Bankacılıkta şifre zorunlu oluyor

Şimdiye kadar birkaç bankanın başlattığı tek kullanımlık şifre uygulaması 1 Ocak 2010'dan itibaren tüm bankalar için zorunlu hale geliyor. İnternet şubelerinden yapılacak işlemlerde, müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak tek kullanımlık

Bankacılıkta şifre zorunlu oluyor

Şimdiye kadar birkaç bankanın başlattığı tek kullanımlık şifre uygulaması 1 Ocak 2010'dan itibaren tüm bankalar için zorunlu hale geliyor.

 İnternet şubelerinden yapılacak işlemlerde, müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak tek kullanımlık şifre girilmesi de zorunlu olacak. Bunun için müşterinin banka kayıtlarında güncel cep telefonu numarasının bulunması gerekiyor.

 İnternetten işlem yapılırken ekrana yansıyacak 'tek kullanımlık şifre gönder' butonuna tuşlandığında banka tarafından bir iki saniye içerisinde müşterinin cep telefonuna şifre gönderilecek. Bu şifre girildiğinde internetten para transferi, fatura ödeme ve kontör yükleme gibi her türlü işlem yapılabilecek.

Banka şubesine gitmeye gerek kalmadan para transferi, fatura ödeme gibi tüm işlemleri masa başında yapmaya imkân tanıyan internet şubeleri, müşterinin işini mümkün olduğunca kolaylaştırdı.

 Ancak hızla yaygınlaşan bu uygulama, dolandırıcıların da iştahını kabartıyor. 'Bilgilerinizin güncellenmesi gerekiyor' gibi sahte e-postalarla banka müşterilerinin kişisel verilerini öğrenen, ya da şifrelerini kıran dolandırıcılar bugüne kadar çok sayıda kişinin hesabını boşalttı.

Şikâyetlerin artması üzerine bankaların aldığı çeşitli tedbirler istismarları önemli ölçüde azalttı. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), söz konusu olayların hiç yaşanmaması için önemli bir karar aldı.

Kurul, 1 Ocak 2010 tarihi itibarıyla bireysel internet bankacılığına girişte SMS ile tek kullanımlık şifre uygulamasının tüm bankalar için zorunlu hale gelmesini içeren yeni bir tebliğ yayınladı.

Tebliğ gereğince tek kullanımlık şifre için 'SMS ile giriş şifresi', 'Şifrematik', 'Cep şifrematik' veya 'Mobil imza' uygulamalarından biri kullanılabilecek. SMS ile giriş şifresi uygulamasını kullanabilmek için bankada kayıtlı güncel cep telefonu numarası olması gerekiyor. İşlemlerin aksamaması için güncel cep telefonu numarasının en geç 1 Ocak'a kadar bankadan teyit edilmesi şart. Bankalar zorunlu hale gelecek tek kullanımlık şifre uygulamasıyla ilgili müşterilerini bilgilendirmeye başladı.

GÜVENLİĞE BÜYÜK KATKI SAĞLAR

Bank Asya Alternatif Dağıtım Kanalları Pazarlama Müdürü Yasemin Aydın, tek kullanımlık şifre uygulamasını para transferleri ve ödemeler için 2006 yılından itibaren kullandıklarını, sistemin güvenliğin artırılmasına önemli katkı sağladığını söyledi.

 Aydın, yeni dönemde tek kullanımlık şifre olmadan müşterilerin internet bankacılığı hizmetinden faydalanamayacağını ifade ederek, bu sebeple banka müşterilerine şimdiden söz konusu alternatiflerden birini kullanmaya başlamaları uyarısında bulundu. Yeni yılda banka müşterilerinin hayatına girecek bir diğer uygulama ise IBAN kullanımı.

Yurtiçi veya yurtdışına EFT, havale ve virman gibi para transfer işlemlerinde bankadan, 26 haneli IBAN numarası almak zorunlu olacak.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler