Nejat İşler Kimdir?

Çukur dizisine yeniden dahil olan başarılı oyuncu Nejat İşler kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Biyografi 20.10.2020, 14:47
Nejat İşler Kimdir?

NEJAT İŞLER KİMDİR?

Nejat İşler, 29 Şubat 1972 tarihinde Zehra- Nihat İşler çiftinin oğlu olarak İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Neyir İşler Sezer adında kardeşi vardır.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ:

İşler, ilkokuldan sonra eğitimine Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde devam etmiştir. İşler soyadını dedesinin işinden aldığını söylemiştir. Ortamına alışamadığı yeni okulunda popüler olmak ve derslerinden kaçmak için okulun tiyatro koluna girmiştir. Kısa zamanda popüler olan Nejat İşler derslerini de ihmal etmiştir. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye giremeyince, para kazanmak için çay partileri düzenlemeye başlamıştır. İşler'in  parti organizasyonlarında işleri umduğu gibi gitmeyince borca girmiştir. Bu borçlarını kapatabilmek için Mahmutpaşa'dan T-shirt alıp Teşvikiye'de bu T-shirtleri satma kararı almıştır. Kış aylarında ise T-shirt yerine kitap, dergi ve plak satmıştır. İki sene sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf bölümünü kazanan Nejat İşler, askerlik için bölümü okumaktan vazgeçmiştir.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Taksim'de dolaştığı bir gün, bir tiyatro sahnesinde bedava gösterimde olan "Danton'un Ölümü" adlı eseri seyretmiştir. "Ben niye bu işi yapmıyorum?" diye düşünen Nejat İşler, dayısının yanına gittiği Eskişehir'de konservatuvar sınavına girmeye karar vermiştir. İstanbul'a döndüğünde, 1991 yılında ilanını gördüğü Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvar Bölümüne başvurmuş ve kazanmıştır. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi'nin devlet konservatuvar bölümünden mezun olana kadar devlet tiyatrosunda ve televizyon dizilerinde rol almıştır. Bu dönemde de CD ve kitap sattığı işporta tezgâhını işletmeye devam etmiştir.

1995 yılında mezun olduktan sonra iki arkadaşıyla birlikte "Kahramanlar ve Soytarılar Tiyatrosu"nu kurmuştur. Tiyatronun kurulmasından sonra kendi oyunları için hikâyeler yazmaya başlamıştır. "Belki hiç okumayan biri de yazabilir bunları, benim yazı yazmamın nedeni yazmak değil, sadece oynayalım diye yazıyorum." dediği, "Tuhaf Şehir Hikayeleri", "Biz Zavallı Erkekler" ve "Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim" adlı üç kitap yazmıştır.

1994 yılında rol aldığı ilk televizyon dizisi olan Gurur'dan sonra, "Deli Yürek", "Şehnaz Tango", "Nasıl Evde Kaldım", "Dedem", "Gofret ve Ben", "Aşk ve Gurur", "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" dizilerinde oynadı. Asıl popülerliğini ise "Gülbeyaz" ve "Aliye" adlı dizilerde yakalamıştır. 1999'da ilk sinema filmi Eylül Fırtınası'nda rol almıştır. "Mustafa Hakkında Herşey" ve "Anlat İstanbul" filmleri ile sinema oyunculuğuna devam etmiştir.

2006 yılında Çalıntı Gözler, Yaşamın Kıyısında ve İki Süper Film Birden, 2007 yılında ise Barda ve Yumurta gibi filmlerde rol alan İşler, 2007 yılının en popüler dizilerinden biri olan Bıçak Sırtı adlı televizyon dizisinde rol almıştır. 2009 sonbahar yayın döneminde başlayan Kapalıçarşı isimli dizide oynamıştır. 2011 yılında ise kült bir yapım olan Kaybedenler Kulübü adlı filmde başrol oynamış ve yine 2011 yılında Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde oynadığı bütün rollerden farklı olarak sıradışı bir seri katil olan Ercüment Çözer rolünü canlandırmıştır. Duman grubunun "Ah" parçasını coverlamıştır. Bunun yanında Suzan Kardeş'in Haluk Bilginer, Olgun Şimşek, Cem Yılmaz, Özgü Namal gibi isimlerin yer aldığı "Suzan Kardeş & Makyaj Odası Şarkıları" adlı albümünde yer almış ve "Hancı" adlı şarkıyı seslendirmiştir. Başrol olarak Kanal D'de yayınlanan "Keşanlı Ali Destanı" dizisinde başrolde Keşanlı Ali'yi canlandırmıştır. Kanal D'de "İntikam" adlı dizide Rüzgar rolünü canlandırmış, hastalığı nedeniyle rolden ayrıldıktan sonra yerine Yiğit Özşener rol almıştır. 2014 yılında "Kış Uykusu" adlı filmde oynamıştır. Bu film Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanarak uluslararası anlamda çok büyük başarılar göstermiştir. 2015 yılında Bodrum merkezli Gümüşlükspor kulübünün başkanlığına seçilmiştir. 2016 yılında ise "Gerçek Hesap Bu" adlı kitabını yazmıştır. Bu kitabın tüm telif geliri, Nejat İşler tarafından Gümüşlükspor’un geliştirilmesi için kullanılmıştır. 2017'de ise Kanal D'de yayınlanan "Bodrum Masalı" adlı dizide "Bora" karakterine hayat vermiştir.  2018 yılında ise kült olan yapım Kaybedenler Kulübü'nün devam niteliğindeki filmi olan "Kaybedenler Kulübü Yolda" filminde oynamıştır. 2019'da tam 6 yıl aradan sonra BluTV'den yeni sezonu yayınlanan"Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" adlı dizide tekrar "Ercüment Çözer" karakterini tekrar canlandırmıştır. Ayrıca 2019 yılında "Ben Hep Senin Yanındaydım" adlı kitabını yazmıştır. 2019'un sonundan 2020 Mart'a kadar "Çukur" adlı dizide "Çağatay Erdenet" karakterini oynamıştır.

HASTALIK DÖNEMİ:

2013 yılının Eylül ayında Beren Saat ile birlikte başrolünü oynadığı "İntikam" adlı diziden sedef hastalığı nedeniyle ayrılarak Bodrum Gümüşlük'teki evine giden İşler, tedavi olmak istemediği yönündeki açıklamalar için Facebook sayfasında şu açıklamayı yapmıştı:

“Tedaviyi reddetmek, erken ölmek gibi niyetim yok. Bazen cevabını kaldıramayacağını bilsen de yine de gerçeği öğrenmek istersin. Milyon tane kazık yiyince, bedenin zarar görüyor. Çıplak geldim, çıplak gideceğim. Amacım zamanı satın almak. Mülk edinmek gibi bir derdim yok. Mülkiyet hırsızlık gibi bir şey. Sevmiyorum işte. Biz kuşak olarak böyleyiz. Bize sevmeyi, bir şeylere bağlanmayı öğretmediler. O tarafımız gelişmedi. Ben dünyanın bir parçasıyım. Şurayla ve bedenimle sınırlı değilim. Bir şeyler yanlış gidiyor, birileri acı çekiyor. Ben de çekiyorum aynı acıyı. Altıma son model bir araba çekip, güzel bir ev alınca mutlu mu olacağım yani? Hayır, olmam. Aramızda mutlu olanlar varsa zekalarından şüphe ederim, bir de gözlerinden. Çünkü iyi görmüyorlardır. Siz beni yenmediniz çünkü: ben sizinle daha oynamadım. Ben gidiyorum dediğimde ‘gitme’ diyen birini değil, ‘Ben de geliyorum, yalnız gidemezsin’ diyen birini istiyorum.”

17 Ocak 2014 tarihinde hastaneye kaldırılarak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştır. 22 Ocak 2014 tarihinde tedavi gördüğü Bodrum'daki hastaneden İstanbul'daki Acıbadem Maslak Hastanesi'ne nakledilmiştir. 30 Ocak 2014 tarihinde doktorlar İşler'in konuşmaya başladığı bildirmiştir. 2014 yılı Nisan ayında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesinden taburcu olmuştur.

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Eylül Fırtınası, Mustafa Hakkında Herşey, Anlat İstanbul, Çalıntı Gözler,  2 Süper Film Birden, Barda, Yumurta, Yaşamın Kıyısında, 11'e 10 kala, Ejder Kapanı, Siyah Beyaz, Kaybedenler Kulübü, Çınar Ağacı, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Behzat Ç. Ankara Yanıyor, Kış Uykusu,  İkimizin Yerine,  İstanbul Kırmızısı, Martıların Efendisi, Kaybedenler Kulübü Yolda

ROL ALDIĞI DİZİLER:

Saygı, Çukur, Bodrum Masalı, Benim Adım Gültepe, İntikam, Keşanlı Ali Destanı, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Parmaklıklar Ardında, Kapalıçarşı, Bıçak Sırtı, Beyaz Gelincik, Aliye, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Çemberimde Gül Oya, Sultan Makamı, Gülbeyaz, Aşk ve Gurur, Dedem, Gofret ve Ben, Nasıl Evde Kaldım, Deli Yürek, Dertler Bizim Olsun, Şehnaz Tango, Gurur        

OYNADIĞI TİYATRO OYUNLARI:

1992    Ferhatın Yeni Acıları    Yüksel Pazarkaya    İstanbul Devlet Tiyatrosu, 1994    Yeşil Papağan Limitet    Memet Baydur    İstanbul Devlet Tiyatrosu, 1997    Atları da Vururlar    Horace McCoy    İstanbul Gösteri Merkezi

ÖDÜLLERİ:

2008 - 13. Türkiye/Almanya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu, Yumurta
2008 - 40. SİYAD Türk Sineması Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Performansı, Yumurta
2007 - 44. Altın Portakal Film Festivali (aday), Yumurta
2005 - 1. Beyaz İnci Ödülleri "En İyi Erkek Oyuncu", Şeytan Ayrıntıda Gizlidir[18], (kazandı)
2005 - 12. ÇASOD En İyi Oyuncu Ödülleri "En İyi Erkek Oyuncu" (kazandı), Mustafa Hakkında Herşey
2004 - 41. Antalya Altın Portakal Film Festivali "En İyi Erkek Oyuncu" (aday) Mustafa Hakkında Herşey
20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Seçici Kurul Özel Ödülü, Kış Uykusu

ÖZEL HAYATI:

Yakışıklı oyuncu geçmişte; kendisi gibi oyuncu olan Berrak Tüzünataç ve  Ebru Özkan ile aşk yaşamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@