7m

7m

hyundai

tamfinans

Ahmet Rıfat Şungar Kimdir?

Kadın dizisinin Emre karakterine hayat veren Ahmet Rıfat Şungar kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 02.01.2020, 13:34
Ahmet Rıfat Şungar Kimdir?

AHMET RIFAT ŞUNGAR KİMDİR?

Ahmet Rıfat Şungar,  9 Şubat 1983’te İstanbul’un Kartal ilçesinde dünyaya gelmiştir.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ:

Kartal Süleyman Demirel Anadolu Lisesi'den mezun olan oyuncu, üniversitede İktisat üzerine eğitim almak istemiş ancak istediği bölümü kazanamayınca arkadaşlarının da yönlendirmesi ile konservatuar sınavına girerek İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar Tiyatro Bölümü'nü kazanmıştır. Mezun olmasının ardından ilk olarak televizyon dizisi Kaybolan Yıllar ile izleyicilerin karşısına geçmiştir. Bu dizinin ardından Aydın Sayman tarafından yönetilen sinema filmi Janjan’ın kadrosunda bulunan Şungar, 2008 yılında, Hatırla Sevgili’nin 2. sezonunda kısa bir süre rol alarak yeteneklerini daha fazla insana gösterme olanağı bulmuştur.

Ahmet Rıfat Şungar’ın hayatını değiştiren yapım ise, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmen koltuğuna oturduğu Fransa-İtalya ve Türkiye ortak yapımı sinema filmi Üç Maymun olmuştur. Yavuz Bingöl ve Hatice Aslan ile beraber Üç Maymun’un başrollerini paylaşan Şungar, bu film sayesinde pek çok Avrupa ülkesinde tanınan bir oyuncu olmuştur. Üç Maymun 2009 yılında Oscar aday adayı olarak Türkiye’den yarışmaya gönderilirken, 6 dalda Yeşilçam Ödülü ve 4 dalda Siyad Ödülü kazanmıştır.

2009 yılında Onur Ünlü’nün yönettiği Beş Şehir adlı sinema filminde rol alan genç oyuncu, ayrıca sevilen gençlik dizisi ES-ES’de de başrollerde yer almıştır. Boş zamanlarında basketbol ve yüzme ile uğraşan Şungar, fırsat buldukça kayak yapmayı da ihmal etmemektedir.

2013 yılında yazar Hande Altaylı’nın Kahperengi adlı romanından Mahinur Ergun’un senaryolaştırdığı “Merhamet” adlı dizide başrollerini Özgü Namal ve İbrahim Çelikkol paylaşmıştır. Şimdilerde ise Fox Tv'nin sevilen ve başarılı dizisi Kadın'da rol almaktadır.

ROL ALDIĞI DİZİLER VE FİLMLER:

Kaybolan Yıllar,Janjan, Hatırlı Sevgili, Üç Maymun, ES-ES, Merhamet, Asi, Beş Şehir, Beni Unutma İstanbul, Karadağlar, Soğuk, Kumun Tadı, Ah Neriman, Deniz Seviyesi, Gamsız Hayat, Aşk ve Gurur, Dudullu Postası, Ahlat Ağacı, Onlar Birbirlerini Sevdiler Ama, Şirket C., Kadın

ÖZEL HAYATI:

Şungar geçmişte Süreyya Güzel, Beste Bereket ve Farah Zeynep Abdullah ile aşk yaşamıştır.


Gelişmelerden Haberdar Olun

@