noah Harari-Hayvanlardan Tanrılara Sapiens 

Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan. Uyuma öncesinde irkilme hareketi hemen hemen hepimizin başına gelir. Kendimizi bir yerden düşüyormuş gibi hissederiz. Peki bunun genetik hafıza olduğunu söylesek? Atalarımız hayvan vb. şeylerden korunmak için  ağaçların üzerinde uyuduklarında birçok kez düşme tehlikesiyle yüzleşiyorlardı. Bizler de onların mirasını devam ettiriyoruz. Daha fazlası için mutlaka okumanızı öneririm. 

9- Jack London - Beyaz  Diş

Hayatınızda hayvan sevgisi tatma imkanı buldunuz mu bilmiyorum ama umarım bulursunuz. Özet olarak Beyaz Diş isimli köpeğin sevgi ve nefrete karşı verdiği farklı tepkileri içeren roman diyebilirim. Bu bahaneyle hatırlatmış olayım ki kuyruklu dostlarımızın mikrobu yaydığına dair hiçbir bilgi yoktur. Onlar sadece sevgi yayarlar.

10- George Orwell-1984

Orwell'ın cidden de sarsıcı bir dili olduğuna inanıyorum. Hangi romanını okusam o duygudan kendimi alamadım. Günlerce etkisinden çıkamadım. Bir bilgiye göre bir kitap 5 gün boyunca beynimizdeki aktivitesini sürdüyormuş. Bu yüzden kahramanlar günlük hayatımızda varmış gibi hissetmemiz oldukça normalmiş.  

En ünlü distopik eserlerden olan 1984 için söylenebilecek oldukça fazla şey var. Bu yüzden ayrıntılı incelememi yine buraya bırakacağım.

Tıklayın

11- Irvin D. YALOM-Nietzsche Ağladığında 
Bu kitabı bitirdikten sonra kullandığım cümleyi asla unutmuyorum. " Beynimi yırtıp içinden yeni bir beyin çıkartan kitap."

12- Ortega y Gasset- İnsan ve Herkes

13- Emrah Serbes- Erken Kaybedenler
Okuduğum en güzel modern hikaye kitabı olabilir. Hikayelerin sizi çok güzel anlattığına ikna olacaksınız.

14- Berna Moran- Türk Romanına Eleştirel Bir  Bakış
Ben romanları sadece okumak değil aynı zamanda anlamak da istiyorum diyenlere şiddetle öneririm. 

15- Ah Muhsin Ünlü...

Şiir sevenleri de dahil etmek istedim. 

Sevgiyle...

Not= Asla tamamlanmış bir liste olduğunu düşünmüyorum. Neden çok zor bir şey olduğunu düşündüğümü tekrar anladım. Her tarzdan kitaplar seçmeye çalıştım ve 15 kitapla sınırladım, şimdilik. Daha ayrıntılı listelerde görüşmek üzere.

Yorumlar (9)
Fatih 10 ay önce
Bir tane de ben önereyim; Kuran-ı kerim
serdar günaydın 10 ay önce
En büyük kitap kitap KURANI KERİM ONU OKUSUNLAR
Recep 10 ay önce
Güzel kitap önerileriniz için teşekkür ederiz. Ben de naçizane bir kitap önereyim. Amin Maalouf- Semerkant kitabı tavsiyemdir.
Atsina 10 ay önce
Teşekkür ederiz.
ali 10 ay önce
tavsiye edecek başka kıtap bulamadınmı...
Kemal 10 ay önce
Bir insan kitap önermelerinde bulunmuş. Böyle bir duruma bile nasıl böyle vahşice yaklaşabiliyorsunuz. 15 kitabı da okudunuzda beğenmediniz mi?
Dama 10 ay önce
Çok komiskin Emel Meryem, baya aydınlandık????
Tavla 10 ay önce
Seni aydınlatamayız ama deneriz, bayağı olacak o??
eskiya61 9 ay önce
Gerçekten güzel öneriler,roman olarak kürk mantolu Madonna ve üç İstanbulu da ekleyebiliriz. Meal olarak ise eski diyanet işleri başkanı Süleyman Ateş, Türk Diyanet Vakfının Meali ve Bayraktar bayraklı Hocamın KURAN mealleri ni öneririm.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@