Ara Güler Kimdir?

Vefatının birinci yıl dönümünde anılan ünlü gazeteci- yazar merhum Ara Güler kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 21.10.2019, 09:29
Ara Güler Kimdir?

ARA GÜLER KİMDİR?

Tam adı Aram Güleryan olan Ara Güler, 16 Ağustos 1928 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Verjin’dir. Eczacı olan babası Dacat Güler Giresun'un Şebinkarahisar ilçesi, Yaycı Köyü’nden 6 yaşındayken okumak için İstanbul’a gelmiştir.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ:

Ara Güler 1951 yılında Kuruçeşmedeki Getronagan Ermeni Lisesi'nden mezun olmuştur. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarına devam etmiştir. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam etmiştir.

Ara Güler’e lise yıllarında babası ilk 35 milimlik film makinesini ve bir fotoğraf makinesi alıp, Yeni İstanbul gazetesine 'foto muhabiri' olarak işe girmesine yardımcı olmuştur. İlk çektiği fotoğraf ; 1950 yılında Ticaniler denen gerici bir grubun kırdıkları Gümüşsuyu'ndaki Atatürk heykelinin resmidir.

1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlenmiştir. 1961'de askerlik görevini tamamlamış ve Hayat Dergisi'nde fotograf bölüm şefi olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı yıllarda Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajans'ına katıldı ve İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antalojisi onu dünyanın en iyi yedi fotografcısından biri olarak tanımlamıştır. Yine o yılda ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotografcıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edilmiştir.

Savaş foto-muhabirliği de yapan Ara Güler, 4 tane savaşa gitmiştir. Katıldığı savaşlarda çektiği fotoğraflar dünya çapında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Hatta çektiği bir savaş fotoğrafı Times dergisine kapak olmuştur.

1962'de Almanya'da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leicaünvan'ını kazanmıştır. İsviçre'de çıkan "Camera" dergisinde kendisine özel bir sayı ayırmıştır. 1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan "Young Turkey" adlı yapıtında fotografları kullanılmıştır. 1967'de Japonya'da çıkan Photography of the World anttolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotografı yayınlanmıştır. 1967'de Kanada'da açılan "İnsanların Dünyasına Bakışlar" sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen "Renkli Fotografın On Ustası" adlı sergide aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilenmiştir. 1970'de "Türkei" adında fotograf albümü Almanya'da yayımlanmıştır.

Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotografları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanılmıştır. 1971'de Lord Kinross'un "Hagia-Sophia" (Ayasofya) kitabının fotograflarını çekmiştir. Yine Skira yayınevince 1971 yılında, Picasso’nun 90. yaş kutlaması için hazırlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için yaptığı röportaj ünlü ressamın şatosunda gerçekleşmiştir. Bu röportaj sırasında fotoğraf çektirmeyi sevmemesiyle bilinen Picasso’nun çok sayıda fotoğrafını çekmeyi başarmıştır.

1972'de Paris Ulusal Kitaplık'ta sergisi açılmıştır. 1975'de ABD'ne davet edilmiş ve birçok ünlü Amerikalının fotograflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergilemiştir. Aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekmiştir. 1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünün sahibi olmayı başarmıştır. 1980'de fotograflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotograflar adlı kitabında basmıştır. 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı "Mimar Sinan kitabı"'nı fotograflamıştır. Aynı kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlanmıştır. 1989'da Ara Güler'in Sinemacıları kitabı basılmıştır. 1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaclı) "The Sixth Continent" adlı kitabını fotoğraflamıştır.

Bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yapmış ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurmuştur. Bu arada İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi bir çok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso Roportajı'dır.

Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotografları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de Sinan, Architect of Soliman the Magnificent adlı kitabı yayımlanmıştır. Aynı yıl "Living in Turkey" adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da Turkish Style başlığıyla, Fransa'da "Demeures Ottomanes de Turquie" adıyla yayımlanmıştır. 1994'de "Eski İstanbul Anıları", 1995'de "Bir Devir Böyle Geçti", "Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü", fotograf kitapları yayımlandı. Ara Güler'in fotografları Paris Ulusal Kitaplık'ta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunmaktadır. Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da fotografları sergilenmektedir.

Ayrıca Yavuz Zırhlısı'nın sökümünü anlatan “Kahramanın Sonu” adında belgesel bir film de yapmıştır. Ara Güler hakkında bir tanesi Münih Üniversitesi'nde Almanca olmak üzere 6 adet doktora tezi yapılmıştır. Ara Güler’in Beyoğlu’nda “Arakafe” adıbda bir kafesi var.

ÖZEL HAYATI:

1975 yılında birinci evliliğini Perihan Hanım ile yapmıştır. Çift, 4 sene sonra da boşanmıştır.

Ara Güler, 1984 yılında Suna Taşkıran ile hayatını birleştirmiştir. Güler'in eşi 2010 yılında vefat etmiştir.

ÖDÜLLERİ:

1979 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülü (foto muhabirliği dalında)

1999 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte 50 yılını dolduran gazetecilere verilen “Burhan Felek” basın hizmeti ödülü

2000 - Fransa Légion d'honneur nişanı

2004 - Yıldız Üniversitesi fahri doktora unvanı

2005 - Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü

2008 - İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü

2011 - Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

KİTAPLARI:

Fotoğraflar, Ara Güler'in Sinemacıları, Sinan, Architect of Soliman the Magnificient, Living in Turkey,  Eski İstanbul Anıları,  Bir Devir Böyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun, Yitirilmiş Renkler, Yüzlerinde Yeryüzü, Ara Güler'in 70. yaşgünü için özel olarak yapılan Ara Güler’e Saygı kitabı, Babilden Sonra Yaşayacağız, İstanbul des Djinns, Yeryüzünde Yedi İz ,100 Yüz, Retrospektif, Ara Güler, Ara’dan Yetmişyedi Yıl Geçti Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Gelişmelerden Haberdar Olun

@