banner556

Memet Ali Alabora Kimdir?

Yakışıklı oyuncu Memet Ali Alabora hakkında detaylar merak ediliyor. Memet Ali Alabora kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 07.12.2020, 10:50 07.12.2020, 11:50
Memet Ali Alabora Kimdir?

MEMET ALİ ALABORA KİMDİR?

Memet Ali Alabora, 25 Kasım 1977 tarihinde Mustafa Alabora ve Betül Arım'ın oğlu olarak İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

İlk tiyatro deneyimini, okulun tiyatro kolunda İngilizce oynadıkları, Çöpçatan (The Matchmaker), Damdaki Kemancı, Batı Yakasının Hikayesi oyunları ile yaşayan Memet Ali Alabora lise yıllarında da , “Shakespeare Çeşitlemeler”, “Biz, Orhan Veli” gibi oyunlarda rol almıştır.

Memet Ali Alabora

Lisede öğrenciliği sürerken Özel Boğaziçi Lisesi'nin desteği ile 1994 yılında Evren Ergeç ile "Boğaziçi Sanat" adında yarı profesyonel bir tiyatro kurmuştur. Bu ekiple birkaç temsil oynamıştır. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirmiş, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde yüksek lisans yapmıştır.

İlk profesyonel tiyatro deneyimine Tiyatro İstanbul Sahnesi'nde sergilenen Acaba Hangisi? adlı oyunla başlamıştır. Bir yandan da 1995–1997 yılları arasında ATV'de yayınlanan A Takımı programında muhabir olarak çalışmıştır. Kendini ilk kez tanıttığı Kara Melek adlı televizyon dizisinde rol almaya başlamıştır. Ancak asıl ünlenmesi Yılan Hikayesi adlı televizyon dizisinde başrolde oynaması ile olmuştur. 1999 yılında ilk sinema filmi olan Türk-Yunan ortak yapımı Kayıkçı isimli filmde başrolü oynayan Alabora, bir süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmıştır. Garajistanbul'un kurucularındandır ve Mayıs 2010 yılına kadar da yönetiminde görev almıştır.

Memet Ali Alabora

29 Mart 2011'de kurulan Oyuncular Sendikası'nın kurucu üyelerinden olan Memet Ali Alabora, önce Geçici Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 10-11 Eylül 2011'de yapılan Oyuncular Sendikası'nın 1. Olağan Genel Kurulu'nu takip eden ilk yönetim kurulu toplantısında Genel Başkan seçilmiştir. Alabora 6-7 Eylül 2014'te yapılan 2. Olağan Genel Kurul'a kadar Genel Başkanlık görevini sürdürmüştür.

ÖZEL HAYATI:

Alabora, 19 Kasım 2009 yılında oyuncu Pınar Öğün ile dünyaevine girmiştir.

Yakışıklı oyuncu geçmişte, Doğa Rutkay ile dört yıl birliktelik yaşamıştır.

Memet Ali Alabora

ROL ALDIĞI OYUNLAR:

Çiğdem Talu'ya Selam, Acaba Hangisi, Uzakta Piyano Sesleri, Hırçın Kız, Histanbul, Muhabir, Mi Minör, Gegen Die Wand    

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Kayıkçı, Eldorado Yolu, Sır Çocukları, Hababam Sınıfı Merhaba, Hababam Sınıfı Askerde, Ayın Karanlık Yüzü, Maskeli Beşler İntikam Peşinde, Dondurmam Gaymak, Hababam Sınıfı Üç Buçuk, Eve Dönüş, Çevrebey, Gölge, 7 Kocalı Hürmüz, Entelköy Efeköy'e Karşı   

Memet Ali Alabora

ROL ALDIĞI DİZİLER:

Kara Melek, Yılan Hikayesi, Canım Kocacım, Hayalet, Karınca Yuvası, Heberler, Galip Derviş    

Gelişmelerden Haberdar Olun

@