7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

18.06.2018, 18:41

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Bize farkedildiğimizi hissettiren ve mutluluk veren gülümsememizdir. Gülüşümüzü etkili kılan ise dişlerimizdir. Sararmış dişlerle, bırakın gülmeyi konuşmak bile istemeyiz. Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için ise dişlerimizi düzenli fırçalamamız şart. Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir. Dişlerimize azami özeni göstermemize rağmen rengi gene de istediğimiz beyazlıkta olmayabilir. Genellikle daha önce kullanılmış tetrasiklin grubu antibiyotikler, dişlerimizdeki sinirlerin dejenerasyonu, eski kaplamalar ya da yaşlılığa bağlı sararmalarda bu sorun gözlemlenir. Sararmış dişleri ne kadar fırçalarsak fırçalayalım istediğimiz beyazlığı yakalamamız zordur. Bu noktada devreye uzman bir hekim desteğinin girmesine ihtiyaç vardır.

Öncelikle tıbbi endikasyon gereği olarak ve bir de estetik olarak uygulanan dişlerin rengini açma işlemidir. Tıbbi endikasyon tetrasiklin renkleşmeleri, florozizler gibi değişik hastalıklarda beyazlatma kullanılabilir. Estetik olarak ise çok ciddi koyu tonlu dişlerde hastanın psikolojisini de düzeltmek için beyazlatma yapılabilir. Beyazlatma işlemini hastanın durumuna ve vakanın gidişatına göre birkaç teknikle yapmak mümkündür. Beyazlatma işleminde geri dönüşüm olabilir.Yani bu işlemin birkaç yılda bir tekrar edilmesi gerekebilir.

LAZERLE DIŞ BEYAZLATMA (PROFESSIONAL WHITENING)

Modern teknolojinin ürünü olan lazer, tıp alanında bir çok farklı tedavide kolaylıkla başarılı sonuç almamızı sağladığı gibi diş beyazlatmada da önemli bir araçtır. Lazerle diş beyazlatma uygulamasında  diş hekiminin tavsiyeleri dinlenirse dişler uzun süre beyazlığını muhafaza eder. Diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir.  Dikkat edilmesi gereken, bu işlemin hekim kontrolünde ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılmasıdır. Dişlerde çürük ve ağızda bu işleme karşı duyarlılık olup olmadığı tespit edilmeden yapılan uygulamalarda sorun yaşanabilmektedir. Diş beyazlatma uygulamasının başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diştaşı temizliği yapılması gerekir. Hastanın ağız içerisinde protez, estetik dolgu vb. uygulamaları varsa, uygulanan beyazlatma işlemi bu dişler üzerinde etkin olmaz ve aynı renk tonunu yakalamak için beyazlatma sonrası protez ya da estetik dolgu tedavisinin yenilenmesi gerekir. Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi düzenli fırçalamamız gereklidir.Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Temelde 2 tip diş beyazlatma yöntemi vardır. Ev ve ofis tipi bir de bunların kombini ev + ofis tipidir.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi : Hastanın evde beyazlatma işlemini kendi kendine uygulaması işlemidir.Hekimin söylediği şekilde ve sürede uygulanır. Tekrarlama süresini diş hekimi  belirler. Hastaların daha fazla beyazlatması için kesinlikle hekimin önerisinden fazla uygulamaması gerekir. Aksi takdirde dişte istenmeyen yan etkiler ortaya çıkacaktır.

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi :  Diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan yöntemdir. Lazer veya farklı dalga boyuna sahip ışıkla beyazlatma ayarının aktifleştirilmesi işlemiyle dişler beyazlatılır. Kullanılan beyazlatma jelinin firmasına bağlı olarak uygulama süresi değişir. Genellikle 40-60 dakika arasında tek veya 2 seans şeklinde uygulanır ve hastanın diş renginden 1-2 ton açık renk elde edilir.

Ofis ve ev tipi diş beyazlatma yöntemi: Hem hastanın muayenehanede beyazlatma uygulanması hem de hastanın evde beyazlatma işlemi uygulandığı tiptir.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ  NASIL YAPILIR?

Klinik Diş Beyazlatma (Office Bleaching, Ofis tipi diş beyazlatma) Uygulanması:  Klinik diş beyazlatma, adından da anlaşılacağı üzere klinikte doğrudan diş hekimi tarafından uygulanan bir beyazlatma işlemidir. Özelikle diş etinin zarar görmesini engellemek için diş eti bariyeri oluşturulur. Ardından beyazlatma jeli diş yüzeylerine sıkılır. Mavi ışıkla ve lazerle aktifleştirilir ve belirli süre beklenir. Genellikle 40-60 dakika yeterlidir. 2-3 seans uygulanır.

Dişlerinize hekim kontrolünde mavi ışık ve beyazlatma jeli kullanılarak yapılan Office Bleahing’de dişler işlem sonunda hemen birkaç ton açılabilir ve etkinliğini uzun süre koruyabilir. Bu uygulama tamamlandıktan sonra hastalara sigara,kahve,kırmızı şarap v.b. renklendirici maddelerden uzak durmalarını tavsiye edilir. Dişlerin aynı beyazlığını koruyabilmesi için evde kullanılan günlük plakların kullanımına da ihtiyaç olabilir. Yoksa zamanla ve ağız içinde kalan maddelerin verdiği renkle dişleriniz tekrar renk değiştirebilir.

Ev tipi diş beyazlatma uygulanması : Hastadan ölçü alınır. Teknisyen tarafından hastaya özel plak hazırlanır. Hastamız evde beyazlatma jelini plak içine sıkarak belirli süre ağzında bekletir. Bekletme süreleri tamamen kullanılan beyazlatma ajarının markasıyla ilgilidir. Genellikle 30-60 dakika arasında bekletilir. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Ofis + Ev tipi diş beyazlatma uygulanması: 2’sinin kombini şeklidir. Hem plak hazırlarnarak hasta evde uygular hem de muayenehanede diş hekimi uygular. Hangi tipin uygulanacağı tamamen diş hekim tarafından belirlenir.

Lazerle Diş Beyazlatma (Professional Whitening) Modern teknolojinin ürünü olan lazer, tıp alanında bir çok farklı tedavide kolaylıkla başarılı sonuç almamızı sağladığı gibi diş beyazlatmada da önemli bir araçtır. Lazerle diş beyazlatma uygulaması diş hekiminin tavsiyeleri dinlenirse dişler uzun süre beyazlığını muhafaza eder. Diş Beyazlatma diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken, bu işlemin hekim kontrolünde ve yönlendirmeleri doğrultusunda yapılmasıdır. Dişlerde çürük ve ağızda bu işleme karşı duyarlılık olup olmadığı tespit edilmeden yapılan uygulamalarda sorun yaşanabilmektedir. Diş Beyazlatma Uygulamasının başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diştaşı temizliği yapılması gerekir. Hastanın ağız içerisinde protez, estetik dolgu vb. uygulamaları varsa, uygulanan beyazlatma işlemi bu dişler üzerinde etkin olmaz ve aynı renk tonunu yakalamak için beyazlatma sonrası protez ya da estetik dolgu tedavisinin yenilenmesi gerekir. Özgürce konuşmamızı ve gülmemizi sağlayacak bembeyaz dişlere sahip olmak için dişlerimizi düzenli fırçalamamız gereklidir.Sigara, çay, kahve, kola dişlerimizin sararmasına neden olan önemli etkenlerdir ve dişlerimizin beyaz kalması için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

Diş beyazlatmanın Zararı Olur mu?

Klinikte uyguladığımız beyazlatmada kullanılan material %37 lik hidrojenperoksittir. Bu diş üzerinde şöyle çalışır: diş içerisine oksijen girerken bir miktar da diş yüzeyinden mineral çözünür. Bundan dolayı da ilk 24 saat hassasiyet olabilir. Fakat tükrük içindeki mineraller çok kısa bir sürede diş yüzeyini tekara kapatır. Dolaısıyla beyazlatmanın diş üzerine kalıcı bir zararı yoktur.

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının dişlerinizin sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Günümüzde diş beyazlatma için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Önemli olan  dişlerinize zararı olmayacak şekilde beyazlatma işleminin uygulanmasıdır. Şu an piyasada satılan beyazlatma ürünlerinin bir çoğu dişlerimizi aynen çamaşır suyu mantığı gibi yakarak beyazlatır. Bu çeşit ürünlerden hastaların uzak durması tavsiye edilmektedir.  Çünkü zamanla bu ürünler sağlıklı dişlerinize zarar vermeye başlar.  Piyasada satılan diş beyazlatma ürünlerini kullanmadan önce mutlaka bu konuda tecrübe sahibi bir diş hekimine başvurmanız önerilir. Dişhekimliğinde dişler 4 farklı renk grubunda toplanır. Beyaz, sarı, gri ve kahverengi. Örneğin  sizin dişleriniz ana rengi itibariyle sarı dişler grubundaysa renk skalasındaki sarı diş renginin tonlarında iki üst seviyeye kadar açılabilir.

Yorumlar (1)
emine 4 yıl önce
Sagilik olamizi sagalar gulumsedimiz zaman muhtesem gorunur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@