banner441

Fettah Can Kimdir?

Fettah Can kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Biyografi 24.09.2019, 12:12
Fettah Can Kimdir?

FETTAH CAN KİMDİR?

Fettah Can, 12 Ekim 1975 tarihinde Fahriye- Necati Can çiftinin oğlu olarak Bursa'nın Karacabey ilçesinde dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

Çocukluğu İnegöl'de geçen sanatçının müziğe bıçak imalatı yapan babasının yönlendirmesiyle başlamıştır. Fettah Can o yıllarda gelecekteki mesleğiyle ilgili hayaller kurmadığını söylemiştir: “Ben o yaşlarda şarkı söylemekten bile utanırdım. Ama babamın isteği üzerine, gündüzleri tezgahtarlık yaparken akşamları belediye konservatuvarında şan dersleri almaya başladım. Bir yandan da ut ve gitar çaldım. Şarkı yazma isteğim de çoktu. Ve o yıllarda söz yazıp besteler yaptım. Bir yandan da dışarıdan liseyi bitirdim ama üniversiteye gitmedim. Kendimi müzik dersleriyle eğittim. Barlarda şarkı söyleyip hayatımı kazandım."

Müzik alanında daha etkili işler yapabilmek adına İstanbul'a yerleşen Fettah Can, ilk olarak Emel Müftüoğlu'na verdiği Ara Ara isimli şarkısıyla ses getirmiştir.. Bursa'dan müzisyen arkadaşı Alper Narman ile birlikte Hande Yener'in 2002 yılında yayınlanan Sen Yoluna... Ben Yoluma... isimli albümüne 11 şarkı birden yazmışlardır.  Bu albümün başarısının ardından Levent Yüksel, Gülben Ergen, Sibel Can, Murat Boz gibi isimlerle çalışmaya başlamıştır.

Gülben Ergen'in kendi ismini taşıyan 2006 tarihli albümünde söz ve müziği Fettah Can ve Alper Narman'a ait olan Yalnızlık şarkısında geri vokal yapması kendi albümünü çıkarması konusunda Fettah Can'ı düşündürmeye başlamıştır. Bunu da "Ben iyi şarkı söyleyen bir adamım. Sahnede olmayı da çok seviyorum. Yıllardır şarkı yazıyorum. Söylemek keyifli olacak diye düşündüm. Gülben Ergen’e verdiğim ‘Yalnızlık’ şarkısında sesimi kullanmaları bu kararımda etkili oldu. Ergen, Açıkhava konserinde beni sahneyi çağırdı. Şarkıyı söyledik, insanlar yine dinlemek istedi. Oradaki o olumlu tepki beni kamçıladı. Sesimi beğeniyorum ve kimseyi bu sesten mahrum bırakmak istemedim." sözleriyle dile getirmiştir.

Fettah Can 2010 yılının Temmuz ayında Hazine isimli ilk albümünü çıkarmıştır. Albümden ilk klipler Hazine ve Kahpe Diller isimli şarkılara çekilmiştir. Albüm listelerde üst sıralara yükselmeyi başarmıştır. Can, 2010 yılında ünlü Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis'in Ta Isia Anapoda albümüne üç bestesini vermiştir.  Albüm Yunanistan müzik listelerinde üst sıralara çıkmış, albüm bu şarkılarla Yunanistan'da Platin Plak Ödülü'ne layık görülmüştür. 2011 yılının Mayıs ayında Sana Affetmek Yakışır isimli teklisini çıkaran Fettah Can, Kasım 2011'de Boş Bardak isimli teklisini piyasaya sürmüştür. 19 Mart 2012'de Aklımda Kalanlar albümü ile müzik piyasasındaki kariyerine devam etmiştir. Bu albüm özellikle daha önce Işın Karaca'nın seslendirdiği "Mandalinalar" şarkısı ile beğeni kazanmıştır.

ALBÜMLERİ:

Hazine, Aklımda Kalanlar, Yalanlar Cumhuriyeti, Sen En Çok Aşksın  

TEKLİLERİ:

"Yanan Ateşi Söndürdük", "Sana Affetmek Yakışır", "Boş Bardak", "Rüzgar Ektim Fırtına Biçeceğim", "Delirme",  "Yalan Bu Dünya", "Kalakaldın mı?", "Aradığım Aşk"   

ÖZEL HAYATI:

Fettah Can, 2014 yılında Cansu Kurtçu ile dünyaevine girmiştir. Çift, Vera ve Oğul adında ikizleri vardır.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@