kebir reklamı

Akyazı TS tesislerindeki resimlerin dili


Prof.Dr. O.Bektaş

Prof.Dr. O.Bektaş

15 Ekim 2016, 10:51

Trabzon- Akyazı TS tesislerinde basına yansıyan resimlerin dili ne söylüyor?

Akyazı TS tesislerinde iç ve dış mekandaki su birikme nedeni beklenmeyen teknik izolasyon hatası mıdır?

Yoksa önceleri yüzeyden 70cm derinliğe kadar yükselmiş yeraltı suyunun aşırı yağışlar nedeniyle daha da yükselerek tesisi su ile basması olayımı? ( yeraltı suyu taşkını, ground water flooding).

Hangi neden olursa olsun gerçek şu ki tesisler gelecekte yeraltı ve yerüstü su taşkınlarına açıktır.

Medyada çıkan bazı haberlere ve resimlere bakılırsa Akyazı’da Trabzonspor tesislerinin hem iç, hem de dış mekânı sular altında.

Sebep?

Sadece resimlere bakarak ve de bölgenin jeolojik – topoğrafik özelliklerini dikkate alarak yorum yapma imkânımız var!

Çünkü ayrıntılı gözlem yapmak için değil tesise girmek yanına bile yaklaşmak yasak!

FARKLI İKİ NEDEN

Tesislerde iç ve dış mekânda izlenen suyun iki geliş yolu ve nedeni olabilir:
  1. Teknik neden: yalıtım hatası (özellikle tesis üst katlarındaki su birikimlerini açıklar).
  2. Jeolojik neden: Şiddetli ve sürekli yağışlara bağlı olarak suya doymuş zeminde yeraltı su seviyesinin aşırı yükselmesinin neden olduğu ‘yeraltı suyu seli’ (tesis zemininde ve dış mekânındaki su birikimlerini açıklar).
YERALTI SUYU SELİ NEDİR?

Akyazı tesislerinde daha öncede defalarca belirttiğimiz gibi gelişmesi beklenen ‘yeraltı suyu seli’ (Groundwater flooding) olayını alttaki iki şekilde açıklamağa çalışalım.

  1. Akyazı sırtlarında sürekli ve etkin yağış (Heavy rain) toprağın suya doymasına ve yeraltı su seviyesinin yükselmesine ( Groundwater rise) neden olur. Üste soldaki şekil.
  2. Akyazı’nın üst kotlarındaki yükselmiş yeraltı ve yerüstü suları daha alt kottaki Trabzonspor tesislerine doğru akar ( Water seeps trough saturated ground ).
3-Üst kotlardan alt kotlara doğru inen yeraltı suyu dolgu nedeniyle denize rahatlıkla boşalamayacağından tesis alanında yeraltı su seviyesinin daha da yükselmesine neden olur. Üste sağdaki şekil.
Sonuç olarak tesisin iç ve dış zemini su altında kalır.
 
DOLGUDAKİ SONDAJ VERİLERİNE GÖRE YERALTI SU SEVİYESİ 70 CM DERİNLİĞİNDE İDİ!

12 Eylül 2015 tarihinde ‘Akyazı İçin Son Çağrı’ adlı köşe yazımızda Trabzonspor tesisleri ilgili yukarıda açıklamağa çalıştığımız görüşlerimizi ve çekincelerimizi belirtmiştik.

Adı geçen yazımızda dolgu alanında forekazık çalışmaları sırasında yapılan sondaj çalışmaları raporlarına göre yeraltı su derinliğinin sadece 70 cm olduğunu belirtmiştik.

YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
 
ETKİN YAĞIŞLARLA YERALTI SU SEVİYESİ DAHA DA YÜKSELMİŞ OLABİLİR!

Yaklaşık 2-3 yıl içerisinde tesislerde etkin yağışlar ve yeraltı suyunun denize rahatlıkla boşalamaması nedeniyle 70cm derinliğindeki yeraltı su seviyesi yüzeye daha da yaklaşmış ve yeraltı suyu seline neden olmuş olabilir.Şekil: Akyazı da sahile bitişik yapılan dolgu zamanla yeraltı suyunun yükselmesine neden olacaktır.
 
HANGİ TEORİ DOĞRUDUR?

Akyazı’da Trabzonspor Tesislerinin iç ve dış mekânında izlenen su birikintilerinin inceleme imkânı bulamadığımız gerçek nedenleri her ne olursa olsun bu gün değilse bile yarın bu tesisler ‘yeraltı suyu taşkınına’ maruz kalabilecektir.
 
YERALTI SUYU TAŞKINA AİT TİPİK ÖRNEKLER

Yeraltı suyu taşkınına maruz kalmış yerlerde iç ve dış mekâna ait tipik görüntüler
     
 Şekil: Yeraltısuyu taşkınına maruz kalmış tipik iç mekanlarŞekil: Yeraltı suyu taşkınına maruz kalmış tipik dış mekan
 
TRABZONSPOR TESİSLERİNE AİT İÇ VE DIŞ GÖRÜNTÜLER

Trabzonspor tesislerinde iç ve dış mekânda görülen su birikintileri.
2-3 yıl önce dolgu alanında yeraltı su seviyesinin sadece 70cm derinliğinde olması, şiddetli ve sürekli yağışlarla yeraltı su seviyesinin da ha da yükselmiş olabileceği ihtimali resimlerdeki görüntülerin yeraltı su taşkını olabileceğini ima eder.
Doğrudan gözlem yapabilme imkânı yukarıdaki teorilerin test edilmesine olanak sağlar.Şekil: TS tesislerinin iç ve dış mekanında su birikmesine ait görüntüler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan - 13 ay önce
Hocam iyi güzelde arazi vardıda stadı oraya yapmadılarmı.Türkiyede futbolun suyu çıkmış taban suyu çıksa ne olur onuda kamufle ederler bir şekilde!!!
Avatar
Mümin - 3 ay önce
halılar pislenmesin diye ve üzerinde yürünmesi için serilen naylonları su olarak algılayan beyin bu ülkede prefeser(!)..öğrenciler isyan ediyo kyü de pref bey..sen işinle ilgilenn..