Göksel Arsoy Kimdir?

Yeşilçam' ın "Altın Çocuğu" Göksel Arsoy kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 14.08.2019, 09:50 14.08.2019, 10:14
Göksel Arsoy Kimdir?

GÖKSEL ARSOY KİMDİR?

Göksel Arsoy, 15 Mart 1936 tarihinde Kayseri'' de dünyaya gelmiştir.

Arsoy'un annesi, Girit Hanya eşrafından Girit Mutasarrıfı Mollazade Ali Talat Bey'in torunu ve Hırkazade Ahmet'in kızıdır. Babası ise Remzi Aksoy'dur. Amcası ise Klasik Türk müziğinin önemli bestekârı, söz yazarı ve yorumcusu olan Yesari Asım Arsoy'dur.

Usta oyuncu, İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünde okurken, yakınlardaki Yeşilköy Havalimanı'nda çalışmaya başlamıştır. 1957 yılında Sırrı Gültekin'in yönettiği Kara Günlerim adlı ilk filmi ile sinemaya ilk adımını atmıştır. Ardından 1958'de Kelepçe ve 1959'da Samanyolu gibi filmlerde rol almıştır.  Samanyolu adlı filmiyle de ün yapan Arsoy, bu filmlerin çoğunda aktris Belgin Doruk ile oynamıştır.

Göksel Arsoy, "Altın Çocuk" takma adıyla bilinmektedir. Özellikle 60'lı yılların başında sayısız filmde rol almıştır. 1999'da 36. Antalya Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü"ne layık görülmüştür. Ayrıca kendi adına bir film şirketi kurarak prodüktörlük yapmıştır.

ÖZEL HAYATI:

1957 yılında havaalanında çalışırken tanıştığı Soley Arsoy ile 12 Nisan 1961 tarihinde dünyaevine girmiştir. Çiftin;  21 Nisan 1963 tarihinde Aşkım adında bir kızı ve 17 Nisan 1965 tarihinde doğan oğlu Remzi Gökhan Arsoy dünyaya gelmiştir.

FİLMOGRAFİSİ:

Unutulmayanlar, Asla Unutma, Mirasyediler, Dost Bildiklerim, Sürtük, Altın Avcıları, Yayla Kızı Yıldız, Ortaşark Yanıyor, Son Kurban, Altın Çocuk Beyrut'ta, Kenarın Dilberi, Altın Çocuk, İsyancılar, Yıldızların Altında, Son Darbe, Kırk Küçük Anne, Yılların Ardından, Evcilik Oyunu, Kızgın Delikanlı, Kezban, Makber, Şafak Bekçileri, Genç Kızların Sevgilisi, Kahpe, Leyla İle Mecnun Gibi, Cicican, Beyaz Güvercin, Bulunmaz Uşak, Aşka Karşı Gelinmez, Öldüren Bahar, Yalnızlar İçin, Aşk Merdiveni, Esir Kuş, Ne Şeker Şey, Gençlik Hülyaları, Billur Köşk, Kiralık Koca, Gönül Avcısı, Gümüş Gerdanlık, Küçük Beyefendi, Akasyalar Açarken, Şehirdeki Yabancı, Biz de Arkadaş mıyız?, Aşkın Saati Gelince, Bir Demet Yasemen, Bir Yaz Yağmuru, Bülbül Yuvası, Yaban Gülü, Seni Kaybedersem, Yavru Kuş, Bir Bahar Akşamı, Boş Yuva, İki Aşk Arasında, Kızıl Vazo, Melekler Şahidimdir, Zavallı Necdet, Unutamadığım Kadın, Güneş Doğmasın, Bir Yaz Yağmuru, Nilüfer Orman Çiçeği, Satın Alınan Adam, Taş Bebek, Aşk Rüzgarı, Ömrüm Böyle Geçti, Samanyolu, Kelepçe, Ham Meyva, Kara Günlerim / Yaşayan Ölüler 

PLAKLARI:

1967 - Bir Masal Gibi / Tatlı Hayat - Arya Plak 108

1971 - Titrek Bir Damladır / Dudaklarında Arzu - Atlas Plak 3072

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@