Muhterem Nur Kimdir, kaç yaşındadır?

Rahmetli Müslüm Gürses'in eşi olan Muhterem Nur kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 20.03.2020, 08:48 20.03.2020, 09:34
Muhterem Nur Kimdir, kaç yaşındadır?

MUHTEREM NUR KİMDİR?

Muhterem Nur, 31 Aralık 1932 tarihinde Yugoslavya'da dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Olga olan Muhterem Nur'un gerçek adı ise Aysel Kısa Akbaş'tır.

HAYATI VE KARİYERİ:

Annesini ve babasını hiç tanımamış fakat yıllar sonra “teyze” dediği bir kadın tarafından büyütülmüştür. 1942 yılında, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbul'a kaçırılmıştır. Eyüp'e yerleşmişlerdir. Teyzesi ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkararak adını nüfûsa Muhterem Kısa diye kaydettirmiştir.

İlkokulu Eyüp'te bitiren Nur, 14 yaşında yine Eyüp'te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başlamıştır. 

1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı Bulgaristan göçmeni olan Üftâde ile Beyoğlu turlarına başlamıştır. Muhterem Nur'u Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan sonradan Film San Vakfı başkanı Ümit Utku'dur.

İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten almıştır. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başlamıştır. İkinci filmi ise (1952), Osman Seden'in yönettiği "Kanun Namına"dır.  Bu filmlerdeki adı Aysel Utku olmuştur. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başlamıştır.

Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film olmuştur. 1958 yapımı "Üç Arkadaş", Muhterem Nur'u "yıldız" sınıfına taşımıştır. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç dev oyuncu ile başrolü paylaşmıştır.

Muhterem Nur sevgisi, 1960'larda belki ancak sonraki "Türkân Şoray sevgisi" ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaşmıştır. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türk sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüç olmuştur. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmiştir:  “Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhterem'in gördüğü sevgiyi göremedi.”

ÖZEL HAYATI:

İlk evliliğini bir subay ile yapmış ve bu evliliğinden bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Muhterem Nur ikinci kez Gazeteci-Aktör Işın Kaan ile nikah masasına oturmuş, ardından 1963 yılında ayrılmıştır.

Üçüncü kez ile 1986 yılında Müslüm Gürses ile nikah masasına oturmuştur.

ÖDÜLLERİ:

4. Adana Altın Koza Film Şenliği, 1972, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kara Gün
17. İstanbul Film Festivali, 1998, Onur Ödülü
3.İpekyolu Film Festivali, 2008, Onur Ödülü

FİLMOGRAFİSİNDEN BAZILARI:

Bir Akıllı Bir Deli, Yuva, Kuşlu Çorap, Küskünüm, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, İkizler, Sev Yeter, Son Akın, Zeytin Gözlüm, Denizin Kanı, Ayyaş, Eski Kurtlar, Bacım, Kaderim, Şehvet Kurbanı, Gecekondu Rüzgarı, Kara Gün, Öksüz Gülnaz, Sevenler Ölmez, Babaların Günahı, Yanık Kezban, Dağlar Kızı Reyhan, Kanlı Gelinlik, Yiğit Anadolu'dan Çıkar, Şen Ola Düğün Şen Ola, İki Günahsız Kız, Ana Mezarı, Yılın Kadını Değil, Bana Derler Fosforlu, Eşkiya Kanı (Hakimo), Kara Gözlüm Efkarlanma, Kabadayı, Urfa İstanbul, Kanunsuz Toprak, Ali'yi Gördüm Ali'yi, Ecelin Geldi Yavrum, Erkek Adam Sözünde Durur, Nemli Dudaklar, Sevda, Kocadağlı, Garipler Sokağı, Zalimler, İçimdeki Alev, Yiğit Yaralı Olur, Veysel Karani, Yaralı Kartal, Ekmek Kavgası, Şeker Hafiye, Hazreti Eyüb'ün Sabrı, Dağ Çiçeği, Çapkınlar Kralı, Erkekler Ağlamaz, Fabrikanın Gülü, Koçero, Isdırap Çocukları, Paylaşılmayan Sevgili, Hayat Kavgası, Yüz Karası, Manyaklar Köşkü, Kaldırımlar Üstünde, Nem Alacak Felek Benim, Altın Kelepçe, Anne / Çok Gördü Felek, Baba Hasreti, Güzel Kadınlar Çetesi, Günah Bende mi, Son Karar, Beni Osman Öldürdü, Çapraz Delikanlı, Kezban, Ali Derler Adıma, Yaralı Ceylan, Bir Öpücük Ver Bana, Can Pazarı, ...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@