Şükrü Üçüncü kimdir?

Oyuncu Şükrü Üçüncü, daha önce tiyatrolarda boy gösterirken artık dizilerde de yer almaya başladı. Peki Şükrü Üçüncü kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte hakkındaki detaylar

Biyografi 17.08.2018, 12:31 26.11.2019, 15:03
Şükrü Üçüncü kimdir?

26 Temmuz 1983 Yılında Trabzon’un Ortahisar İlçesinde doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Bölümünü yarıda bıraktı. 2002 Yılında İstanbul’da basın sektörüne adım attı. Birçok gazetede polis adliye muhabiri olarak çalıştı. Gugulumdakiler Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Yine Gugulumdakiler Tiyatro ile birçok başarılı oyuna imza attı ve bura da ismini duyurdu.  Almanya, başta olmak üzere birçok ülkede sahne aldı. 2017 yılında “Canım Arkadaşım” adlı çocuk oyunu ile Kıbrıs’ın tamamın da ve  Türkiye’de ki birçok il, ilçe ve köy okulunda gönüllü olarak oyunlar sahneledi.  

Şükrü Üçüncü kimdir?
Batı tiyatrosu ile geleneksel Türk Tiyatrosu üzerine çalışmalar yaptı. İnteraktif tiyatro üzerine yapmış olduğu çalışmaları yazmış olduğu “Elveda Alfredo” adlı oyunda uygulama imkânı buldu. “Elveda Alfredo”da interaktif bir şekilde izleyicileri de oyuna katarak ülkede ilkler arasında yer aldı. Tiyatroda en bilindik tiplemesi 2012 yılında oynadığı “Bali” ve 2018 yılında oynadığı “Alfredo” karakterleri oldu.

Yönetmen ve Senarist Ersoy Güler tarafından Yeni Gelin dizisinde keşfedildi. Böylelikle ekranlara ilk adımını attı. Öte yandan ilk kamera önü çalışması Ziraat Bankası Reklam Filmi ile oldu. Daha sonraki yıllarda birçok proje ile hem beyaz perdede hem de TV’de seyircinin karşısına çıktı. Ekranlarda en bilindik tiplemesi “Kuzey Yıldızı İlk Aşk” dizisindeki kendi adıyla canlandırdığı “Şükrü” karakteri oldu. 

Şükrü Üçüncü kimdir?

Bunların yanı sıra polis adliye muhabiri iken tanık olduğu olaylar dizisini anlattığı “Yalı Çetesi” adlı ilk polisiye romanını yazdı. Sonrasında birçok kitaba imza attı. İlk tiyatro senaryosu ise; “Herkes Oyuncu” adlı tiyatro senaryosu olmuştur. 2014 yılından günümüze kadar birçok kitap ve tiyatro senaryosuna imza attı. Yazmış olduğu oyunları “Gugulumdakiler Tiyatrosu” ile sahnelemenin yanı sıra çeşitli tiyatro grupları da onun yazdığı oyunları sahneledi. 
*
FİLMLERİ 

2016 - Seni Seve ölsün
2017 - Moskova’nın Şifresi Cünyor Temel 
2017 – Yeni Gelin
2018 – Sen Anlat Karadeniz
2019 – Kuzey Yıldızı İlk Aşk 
*

TİYATRO 

Biz Bunu Hiç Düşünmedik
Bi Sıkıntı Yok
Biz Bunu Çok Düşündük
46’lıklar
Gözüne Girsin
Canım Arkadaşım (Çocuk Oyunu)
Kanlı Gömlek (Kendi Yazdı)
Herkes Oyuncu (Kendi Yazdı)
Elveda Alfredo (Kendi Yazdı)
Gergin Aile (Kendi Yazdı)
*
YAZDIĞI KİTAPLAR

Yalı Çetesi
Faili Firar
Sıra Dışı Hastalar
*
YAZDIĞI SENARYOLAR

Çanakkale’de bir öykü Kanlı Gömlek – Dram
Herkes Oyuncu –  Polisiye Komedi
Beni kim öldürdü – Polisiye
100 Numara sorun –Komedi 
Jurnallenen Kumpanya
Ben ve Ruhum
Lagara Lugara TV
Beni Affet Shakespeare
Elveda Alfredo
Temel is in Deutschland (Temel Almanya'da)
Vatandaş Behçet
Nietzsche’nin Yalnızlığı
Gergin aile
*
ALDIĞI ÖDÜLLER 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Yerel Muhabiri
Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Haberi
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yılın Fotoğrafı
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yılın Röportajı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@