Bergen Kimdir?

"Acıların Kadını" Bergen kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Bergen Kimdir?

BERGEN KİMDİR?

Asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen,15 Temmuz 1958 tarihinde Mersin'de dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

Anne ve babasının boşanmasıyla annesi Sebahat Çakır'la 1966'da Ankara'ya yerleşmiştir. Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu'ndan sonra Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü girmiş fakat maddi sıkıntılar nedeniyle ayrılıp yaşını büyülterek bir süre PTT'de çalışmıştır. 1979'da arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği Feyman Gece Kulübü'nde sahneye çıktıktan sonra çalışması için aldığı teklifi kabul etmiştir. Feyman Gece Kulübü'nde Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve dönemin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla sahne almıştır.

1982 yılında Atlas Plak'tan ilk longplayı olan "Şikâyetim Var"ı çıkardı. Sanat yaşamındaki çıkışı devam ederken kocasının şiddet göstermesine dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden kaçmıştır. Ekim 1982'de İzmir'de çalışırken kocasının azmettirmesiyle yüzüne kezzap atılmıştır. 31 Ekim 1982 tarihinde kocası tarafından yüzüne atılan kezzap sonucu iki gözünü de kaybetmiş, daha sonra sol gözü görme yetisi kazanmıştır. Sağ gözünün hasarı yüzünden saçlarını sağ gözünün üzerine atmasıyla, bazense güneş gözlüğüyle olan imajıyla hafızalara kazınmıştır. Bu saldırıda tek gözünü kaybeden ve vücudun büyük bir kısmı yanan Bergen, tedavi sonrası Kibariye'yi meşhur eden "Kimbilir?" şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker tarafından ikna edilip sahneye çıkarılmıştır.

1985'e kadar Özşeker'in sahibi olduğu İzmir Pırlanta Pavyon'da sahne alan sanatçı, patronuyla birlikte "Kardeşiz Kader" isimli bir demo kaset hazırlamış ve Yaşar Kekeva'ya göndermiştir. Bergen'i beğenen Kekeva, sanatçıyı İstanbul'a davet etmiştir. İstanbul müzik piyasasındaki ilk profesyonel longplay'i olan "İnsan Severse"yi Burhan Bayar'ın müzik yönetmenliğinde çıkaran sanatçı 1986 yılının sonlarına doğru yaptığı "Acıların Kadını" ile şöhrete kavuşmuştur.

Albümün çok beğenilmesiyle plak şirketi tarafından Nisan 1987'de "1986 yılı Albümü En Çok Satan Arabesk Kadın Sanatçı" unvanıyla Altın Plak ve Altın Kaset'le ödüllendirilmiştir. Aynı yıl Ülkü Erakalın'ın senaryosu ve yönetmenliğiyle "Acıların Kadını" filminde Yalçın Gülhan, Asuman Arsan ve Meral Niron'la kamera karşısına geçmiştir. Büyük bir hayran kitlesi edinen Bergen, konser için gittiği Adana'da uğradığı bıçaklı saldırıdan son anda kurtulmayı başarmıştır.

Bir dönem sahneyi de bırakan sanatçı, büyük ustalar Selami Şahin, Özer Şenay ve Cengiz Tekin'in yönetmenliklerinde sırasıyla "Onu da Yak Tanrım", "Sevgimin Bedeli" ve "İstemiyorum" albümlerini çıkarmıştır. Bergen, Haziran 1989'da sahnelere dönüşünü, hayattayken ki son albümü olan "Yıllar Affetmez" ile yapmıştır.

Daha sonra pek çok arabesk ve nostalji konseptli albümlerde şarkıları yer alan Bergen, Ceylan Ertem, Ebru Yaşar, Emrah, Funda Arar, Muazzez Ersoy ve Işın Karaca gibi pek çok sanatçı tarafından cover'lanmıştır.

ÖZEL HAYATI:

Bergen, Halis Serbest ile dünyaevine girmiştir. Çift, Nisan 1989'da ise boşanmıştır.

VEFATI:

14 Ağustos 1989'u 15 Ağustos'a bağlayan gece,Adana'da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürülen; 31 yıllık kısa yaşamına 6 Longplay, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 video filmi sığdıran Bergen memleketi Mersin'e defnedilmiştir. Toroslar, Mersin'deki asri anıt mezarlık ziyarete açıktır.

ALBÜMLERİ:

1982    Şikayetim Var    LP (1986'da MC olarak yeniden basıldı.)
1983    Kardeşiz Kader    LP (1985 ve 1990'de MC olarak yeniden basıldı.)
1985    İnsan Severse    LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1986    Acıların Kadını    LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1987    Onu Da Yak Tanrım    LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1988    Sevgimin Bedeli    MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1988    İstemiyorum    LP, MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1989    Yıllar Affetmez (Aslen son albümü)    MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1990    Giden Gençliğim     MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1990    Garibin Çilesi Mezarda Biter    MC (1999'da CD olarak yeniden basıldı.)
1991    Son Ağlayışım    MC, CD

DİĞER ALBÜMLERİ:

Seni Vurmayan Ölsün (Korsan olarak piyasaya verilen konser kasedi.)

En Güzel Eserleriyle Unutulmayan Bergen (Akbaş Müzik'ten çıkan bir toplama albüm.)

HAKKINDA YAZILANLAR:

Tok, Yavuz Hakan (2014). "Acıların Kadını: Bergen". Alfa Yayınları. ISBN 9786051069098. (belgesel roman)

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
SIRADAKİ HABER