banner539

banner526

banner533

banner513

Işın Karaca Kimdir?

Işın Karaca kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 18.08.2020, 13:56
Işın Karaca Kimdir?

IŞIN KARACA KİMDİR?

Işın Funda Büyükkaraca ya da sahne adıyla Işın Karaca, 7 Mart 1973 tarihinde Şeniz- Ali Büyükkaraca'nın kızı olarak Londra'da dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

Karaca, öğrencilik yıllarında başladığı müzik hayatını Londra IV King Edward Okulu'nda Tiyatro okurken de sürdürmüştür. İngiltere'de Müzikal Tiyatro üzerine eğitim görmüştür.

Müzikal kariyerine Panik Atak grubu üyesi olarak başlamış, grup daha sonra albüm yapamadan dağılmıştır. Sanıldığının aksine Işın Karaca ilk Sezen Aksu'nun değil, Yıldız Tilbe'nin vokalistliğini yapmıştır. Hülya Avşar sayesinde Sezen Aksu le tanışarak vokalistliğini yapmaya başlamıştır. 1997'de Disney'in animasyon çizgi filmi Herkül'ün Türkçe film müziklerinden "Kutsal Gerçek I-II-III", "Sıfırdan Oldu", "Söyleyemem", "Bir Yıldız Doğuyor" adlı şarkıları Melis Sökmen, Tuba Önal, Sibel Gürsoy, Yonca Karadağ gibi isimlerle beraber yorumlamıştır.1999'da kurulan "Panic Attack"  adlı grubun solistliğini üstlenmiştir. 2001'e kadar Sezen Aksu'ya vokalistliğini sürdürmüştür. Karaca; Coca Cola, Saray Halı, Piyale, Aria, Powertürk gibi markaların reklamlarını seslendirmiştir.

2010 yılının Mart ayında, eski ve yeni nesil sanatçıları bir araya getiren Zerrin Özer'in prodüktörlüğünü yaptığı Her Devrin Devleri projesinde yer almış, Berkant ile düet yaptıkları "Kırmızı Ruj" şarkısı albümün çıkış şarkısı olmuştur.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ:

2005 yılında, 1999 İzmit depreminde hasar gören Gölcük Kız Meslek Lisesinin kütüphanesinin tamirine yardımcı olan sanatçı, 31 Temmuz 2005 yılında bir yardım konseri vermiş ve gelirini okula bağışlamıştır. 19 Nisan 2006 tarihinde açılışını yaptığı kütüphaneye kendi adı verilmiştir.

2006 yılında, okul yapmayı ya da mevcut okulların durumlarını iyileştirmeyi amaçlayan Yaşasın Okulumuz projesinde yer almıştır. Proje için yapılan şarkıyı diğer sanatçılarla beraber seslendirmiş ve "Sen" şarkısını da bu albümde yer almıştır. Ayrıca Show TV'de yayınlanan yardım gecesinde katılarak yardım toplamıştır.

Nisan 2008'de Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KACUV)'un kanserli çocukların tedavisi için hijyenik evler kurulmasını amaçlayan "Aile Evi" projesinde "Gel Sende Katıl Umudun Şarkısına" şarkısını diğer sanatçılarla beraber seslendirmiştir.

ÖZEL HAYATI:

Karaca, 19 yaşındayken Soner Kıvanç ile yaptığı ilk evlilikten 1993 doğumlu Erda Kıvanç  adında bir oğlu vardır. Çift, bir süre sonra boşanmıştır.

Aranjör Erdem Yörük ile 12 yıl süren birliktelik yaşayan sanatçı; silist, sanat ve klip yönetmeni Sedat Doğan'la 2009'dan beri birlikteliğini 2010 yılı kasım ayı sonunda noktalamıştır. Tekrar barışan çift, 30 Mayıs 2011 tarihinde evlenmiştir. İkinci çocuğu Mia 2011 yılında dünyaya gelmiştir. İkinci eşi Sedat Doğan ile Eylül 2012 tarihinde boşanmaya karar vermişlerdir.Boşanma davası sırasında barışan çift daha sonra tekrar ayrılarak, 6 kasım 2013 günü anlaşarak boşanmıştır.

Işın Karaca 28 aralık 2016 tarihinde ise Tuğrul Odabaş ile evlenmiştir. Kasım 2019'da Karaca, Tuğrul Odabaş'tan tek celsede anlaşmalı olarak boşanmıştır.

ALBÜMLERİ:

Anadilim Aşk, İçinde Aşk Var, Başka 33/3, Uyanış, Arabesque, Arabesque II, Her Şey Aşktan, Ey Aşkın Güzel Kızı, Eyvallah 

FİLMOGRAFİSİ:

Neredesin Firuze, Sen Ne Dilersen, Işın Show, Haziran Gecesi, Kadın Her Yaşta Güzeldir, Şarkı Söylemek Lazım, Haydi Söyle, Altın Kızlar, Gelecekten Bir Gün 

  

ÖDÜLLERİ VE ADAYLIKLARI:

1999    Altın Güvercin Şarkı Yarışması    En İyi Yorumcu    Kazandı
2000    Altın Güvercin Şarkı Yarışması    En İyi Yorumcu    Kazandı
2002    Kral TV Video ve Müzik Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Kadın    Aday Gösterildi
2005    Kral TV Video ve Müzik Ödülleri    En İyi Pop Kadın    Aday Gösterildi
2006    İstanbul Fm Altın Ödül Töreni    En İyi Pop Kadın    Kazandı
2010    İstanbul Fm Altın Ödül Töreni    En İyi Konsept Albüm
"Arabesque" için    Kazandı
2011    Kral Müzik Ödülleri    En iyi proje
"Arabesque" için    Aday gösterildi
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@