Yusuf Güney Kimdir?

Yusuf Güney kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 21.08.2020, 12:36
Yusuf Güney Kimdir?

YUSUF GÜNEY KİMDİR?

Yusuf Güney, 5 Haziran 1984 tarihinde Seher- Ahmetcan Güney çiftinin oğlu olarak Trabzon'da dünyaya gelmiştir. Tuğba Güney ve Alim Güney adında kardeşleri vardır. Aslen Gümüşhane Kelkit'lidir.

KARİYERİ:

14 yaşına kadar Trabzon'da yaşadıktan sonra ailesiyle birlikte Londra'ya taşınan şarkıcı, ilk albümünü piyasaya sürmeden önce Londra'da yaşamaktaydı. Londra'da çalıştığı bir şirkette başarılı olması sebebiyle genç yaşta pazarlama müdürlüğü yapan Güney, 2005 yılının Haziran ayında Türk pop müzik sanatçısı Rafet El Roman'ın Londra'da verdiği bir konserinde sanatçıyla tanışmasıyla müzik dünyasına ilk adımlarını atmıştır. O günden beri beste çalışmalarını hızlandırmış ve 2008 yılında ilk bestesi "Aşk-ı Virane" Rafet El Roman'ın 2008 tarihli albümü Bir Roman Gibi'de kendine yer bulmuştur. Rafet El Roman ile bu şarkıda bir düete imza atan şarkıcı, bu parçaya çekilen video klipte de sanatçıya eşlik etmiştir.  Şarkı oldukça başarılı oldu ve Billboard Türkçe Top 20 Listesi'nde tam 17 hafta bir numarada kalmıştır. 2009 yılında düzenlenen geleneksel Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde de bu şarkı, "Yılın Şarkısı" seçilmiştir.

Şarkıcı, bu başarıların neticesinde Bir Sevda Masalı isimli ilk albümünü çıkarmıştır.  Albümün ilk video klibi, sözü ve müziği Rafet El Roman imzası taşıyan "Heder Oldum Aşkına"ya çekilmiştir. Bu şarkı Billboard Türkçe Top 20 Listesi'nde en yüksek olarak 2 numaraya kadar yükselirken, Avrupa Radyo Listesi'nde 99 numarada yer almıştır. Mayıs ayında ise albümün ikinci video klibi olarak, sözü ve müziği şarkıcının kendisine ait olan "Aşkım Aşklarından Bulasın" seçilmiş ve bu şarkı da en yüksek olarak 6 numaraya yükselmiştir. Ardından 2012 yılında 3 şarkı ve 3 remixten oluşan Kader Rüzgarı isimli maksi single albümünü çıkaran Güney, 2013 yılında Sevgi Arsızı albümünü, 2014 yılında Hazin isimli single, 2016 yılında Kaptan albümünü, 2018 yılında Yaradanım isimli single, 2019 yılında Çak Bi Beşlik isimli single ve 2020 yılında Duydun mu isimli single çıkarmıştır.

ALBÜMLERİ:

Bir Sevda Masalı (2009), Aşka İnat (2010), Sevgi Arsızı (2013), Kaptan (2016)

EP'LERİ:

Kader Rüzgarı (2012)

SİNGLE'LARI:

"Bunalım" (2013), "Hazin" (2014), "Kördüğüm" (2016), "Yaradanım" (2018), "Çak Bi Beşlik" (2019), "Duydun Mu?" (2020)

DÜETLERİ:

"Aşk-ı Virane" (Rafet El Roman ile), "Aşka İnat" (Rafet El Roman ve Eren Atsoy ile),"Değilsin" (Şeyma Erdoğan ile), "Kendine İyi Bak" (Semra San ile)

KLİPLERİ:

"Heder Oldum Aşkına", "Aşkım Aşklarından Bulasın", "Git Bedenim Buralardan", "Aşka İnat", "Serserin Oldum", "Unut Onu Kalbim", "İki Romantik Deli", "Kader Rüzgarı", "Bunalım", "Ördü Kader Ağlarını", "Melekler Seni Bana Yazmış", "Hazin", "Hadi Aşkım (Yorgan Yakalım)", "Kaptan", "Kördüğüm", "Sualsiz", "Sevdaluğun Sarmadı", "Yaradanım", "Çak Bi Beşlik", "Duydun Mu?"


 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@