banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Haluk Bilginer Kimdir?

Usta oyuncu Haluk Bilginer kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 19.09.2019, 14:02
Haluk Bilginer Kimdir?

HALUK BİLGİNER KİMDİR?

Nihat Haluk Bilginer, 5 Haziran 1954 tarihinde İzmir'de dünyaya gelmiştir.

EĞİTİM VE KARİYER HAYATI:

Babası sigortacı Tahsin Bey, annesi ise ev hanımı Bedriye Hanım'dır. Çiftin üç çocuğunun ortancası olan Haluk Bilginer, İzmir Türk Koleji'nde eğitim görmüştür. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girerek Cahit Gürkan'ın öğrencisi olmuştur. Demokrat İzmir Gazetesi'nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü almıştır. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır'ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu'nda konuk oyuncu olarak çalışmıştır.

Ankara Devlet Konservatuvarı'nda tiyatro öğrenimi görden Bilginer, mezun olduktan sonra İngiltere'ye giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öeğitimi almıştır. 1980 ile 1991 arasından İngiltere'de çeşitli tiyatrolarda rol aldığı oyun ve müzikallerden başlıcaları: My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera'dır.

1987 yılında Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul'a gelmiştir. Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürmüştür. 1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu'nu kurmuştur. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlenmiştir.

Zuhal Olcay ile birlikte Hollywood'da "Indiana Jones" dizisinde, Türkiye'de de Yavuz Özkan'ın "İki Kadın" filminde rol almıştır. Bilginer, 1996'da Tomris Giritlioğlu'nun 80. Adım filminde, ardından "İstanbul Kanatlarımın Altında", "Usta Beni Öldürsene", ve "Masumiyet" gibi ödüllü filmlerde rol almıştır. 1993'te Türkiye'nin ilk reality showu olan Sıcağı Sıcağına'yı sunmuştur.

Halulk Bilginer ve Zuhal Olcay, bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması'nı kiralayıp inşaata başlamış; 1996'da çıkan yangından sonra 1999'da Moda'da baştan yaptıkları bir salonda Oyun Atölyesi'ni kurmuşlardır.

ÖZEL HAYATI:

Bilginer, 1992 yılında ünlü sanatçı Zuhal Olcay ile dünyaevine girmiştir. Çift, 2004 yılında boşanmıştır.

2006 yılında ünlü şarkıcı Aşkın Nur Yengi ile hayatını birleştirmiştir. Çiftin bu evlilikten Nazlı adında kızları vardır. 2012 yılında yollarını ayırmışlardır.

Karizmatik oyuncu geçmişte kendisi gibi oyuncu olan Zerrin Tekindor ile aşk yaşamıştır.

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Half Moon Street, Ishtar, Lionheart, Ölür Ayak, Kara Sevdalı Bulut, Memories of Midnight, İki Kadın, Oyuncak Hikayesi, İstanbul Kanatlarımın Altında, 80. Adım, Nihavend Mucize, Masumiyet, Jean Carment Ödülü, Usta Beni Öldürsene, Oyuncak Hikayesi 2, Harem Suare, Güle Güle, Fasulye, Filler ve Çimen, Buffalo Soldiers, Hititler, Neredesin Firuze, Hırsız Var!, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, Kısık Ateşte 15 Dakika, Polis, Devrim Arabaları, Güneşin Oğlu, The International, Suluboya, 7 Kocalı Hürmüz, Oyuncak Hikayesi 3, New York'ta Beş Minare, W.E., The Reluctant Fundamentalist, Çanakkale Çocukları, Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu, Rosewater, Kış Uykusu, Kırık Kalpler Bankası, Ben-Hur, Cingöz Recai, Eski Kocam(ız), Halloween (2018)  

ROL ALDIĞI DİZİLER:

Kara Yazı (2017), New Blood (2016), Kaçak (2014), Hayatımın Rolü (2012), Acayip Hikayeler (2012), İstanbul'un Altınları, Ezel (2010-2011), Cuma'ya Kalsa (2010), EastEnders, The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert, Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Borsa, Son Söz Sevginin, Sıcağı Sıcağına, Gülşen Abi, Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü, Tatlı Hayat, Ti Show (2002), Karanlıkta Koşanlar, Cesur Kuşku, Yine de Aşığım, Hayat İşte, Sayın Bakanım, Sevgili Dünürüm, Spooks, Nerde Kalmıştık, Sıkı Dostlar

İNTERNET DİZİLERİ:

Şahsiyet (2018), Masum (2017)

ROL ALDIĞI TİYATRO OYUNLARI:

My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in), The Phantom of the Opera, Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson), Balkon (Jean Genet)
Dolu Düşün Boş Konuş (Steven Berkoff, 1999), Ayrılış (Tom Kempinsky, 2000), Ermişler ya da Günahkarlar (Anthony Horowıtz, 2002), Balkon (Moliere, 2004), Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü (Stefan Tsanev, 2005), Atinalı Timon (W. Shakespeare, 2006), Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler (Eric-Emmanuel Schmitt, 2007), "7" (William Shakespeare, 2009), Don Juan'ın Gecesi (Éric-Emmanuel Schmitt, 2011), Antonius ile Kleopatra (W. Shakespeare, 2012), Nehir (Jez Butterworth, 2013), Pencere (David Hare, 2016-günümüz), Kral Lear (W. Shakespeare, 2018)

YÖNETTİĞİ OYUNLAR:

Dolu Düşün Boş Konuş, Nehir

SUNUCULUĞU:

Sıcağı Sıcağına

ÖDÜLLERİ:

1. Afife Tiyatro Ödülleri, 1997, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Histeri
34. Altın Portakal Film Festivali, 1997, Masumiyet, en iyi yardımcı erkek oyuncu
10. Ankara Uluslararası Film Festivali, 1998, Masumiyet, en iyi erkek oyuncu
9. Sadri Alışık Ödülleri, 2004, Neredesin Firuze, en iyi erkek oyuncu
9. Afife Tiyatro Ödülleri, 2005, Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Cimri
18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, "En İyi Erkek Oyuncu" Ödülü (Polis)
10. Afife Tiyatro Ödülleri, 2006, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu, Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü
37. Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri, 2010, En iyi erkek komedi oyuncusu
20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Seçici Kurul Özel Ödülü (Kış Uykusu)


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Gelişmelerden Haberdar Olun

@