Kayahan Kimdir?

Kayahan kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 20.08.2019, 09:31
Kayahan Kimdir?

KAYAHAN KİMDİR?

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde İzmir'de dünyaya gelmiştir.

Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçiren Kayahan, bir süre sonra İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul'dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç’teki İnta Sevgi Köyü’nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi’nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı’nda yaşamıştır. Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar, Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden oluşmaktadır.

Şimdiye kadar üç kırk beşlik, bir uzunçalar (longplay), on bir kaset ve CD’si bulunmaktadır.  İlk olarak Nilüfer’e verdiği güzel şarkılarla ismini duyurmaya başlamıştır. Nilüfer’in de yorumladığı “Geceler”, “Kar Taneleri”, “Esmer Günler” gibi şarkılar günümüzde klasiklerin içinde yer almaktadır.

KARİYERİ:

Kayahan, 1971 yılında ilk 45'liği "Yosun Gözlü Sevgilim / Bir Mektubun Var"ı çıkararak müzik dünyasına ilk adımını atmıştır. Norayr Demirci ve Süheyl Denizci ile çalıştığı bu plak istenilen başarıyı yakalayamayınca profesyonel müzik kariyerine bir süre ara vermiştir. 1978'de Türkiye Eurovision elemeleri için "İstanbul Hatırası" şarkısını bestelemiştir fakat şarkı Eurovision için yeterli bulunmayarak elemelere kalan beş şarkı arasına girememiştir. Buna rağmen bu şarkı ve "Neden Olmasın?" aynı yıl 45'lik olarak yayınlanmış ve iki şarkı da Kayahan'ın ilk ses getiren şarkıları olmuştur. 1980'de "Bekle Gülüm / Ateş" 45'liği yayınlanmıştır.

1981'de Kayahan, Türkiye Eurovision elemelerine "Dostluk" şarkısının vokalisti olarak katılmıştır. Aynı yıl Ümit Eroğlu ile çalıştığı ilk albümü Canım Sıkılıyor, Canım yayınlanmıştır .Bu albümde daha sonraki albümlerinde de yorumlayacağı "Canım Sıkılıyor, Canım", "E Bebeğim E" ve "Nartanem" gibi şarkılar yer almıştır. Ancak bu albüm büyük bir başarı elde edememiştir.  Kayahan, bu albüm sonrası şansını Eurovision'da denemiştir. 1984 yılında "Kaç Para?", 1987'de "Güneşli Bir Resim Çiz Bana" ile Türkiye elemelerine katılmıştır. 1986'da ise Ayşegül Aldinç ile 1986 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'na katılmıştır.

1986'da TRT'de "Cumartesiden Cumartesiye" adlı bir çocuk programında şarkı söyleyen Kayahan, bir yıl sonra bu şarkılardan oluşan Merhaba Çocuklar albümünü yayınlamıştır.

BESTELERİ:

Kayahan, asıl çıkışını gerçekleştirmeden önce Nilüfer, Bilgen Bengü, Sezen Aksu, Zerrin Özer gibi şarkıcıların albümlerinde besteci ve şarkı yazarı olarak adından söz ettirmiştir. 1983'te Bilgen Bengü, Kayahan'ın "Gücenme" şarkısını albümünde yorumlamıştır. 1984'te ise uzun süre beraber çalışacağı Nilüfer'in Nilüfer 84 albümüne "Kar Taneleri" şarkısını vermiştir. Bu şarkı Kayahan'ın ilk ses getiren şarkılarından olmuştur. Kayahan ve Nilüfer, 1985'te çıkan Bir Selam Yeter ve 1987 tarihli Geceler'de de beraber çalışmıştır. Bu albüme adını veren Kayahan bestesi, 1986'da Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali'nda birincilik ödülü kazanmıştır.  Kayahan, 1988 tarihli Sezen Aksu albümü Sezen Aksu 88'e ise "Bir Kuş Uçur" bestesini vermiştir.

SOLO ALBÜMLERİ:

“Kar Taneleri”, “Yağmur”, “Acıkmışım Sevgine”, “Alınma Ağlıyorsam”, “Geceler”, “Hep Karanlık”, “Esmer Günler”, “Seni Seviyorum”, “Mor Menekşe”, “Sokak Kedisi”, “Yoksun Sen” gibi şarkıların bazılarını 1988 yılında yayınlanan Benim Şarkılarım ve 1990'da yayınlanan Benim Şarkılarım 2 albümlerinde tekrar yorumlamıştır.

Eurovision merakı devam eden Kayahan, 1988 Eurovision elemelerine genç müzisyenlerden oluşan "3. Nesil" adlı bir grupla katılmıştır. Bu grupta uzun yıllar beraber çalışacağı İskender Paydaş'ın yanı sıra Mirkelam da bulunmaktadır. Bu deneme başarısız olsa da Kayahan ve 3. Nesil şansını 1989'da da denemiştir. Bu sefer grupta Paydaş ve Mirkelam'ın yanında Cenk Eroğlu ve Hakan Kurşun, geri vokalde ise Demet Sağıroğlu vardı. Elemelerde söyledikleri "Ve Melankoli" az farklı ikinci olup Eurovision'a katılamasa da büyük sükse yapmıştır. 1990'da ise Kayahan, İskender Paydaş, Demet ve Aydın Karabulut ile beraber "Gözlerinin Hapsindeyim" şarkısı ile elemerde birinci olmuştur. Zagreb'de düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması'nda 21 puan alan Kayahan 17. olmayı başarmıştır.

3 Haziran 1991 tarihinde çıkarttığı Yemin Ettim adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sloganıyla tanınmıştır. Ardından 30 Nisan 1992'de Odalarda Işıksızım albümünü çıkarmıştır.

Mart 1993'te Raks Müzik etiketli Son Şarkılarım adını verdiği albümünde yine kendisine ait on şarkı yer almıştır.  Düzenlemeleri Erdal Kızılçay’ın yaptığı albümde İskender Paydaş, Hakan Kurşun gibi genç ve yetenekli isimler çalışmıştır. “Sarı Şekerim”, “Vazgeçmem”, “Aman”, “Kardeşiz Senle” gibi şarkıların öne çıktığı albüm yüksek bir satış grafiği yakalamıştır.

Kayahan, iki yıl sonra, 1995 yılının Ocak ayının son günlerinde Benim Penceremden adlı albümüyle müzik yolculuğunu sürdürmüştür. Bu albümün sloganı “Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın” olmuştur. Çıkış parçası “Ben Anadolu Çocuğuyum” da kültürel erozyon karşısındaki tepkisini dile getirmiştir. “Allah’ım Neydi Günahım” ise pek çok sanatçı tarafından icra edilerek büyük başarı sağlamıştır. Bu albümle birlikte Demet Sağıroğlu’nun ardından müzik dünyasını yeni bir yetenekle tanıştırmıştır. Bu genç yetenek, 1999’da hayatını birleştireceği İpek Tüter’di.

Kayahan, 1996 yılının Temmuz ayında Canımın Yaprakları adlı çalışmasını da “Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın” sloganıyla piyasaya sunmuştur. Bir insanın sevgiyi, aşkı yitirdiği anda her şeyini kaybetmiş olacağını belirten Kayahan, “Sevgisiz hiçbir şey yapılmaz. Her şeyin başı sevgidir” sözleriyle “sevgi” kavramına verdiği önemi dile getirmiştir. Erdal Kızılçay, İskender Paydaş ve Tamer Çıray üçlüsünün düzenlemelerini yaptığı albümde sekiz parçaya yer verilmiştir.  Bütün albüm kendi evinin stüdyosunda low-fi teknoloji kullanılarak hazırlanmıştır. Sekiz parçasını da art arda konser atmosferinde kaydetmiş ve kliplerinde konserlerinden yapılan çekimler kullanılmıştır.

Kayahan, ertesi yıl Emrin Olur adlı çalışmasını çıkarmıştır. Albümün mutfağında önceki çalışmalarındaki isimler yer almakla birlikte düzenlemeleri Tamer Çıray ve kendisi yapmıştır.  Bu albümde yer alan "Şampiyon" şarkısı aynı yıl Kayahan'ın tuttuğı takım olan Galatasaray'ın şampiyonluğu için yeniden yorumlamış ve "Cimbom Şampiyon" adıyla single olarak dinleyenlerine sunulmuştur.

1999 yılının Nisan ayında dokuzuncu albümü Beni Azad Et müzik marketlerde yerini almıştır. Dokuz şarkının yer aldığı çalışmada, “Beni Azad Et”, “Yine Şişe Bitecek”, “Her Yerde Aynı” gibi hit parçalardan oluşmuştur. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara dökmüştür.

26 Kasım 2000 tarihinde Gönül Sayfam'ı piyasaya çıkaran Kayahan, albümünde “Sevdaya Mahsus”, “Kağıttan Kayıklarla”, “Söz Güzelim” gibi duygusal parçaların yanı sıra “Ölmem mi Lazım”, “Aman Beni Unutma”, “Tek Delikli Kaval”, 17 Ağustos deprem felaketi için yazdığı “17 Ağustos”, kızı Aslı Gönül için bestelediği “Ninni” gibi şarkılar yer aldı. Kayahan 17 Aralık 2002 tarihinde ise Ne Oldu Can albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde “Ne Oldu Can”, “Bir Aşk Hikayesi”, “Onsuz Olmuyor” parçaları uzun bir süre dillerden düşmeyen parçalar oldu. Satış rekorları kıran Kayahan’ın bu albümünde ise meslektaşı Barış Manço için yazdığı “Bugün Aslında Bayram” parçası ile müziğe, sanatçılara sahip çıkmanın önemini birkez daha vurgulamış oldu. 2003 yılında Altın Kelebek Onur ödülü ve “Ne Oldu Can” albümün satış başarısı için Müyap ödülü aldı. 2005 yılında Kelebeğin Şansı ve 15 Mart 2007 tarihinde ise son albümü Biriciğime yayınlandı. 2011 yılında "365 Gün" ve en son olarak da 2013'te "Mevsim Hala Sen" single'ları yayınlandı.

Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı'nda yüzaltmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa-çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri vermekte, gönüllü olarak çalışmalara katılmaktaydı.

HASTALIĞI:

İlk kez 1990 yılında yumuşak doku kanserine yakalanan Kayahan, 2005 yılında 2. kez aynı kansere yakalanmış, 2014 yılında 3. kez rahatsızlığı tekrar eden Kayahan, kanser tedavisi görmüştür. Kanser teşhisiyle 1990 yılında karşılaştığında “Yemin Ettim”i yazdığını belirterek, “Yaşanacak günümüz varmış. Ölüm bir ceza değildir, ben öyle düşünüyorum. Devlet hastanesine gittim, Çapa’da tedavi oldum. Söylediklerine göre 6 ay ömrüm kalmıştı. Şu anda onların verdiği sürenin üstünden 21 sene geçti. 10 sene önce tekrar etti, yine tedavi gördüm."

VEFATI:

Bir süredir hastanede tedavi gören Kayahan, hastalığının ilerlemesi sonucunda oluşan solunum yetmezliği ve bununla beraber gelişen 2 kere yendiği fakat tekrar nükseden yumuşak doku kanserine 3 Nisan 2015 sabah 08:00 sıralarında yenik düşerek hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Teşvikiye Camii'nden kaldırılarak vasiyetince Kanlıca, Beykoz'daki Kanlıca Mezarlığı'ndaki aile mezarlığına defnedilmiştir. 

ÖZEL HAYATI:

Usta sanatçı ilk kez  8 Mart 1973 tarihinde  Nur Hanım’la nikah masasına oturmuştur. Çiftin bu evliliğinden 15 Mayıs 1874 doğumlu Beste adında kızları dünyaya gelmiştir. Çift, 15 Kasım 1991'de boşanmıştır. 

İkinci kez 15 Ekim 1992 tarihinde  Lale Yılmaz ile evlenmiştir. Çift, Temmuz 1993 yılında yollarını ayırmıştır.

Son olarak 1999 yılında İpek Açar ile dünyaevine girmiştir. Bu evlilikten Ağustos 2000 doğumlu Aslı Gönül adında bir kız çocukları vardır.

45'LİKLERİ VE TEKLİLERİ:

Yosun Gözlü Sevgilim & Bir Mektubun Var (1971), Neden Olmasın & İstanbul Hatırası (1978), Bekle Gülüm & Ateş (1980), Canım Sıkılıyor Canım & Bu Gece Sen Daha Güzelsin (1981), Cimbom Şampiyon (1999), 365 Gün (2011), Mevsim Hala Sen (2013)

ALBÜMLERİ:

Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar), Merhaba Çocuklar (1987), Benim Şarkılarım (1988), Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989), Yemin Ettim (1991), Odalarda Işıksızım (1992), Son Şarkılarım (1993), Benim Penceremden (1995), Canımın Yaprakları (1996), Emrin Olur (1998), Beni Azad Et (1999), Gönül Sayfam (2000), Ne Oldu Can (2002), Kelebeğin Şansı (2004), Biriciğim'e (2007), Kayahan En İyileri No.1 (2014)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@