banner556

Mansur Ark Kimdir?

Mansur Ark kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 14.08.2019, 11:45
Mansur Ark Kimdir?

MANSUR ARK KİMDİR?

Mansur Ark, 26 Kasım 1965 tarihinde Mersin'de dünyaya gelmiştir. Aslen Afrika kökenlidir.

Annesi Mersinli, babası ise Trablus'ludur. Afrika kökenli şarkıcının kendisinden büyük iki ağabeyi ve bir ablası vardır. Tüm çocukluğu babasının çalıştığı Ataş Petrol Rafinerisinin lojmanında geçmiştir. Okul hayatı lojmanın anaokulunda başlamıştır. İlköğretimini, Namık Kemal İlkokulu'nda tamamlamıştır. Ardından Dumlupınar Lisesi'nden mezun olmuş ve orta öğretimini tamamlamıştır. Bir sene Çukurova Üniversitesi Mersin Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümüne gitmiştir. Elektrik bölümünü ikinci sınıfta bırakmıştır. Tam bir deniz tutkunu olan Mansur Ark 6 yaşından itibaren yelken sporuyla uğraşmaktadır ve dereceleri vardır. 1984 yılında askerlik görevini İzmir, Narlıdere'de Ege Ordu'sunda yapmıştır. 1990 yılında Almanya, Frankfurt’a yerleşmiştir. Daha sonra Türkiye'ye geri dönmüştür.

1994 yılında piyano hobisi yüzünden müziğe olan ilgisi artmıştır. Müzik hayatına başlamadan önce Robinson Club Pamfilya’da üçyıl animatörlük yapmıştır. 1996 yılında Bay müzik ile albüm anlaşması imzalamıştır. 1997 yılında ise kendi adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sunmuştur ve büyük bir çıkış yapmıştır. Türk pop ağırlıklı olmak üzere Blues, R&B, Caz gibi değişik türlerde şarkıları vardır. 

KARİYERİ:

Kendi sözlerini kendisi yazan Mansur Ark, pop ağırlıklı olmak üzere blues, R&B ve Caz tarzında şarkılarda yapmıştır. 1996 yılında Bay Müzik ile bir albüm anlaşması imzalayan Ark, anlaşmayı imzaladıktan sonra 1997 yılının ilk aylarına doğru söz yazdığı şarkıları kaydetmeye başlamıştır. 1997 yılının sonuna kadar süren kayıtlar sonrasında albümle ilgili her şey tamamlanmıştır. 19 Kasım, 1997 yılında ilk albümü yayınlanmıştır. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği Mansur Ark'a aittir. "Maalesef" adlı parçayla çıkış yapmıştır. Parçanın klibi televizyon kanallarında yayınlandıktan sonra büyük bir ses getirmiştir. Dönemin hitleri arasına girmiştir ve 90'lı yılların en iyi şarkılarından birisi olmuştur. Ardından "Sana Demedim Mi?" adlı şarkısını yayınlamıştır ve bu şarkıda büyük beğeni almıştır. Bu başarının ardından sesini tüm Türkiye'de duyurmuştur. Albümde son olarak "Doyamıyorum" adlı parçayı yayınlamıştır. Şarkı olumlu tepkiler almıştır. Albüm toplamda 19 şarkıdan oluşmuştur.  Mansur Ark, bu albümle kendi tarzını konuşturmuş ve Türk pop müziğine yeni bir akım getirmiştir. Farklı müzikleri karıştırarak yaptığı bu şarkılarla halkın büyük beğenisini kazanmıştır. Bu albüm daha çok Pop ve R&B ağırlıklıydı. 

Öğrendim albümü, 22 Kasım 1999 tarihinde piyasaya çıkmıştır. İlk albüm gibi Pop ve R&B ağırlıklı bir albüm olmuştur. "seni seviyorum" adlı şarkı ile çıkış yapmıştır. İlk albümdeki etkiyi yaratmamıştır ama yine de olumlu tepkiler almıştır. Çıkış şarkısının aksine "Gel Yanıma" adlı şarkısı öne çıkmıştır. Öne çıkan diğer bir parça ise "Yemin" adlı şarkı olmuştur. İlk albümdeki gibi bir çıkış olmasa da yine halk tarafından beğenilen şarkılar olmuştur. Albüm toplam 14 parçadan oluşmaktadır ve albümdeki tüm şarkıların söz-müziği Mansur Ark'a aittir. 1998 yılının sonlarında kayıtlarına başlanan albümün kayıtları 1999 yılının ortalarına kadar sürmüştür. 1999 yılının ortalarında tamamlanmıştır. Mansur Ark, albümde iki parçaya klip çekti.

30 Mayıs, 2002 tarihinde üçüncü stüdyo albümü Fark'ı MOD Müzik etiketiyle piyasaya sunmuştur. Albüm, ilk iki albümü kadar ses getirmemiş fakat Ragga Oktay ile "Yarim" adlı parçaya yaptığı düet çok beğenilmiş ve albümün sesini duyurmasına yardımcı olmuştur. Albümde, toplam da 10 parça vardır. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği yine ilk iki albümdeki gibi Mansur Ark'a aittir. Albüm daha çok Pop, R&B ve Hip Hop tarzından oluşmuştur. MOD Müzik ile anlaşarak üçüncü albümünü çıkarmıştır. Bu albümün ardından dördüncü stüdyo albümünün hazırlıklarına başlamıştır.

11 Haziran, 2004 tarihinde dördüncü stüdyo albümünü Gazla Gitsin'i Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerine sunmuştur. Albüm, her albümde olduğu gibi toplam 10 parçadan oluşmuştur. Albümde iki şarkıya klip çekmiştir. Birisi slow bir parça olan "Silinmez" adlı şarkı olmuştur diğeri ise albümle aynı adı taşıyan "Gazla Gitsin" adlı şarkı olmuştur. Şarkı büyük ses getirmiştir ve dönemin hitleri arasına girmiştir. 2004 yazının en çok çalınan parçalarından birisi olmuştur. Albüm için Mansur Ark tarz değiştirmiştir ve saçlarını uzatarak afro tarzında bir saç yapmıştır. Mansur Ark'ın ilk iki albümünden sonra yayınlanan üçüncü albümünün getirmediği sesi fazlasıyla getirmiştir ve yerini sağlamlaştırmıştır. 2004 yılında Kanal D'de yayınlanan Dayı adlı dizinin müziklerini yapmıştır. Bu albümden sonra müziğe beş yıllık bir ara vermiştir.

2009 yılının haziran ayında yeni bir albüm ile müziğe beş yıllık aranın ardından geri dönmüştür. Sen de Bizdensin adlı beşinci stüdyo albümü ile iyi bir dönüş yapmıştır. 2008 yılının sonlarında kayıtlarına başlanan albümün kayıtları 2009 yılına kadar sürmüş ve haziran ayında yayınlanmıştır. Albümle aynı adı taşıyan "Sen de Bizdensin" büyük bir başarı sağlamıştır ve radyolarda, televizyonlarda sıkça çalınmıştır. Dönemin hitleri arasına giren şarkı ile Mansur Ark tekrar eski başarısını geri döndürmüştür. Albümde sekiz parça vardır ve hepsinin söz ve müziği Ark'a aittir. Albümde yer alan "İstiyorsan Git" adlı şarkıda BRB adlı rap sanatçısı ile düet yaptı. Albümde daha çok Pop, R&B ve Hip Hop tarzında haraketli parçalar vardır.

2012 yılında altıncı stüdyo albümü Bu Defa'yı piyasaya sunmuştur. Albümde dört parça vardır ve hepsinin söz ve müziği Mansur Ark'a aitti. Albüm'de sadece Senin Kokun Ayrı adlı şarkıya klip çekmiştir. Albüm ses getirmemiştir. Aynı yıl 2012 yılında Volga Tamöz'ün 90'lı yılların hit şarkılarını derlediği Tam 90'dan adlı proje albümünde ilk albümünde yer alan "Sana Demedim Mi?" adlı şarkıyı yeniden seslendirmiştir ve Kral Türkiye Müzik Ödülleri töreninde sahne almıştır.

OYUNCULUK KARİYERİ:

İlk olarak, 1998 yılında Kanal D'de yayınlanan dönemin fenomen dizisi Ruhsar adlı dizide konuk oyuncu olarak yer almış, ardından 1999 yılında TGRT'de yayınlanan İç Güveyi Billy adlı dizide başrol oynamıştır.  2002 yılında Kanal D'de yayınlanan Bayanlar Baylar adlı dizide "Zambo" karakterini canlandırmıştır. Yine aynı kanalda 2003 yılında Sultan Makamı adlı dizide konuk oyuncu olarak yer alan Ark, 2010 yılında Mahpeyker Kösem Sultan adlı oynadığı ilk sinema filminde "Kızlar Ağası Mustafa Ağa" karakterine hayat vermiştir. 2012 yılında ise Star'da yayınlanan İşler Güçler adlı dizide kendisini oynamıştır. Ardından yakın arkadaşı olan Ragga Oktay'ın yönettiği Mc Dandik adlı filmde Jamaikalı bir hakimi canlandırmıştır. Almanya'daki Türk televizyon kanalı Türkshow'da yayınlanan İthal Gelin adlı dizide başrol oynamıştır.

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Mahpeyker Kösem Sultan, Mc Dandik, Baba mirası  

ROL ALDIĞI DİZİLER:

Ruhsar, İç Güveyi Billy, Bayanlar Baylar, Sultan Makamı, İşler Güçler   

ALBÜMLERİ:

Mansur Ark (1997), Öğrendim (1999), Fark (2002), Gazla Gitsin (2004), Sen de Bizdensin (2009), Bu Defa (2012)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@