banner441

Norm Ender Kimdir?

Ünlü rapçi Norm Ender kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 10.09.2019, 14:09
Norm Ender Kimdir?

NORM ENDER KİMDİR?

Asıl adı Ender Eroğlu olan Norm Ender, 25 Mart 1985 tarihinde İzmir'de dünyaya gelmiştir.

10 yaşlarında Cartel müzik grubu sayesinde rap müziği ile tanışan Ender, sürekli olarak kavga içerisinde geçen eğitim hayatı nedeniyle lisede eğitimini bırakmıştır. 2001 yılında yazdığı rap şarkılarının arkadaş çevresi tarafından sevilmesi ile rap yapmaya başlamıştır. ATV kanalında 2004 yılında yayınlanan Akademi Türkiye müzik yarışması programına katılmıştır.

KARİYERİ:

İzmir'in özellikle Bornova ilçesinde birçok diskoda rap şarkıları söyleyen Ender, İstanbul iline Akademi Türkiye müzik yarışmasına fon müziği yapmak üzere çağrılmıştır.  Yarışmadan pop müzik okuması da istenince, kavga ederek ayrılan Ender, tekrar İzmir'e geri dönmüştür. Ardından Akademi Türkiye programına kızdığı için Rap Dersi isimli bir rap parçası yazmıştır.  Ayrıca Oktay Kaynarca'nın sunduğu Herşey Dahil isimli programda konuyla ilgili yorum içeren En Çekici Manken adlı bir rap parçası söylemiştir. Bu esnada Erman Altınoğlu ile grup olarak çalışımaktaydı. Bu nedenle Ender & Erman veya Erman & Ender olarak tanınıyorlardı. Eksik Etek parçasını sözlerinde de bu adı kullandılar. Vatani görevi olan askerlik hizmetini yerine getirmesinin ardından Ender, 2010 yılında İçinde Patlar isimli solo bir rap albümü yapmış ve albümde bulunan Çıktık yine yollara parçasına klip çekmiştir. 2012 yılında ise yeni bir albüm çıkartacağını açıklamıştır. Albümü ile ilgili tanıtma çalışmaları kapsamında İzmir, Diyarbakır ve Ankara illerinde konserler vermiştir. Tek olarak çalışması ile birlikte Norm Ender takma adıyla anılmaya başlanmıştır.

Norm Ender, küfür içeren "Eksik Etek" şarkısıyla sosyal medyada tanınmıştır. Bu şarkısı bir gün içerisinde 2,5 milyon, 1 ayda ise 40 milyon kişi tarafından dinlenmiştir. Bu nedenle Ender, 2006 yılında YouTube'da en çok dinlenenler arasında 17. sırada yer almıştır. Şarkının sözleri kadın düşmanlığı ve cinsiyetçilik içerdiği gerekçesiyle eleştirilmiştir.

Rap müziğe bir süre ara veren Ender, 2017'de EMI-Universal Müzik Türkiye etiketi ile bir albüm daha çıkarmıştır.

ALBÜMLERİ:

Enderground, İçinde Patlar CD 1, Aura    

VİDEO KLİPLERİ:

2002 - Kinim, 2007 - Tekir, 2010 - İçinde Patlar (Remix), 2011 - Çıktık Yine Yollara, 2017 - Deli, 2017 - Kaktüs, 2019 - Mekanın Sahibi


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@