Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 24.07.2020, 10:28
Filiz Akın Kimdir?

FİLİZ AKIN KİMDİR?

Suna Akın ya da sahne adıyla Filiz Akın, 2 Ocak 1943 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Akın, TED Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

AİLE HAYATI:

Annesi Ankaralı kadın terzisi Habibe Leman Şaşırmaz, babası Afyonlu hakim Bekir Sami Akın’dır. Annesi baba tarafından Arnavut, babası ise anne tarafından Çerkestir. Annesinin ikinci evliliğinden kızkardeşi Günseli doğdu. Anneannesi olan Halime Hanımın özbabası Atatürk’ün şifrecisi, üveybabası da Atatürk’ün kalem müdürü olup Atatürk kıyafet seçiminde zevkine güvendiği için zaman zaman Halime Hanımın fikrini alırdı. Filiz Akın 3 yaşına kadar babası hakim Sami Beyin görev yaptığı Beypazarı’nda yaşamıştır.  5.5 yaşında ilkokula başlayan Akın, ilköğrenimini Ankara, Kızılay'da bulunan Sarar İlkokulu'nda tamamlamıştır. 7 yaşındayken annesi ile babası ayrılmıştır.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ:

Filiz Akın, ortaokul ve liseyi Ankara Koleji'nde yatılı ve burslu okumuştur. Okulda en bilinen özelliği çok iyi taklit yapmasıydı. 1960 Haziranında kolejden mezun olmuştur.  Koleji bitirdikten sonra American Export Lines isimli New York merkezli seyahat şirketinin Ankara acenteliğinde çalışmaya başlamıştır. 2 yıl çalıştığı bu şirketin deniz kısmının şefi olmuştur. İyi derecede İngilizce ve Fransızca öğrenmiş ayrıca İtalyanca öğrenmeye çalışmıştır. Diğer yandan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam mecburiyeti olmayan Arkeoloji Bölümünde bir dönem okumuştur.

Filiz Akın, lise arkadaşı Oya San’ın annesinin ısrarı ile Artist mecmuasının düzenlediği yarışmaya resmini göndermiş ve 1962 yılında birinci olmuştur. Ancak ödülün kendisine Akasyalar Açarken filminde oynarsa verileceği söylenince vazgeçmiştir. Dergi yöneticileri ve filmciler kendisini ikna etmek için İstanbul'dan Ankara'ya geldiler ancak ikna olmamıştır ancak Memduh Ün de Ankara'ya kadar gelip ısrar edince kabul etmiştir. 1962 yılında ilk filmi olan “Akasyalar Açarken”i Göksel Arsoy’la birlikte çektikten sonra prodüktörler kendisine bütün yılını dolduran bir program hazırlamışlardır.

2002 yılında bir çeşit burun ve ağız arkası (nazofarenks) kanserine yakalandığını öğrenmiştir. Teksas Üniversitesi'ne bağlı MD Anderson Kanser Merkezi'nde tedavi olmuş ve kanseri yenmiştir. 2005 yılında Türkiye Meme Vakfı yararına, kansere karşı destek amaçlı "sarı bilezik" kampanyasını başlatmış, 1 milyon adet bilezik satılmıştır. 2005 yılında toplumda kansere olan farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen ve Hacettepe Üniversitesi Umut Evi projesi yararına düzenlenen "mavi bilezik" kampanyasının tanıtımına destek vermiştir.

Onursal Başkanlığını yaptığı merkezi Amerika’da olan Starkey İşitme Vakfı'nın Türkiye kolu EMÖV Vakfı ile "Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın" projelerine 2007'den itibaren destek olmuştur. 2006 yılında Beypazarı'nda 3 yaşına kadar yaşadığı konağın bulunduğu sokağa belediye meclisi tarafından "Filiz Akın Sokak" ismi verilmiştir. 2008 yılında Kanal 1 televizyonunda "Filiz Akın'la Sohbetler" programını sunmuştur. 2009 yılında Habertürk TV'de "Filiz Akın'la Hafta Sonu Sohbetleri" programının sunuculuğunu üstlenmiştir.

ÖZEL HAYATI:

1965 yılında ilk eşi Türker İnanoğlu ile nikah masasına oturmuştur. Çiftin bu evliliğinden Oyuncu İlker İnanoğlu dünyaya gelmiştir. Çift 1974 yılında boşanmıştır.

Akın, 1982 yılında Bubi Rubinstein ile evlenmiştir. 11 yıl evli kalan çift, 1993 yılında ayrılmıştır.

Üçüncü evliliğini Mayıs,1994'te dönemin Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Sönmez Köksal ile Ankara'da yapmıştır. Çiftin nikâh şahitliklerini dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yapmıştır. Eşi Sönmez Köksal'ın Şubat,1998'te Paris Büyükelçisi olarak görevlendirilmesiyle Filiz Akın resmen Paris Sefiresi olmuş ve 4 yıl Paris sefaretinde bulunmuştur. 

ÖDÜLLERİ:

1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Ankara Ekspresi
1972 Gazeteciler Yüksek Okulu, Sinemada Yılın Kadın Sanatçısı Ödülü 
1974 Gazeteciler Cemiyeti, Yılın Kadın Sanatçısı Ödülü 
2000 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü 
2001 Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı, Yaşam Boyu Onur Ödülü 
2004 Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, "2004 yılı oyunculuk ödülleri 
2005 74.İzmir Enternasyonal Fuarı, "Sinema Burada Festivali" Onur Ödülü,
2005 Magazin Gazetecileri Derneği,12. Altın Objektif Ödülleri, Yaşam Meslek Onur Ödülü 
2006 Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, ‘fahri doktor’ unvanı 
2008 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali,"Festival Nişanı" 
2009 16. Altın Koza Film Festivali, Onur Ödülü 
2010 Yeşilçam Ödülleri, Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü 
2010 21. Ankara Uluslararası Film Festivali,Aziz Nesin Emek Ödülü 
2010 Beykent Üniversitesi, Türk Sineması Sevgi Günü, Onur Ödülü 
2011 6. Uluslararası Dadaş Film Festivali,Onur Ödülü 
2012 Magazin Gazetecileri Derneği, 18. Altın Objektif Ödülleri, Meslek Onur Ödülü 
2012 Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali, Onur Ödülü 
2013 4.Malatya Uluslararası Film Festivali, Onur Ödülü 
2014 Türk Tayland Dostluk Ödülü 
2014 Magazin Gazetecileri Derneği, 20.Altın Objektif Ödülleri,Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü 
2015 Kırmızı Lale Film Festivali, Yaşam Boyu Başarı Ödülü 
2015 15. Frankfurt Türk Film Festivali, Onur Ödülü
2015 1. Çanakkale Kısa Film Festivali, Onur Ödülü 

KİTAPLARI:

"Güzelliklere Merhaba", Altın Kitaplar Yayınevi, 1992 , "Hayata Merhaba", Epsilon, 2005 , "Filiz Akın ile Güzellik, Zayıflama ve Genç Kalma Üzerine" (2006) , "Lezzete Merhaba" (2013) 

HAKKINDA YAZILANLAR:

"Dört Yapraklı Yonca, Onların Sihri Neydi?", Bircan Usallı Silan, Epsilon, 2004 , "Başrolde Filiz Akın: Türk sineması'nda ikonografik ve toplumbilimsel bir değer olarak Filiz Akın", Pınar Çekirge, Epsilon, 2007 Ayrıca Atıf Yılmaz'ın "Hayallerim, Aşkım ve Sinema" (1990), Türker İnanoğlu'nun "Bay Sinema" (2004), Agâh Özgüç'ün "Türk Sineması’nın Kadınları" (2008) isimli kitaplarında Filiz Akın portreleri yer almıştır.

FİLMOGRAFİSİ (BAZILARI):

Akasyalar Açarken, Şehvet Uçurumları, Battı Balık, Sahte Nikâh, Aşk Merdiveni,Bekarlık Sultanlıktır, Beyoğlu Piliçleri, Kızlar Büyüdü, Ölüm Bizi Ayıramaz, Beyaz Güvercin, Ölüme Çeyrek Var, Bana Annemi Anlat, İki Gemi Yanyana, Zoraki Milyoner, Arka Sokaklar, Genç Kızların Sevgilisi, Yankesici Kız, Gurbet Kuşları, Şoför Nebahat ve Kızı, Kadın Berber, Meyhaneci, Uçurumdaki Kadın, Kardeş Kanı, On Güzel Bacak, İstanbul Sokaklarında, Cübbeli Gelin, Filinta Kadri, Prangasız Mahkumlar, Paylaşılmayan Sevgili, Korkunç Şüphe, Asfalt Rıza, Tığ Gibi Delikanlı, Yankesicinin Aşkı (Yankesici Kızın Aşkı), Tamirci Parçası, Babasına Bak Oğlunu Al, Fakir Gencin Romanı, Ölüme Kadar, Mirasyedi, Oğlum Oğlum, Sevinç Gözyaşları, Şakayla Karışık, Çıtkırıldım, Affedilmeyen, Kolejli Kızın Aşkı, Vur Emri, Kaderin Cilvesi, Efkarlıyım Abiler, Bar Kızı, Erkek Severse, Affet Sevgilim, Acı Tesadüf, Günahkar Kadın, Silahlı Paşazade, Ayrılık Saati, Sözde Kızlar, Bekar Odası, Affet Beni, Paşa Kızı   

Gelişmelerden Haberdar Olun

@