Cezmi Baskın Kimdir?

Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisinin Yaşar Kadıoğlu karakteri kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Cezmi Baskın Kimdir?

CEZMİ BASKIN KİMDİR?

Cezmi Baskın, 11 Mart 1949 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

Baskın, tiyatroya Bakırköy Halkevi'nde amatör olarak başlamıştır. Ardından aynı tiyatroda stajyer oyuncu olarak çalışmıştır. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde tahsilini tamamlayan Cezmi Baskın, Ayla Algan ve Beklan Algan'ın eğitmenliğini üstlendiği LCC Language and Culture Center'da tiyatro eğitimi almıştır. Bir süre Grup Oyuncuları'nda çalışan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devlet Tiyatroları'nda da görev yapmıştır. Ankara Sanat Tiyatrosu'nda zorunlu şehir değiştirmeler ve askerlik süresi hariç uzun yıllar hizmet vermiştir. 

İzmir Devlet Tiyatrosu'nda iki sezon oynamış ardından tekrar Ankara Sanat Tiyatrosu'na geri dönmüştür. TRT'de dramalarda oynamış, az da olsa dublaj çalışmaları yapmıştır. Sinema filmleri, TV dizileri ve tiyatroyu yan yana yürütmeye çalışan Baskın, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Gökkuşağı Oyuncuları'nda çok sayıda oyun yönetmiş ve gençlik oyunları sahnelemiştir. Yurt dışında gözlem ve inceleme gezileri yapmıştır. Oradaki Türk ve yabancılara eğitmen olarak deneyimlerini aktarmaya çalışmıştır. Yurt dışında Türklerin yaptığı oyunlarda oynamıştır. Avusturya'da Afro - Asiatische Institut'da workshop çalışmaları yapan Cezmi Baskın, kendi projelerini de Avrupa'nın çeşitli kentlerinde uygulamış ve oynamıştır.  Robert Schneider'in Pislik isimli oyunu ile İsviçre, Avusturya ve Almanya'ya turne düzenlemiştir. Bugüne kadar hiçbir reklam filminde rol almayan Cezmi Baskın, ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) ve FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) üyesidir. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin geleneksel Nazım Günleri'nde, Yılmaz Onay tarafından, okuma tiyatrosu olarak sahnelenen Nâzım Hikmet oyunlarında, 2004 yılından bu yana gönüllü olarak rol almaktadır.

ÖZEL HAYATI:

Usta sanatçı, 2005 yılından beri Çisel Baskın ile evlidir.

ÖDÜLLERİ:

10. ÇASOD Oyuncu Ödülleri 2003 "Jüri Özel Ödülü" (9 filminin diğer oyuncuları Serra Yılmaz, Ali Poyrazoğlu, Ozan Güven, Fikret Kuşkan, Rafa Radomisli ve Esin Pervane ile birlikte)
14. Altın Koza Film Festivali 2007, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Beynelmilel)
6th Pune International Film Festival 2008 (Hindistan), "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü (Beynelmilel)
7th Karaçi International Film Festival 2009 (Pakistan), "En İyi Başrol Oyuncusu" ödülü (Beynelmilel)

OYNADIĞI OYUNLAR:

 Komün Günleri, Ibsen'in Bir Halk Düşmanı, Sacco ile Vanzetti, Satıcının Ölümü Arthur Miller, Canavar Sofrası, Babayiğit, Hamlet 70, Müfettiş Nikolay Vasilyeviç Gogol, Sait Hopsait, Hitler Rejiminin Korku Ve Sefaleti, 403.Kilometre, Ana, Dimitrof, Nereye Payidar?, Aladağlı Mıho, 804 İşçi, Komün Günleri, Hikaye-i Mahmut Bedrettin, Rumuz Goncagül, Küçük Adam Ne Oldu Sana?, Yaz Misafirleri, Galile, Taziye, Misafir, Bir Şehnaz Oyun, Bir Ceza Avukatının Anıları, Nafile Dünya, Bir Halk Düşmanı, Zengin Mutfağı, Özgürlüğün Bedeli, Silahşörün Gölgesi, Sonuncular, Sacco ile Vanzetti, Ayak Takımı Arasında, Yer Demir Gök Bakır, Sakıncalı Piyade, Murtaza Orhan Kemal, Teneke Yaşar Kemal, Partimizin Adayı, Midirfillik Mehmet Akan, Pislik Robert Schneider, Örnek Suçlar Max Aub, Düğün ya da Davul, Helikopter, Ağır Roman, Memleketimden İnsan Manzaraları, Fatma, Ali ve Başkaları, Yalancı Tanık, İvan İvanoviç Var mıydı? Yok muydu?, Demokles'in Kılıcı 

YÖNETTİĞİ OYUNLAR:

Carrar Ananın Silahları, (1973 - 1974) Bertolt Brecht, Ankara Sanat Tiyatrosu
Savaş Oyunu, (1985 - 1986) Yılmaz Onay - Özdemir Nutku, Ankara Sanat Tiyatrosu
Özgürlüğün Bedeli, (1986 - 1987) Emmanuel Robles, Ankara Sanat Tiyatrosu
Kadınlar ve Deniz, Yannis Ritsos, Ankara Sanat Tiyatrosu ve IADO Avusturya
Partimizin Adayı, Gökkuşağı Oyuncuları
Pislik, Robert Schneider, Gökkuşağı Oyuncuları (İsviçre, Avusturya ve Almanya turnesi)
Örnek Suçlar, Max Aub, Gökkuşağı Oyuncuları

ROL ALDIĞI DİZİLER VE FİLMLER:

Kuzey Yıldızı İlk Aşk, Bebek Geliyorum Demez, Mucize, Babam, İlk Öpücük, Küçük Esnaf, Şevkat Yerimdar 2, Yolunda A.Ş: Çinçin Bağları Hikayesi, Mucize, Sürgün İnek, Hadi İnşallah, Bizum Hoca, Sadece Sen, Hayat Sana Güzel, Şevkat Yerimdar, Hükümet Kadın, Devrimden Sonra, Vizontele, Vizontele Tuuba, Kahpe Bizans, Eylül Fırtınası, 9, Ümit Ünal, Hiçbiryerde, O da Beni Seviyor,Çark, Yolun Sonundaki Karanlık, Yasak Cennet, Düttürü Dünya, Sen de Gitme Triandafilis, Yazılar Filmatik, Die Zeit der Rache, Kaçıklık Diploması, Mavi Sürgün, El Kapıları, Yaz Yağmuru, Yaban, Oyunlarla Yaşayanlar, Parçalanma, Abdülhamit Düşerken, G.O.R.A, Derviş, İntikam Zamanı, Sükut Altındır, Duruşma, Kısık Ateşte 15 Dakika, Organize İşler, Unutulmayanlar, Beynelmilel, Maskeli Beşler Irak, Beyaz Melek, Güneşi Gördüm, Neşeli Hayat, Rina, İkinci Bahar, Bizimkiler, Her şey Aşk İçin, Ayrılsak da Beraberiz, Cahide, Kurtuluş, Ateşten Günler, Hayal Köy, Ruhsar, Mihriban, Sibel, Kumkapı Olayı-Üzgünüm, Kantodan Tangoya, Galata, Aile Bağları, Dost Eller, Deniz Gurbetçileri, Zalim, Dostlar Pasajı (Akasya Pasajı), Emanet, Ay Işığı Neredesin, Tarçın Konuştu, Çılgın Yuva, Hasret, Son Osmanlı, Fırtına, Tatlı Bela Fadime (Reis), Akasya Durağı, Bizim Okul, Herşey Yolunda Merkez, Şevkat Yerimdar, Gurbette Aşk Bir Yastıkta, Roman Havası, Bana Baba Dedi, Rüzgarın Kalbi, Nerdesin Birader

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
SIRADAKİ HABER

banner513