O ilde balıkçıların Trabzonlu Vali umudu

Kaçak avcıların mağdur ettiği balıkçılar Trabzonlu Valiyi umut olarak görüyor.

Van 12.08.2017, 12:20
O ilde balıkçıların Trabzonlu Vali umudu

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali avlayarak geçimlerini sağlayan balıkçılar, bu yıl balığın az olduğunu söylediler. 


Dünya'da sadece Van Gölünde yaşayan inci kefali balığının 3 aylık av yasağı 15 temmuz itibarı ile son buldu. Balıkçılar yasağın sona ermesiyle ağlarını göle bıraktı. Nesli koruma altına alınan ve her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında uçarak üreme göçü yapan yaklaşık 2.5 milyar inci kefali balığının bu süre içinde avlanması yasaklandı. Bu dönemde yoğun güvenlik önlemlerinin alınmasıyla göldeki balık popülasyonu artarken, balıkçılar yasağın bitmesiyle yeniden göle açıldı. Van Gölü'nün Adır Adası yakınlarında ağlarını göle bırakan balıkçılar, kaçak avcıların mağduru olduğu ileri sürdüler.

O ilde balıkçıların Trabzonlu Vali umudu

“VAN’DA BALIKÇILIKTAN 14 BİN İNSAN FAYDALANIYOR”

Konu ile bir açıklama yapan YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, 15 Temmuz itibariyle av yasağının sona ermesiyle beraber Van Gölü balıkçıları topladıkları ağları, tekrardan göle atarak kış dönemi avcılığına başladıklarını söyledi. İnci kefali Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularında yaşamaya alışmış tek balık türü ve bölgedeki 14 bin insanın geçim kaynağı olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, “Bugün Van Gölü'nde yaklaşık 120 tane tekne çalışmakta ve her bir teknede en az 5 ila 10 kişi çalışarak ekmek parasını çıkartmaktadırlar. Bizlerin inci kefalinin avcılığını sürekli olaraktan devam ettirebilmemiz için üreme dönemindeki kaçak avcılığı önlememiz lazım. Eğer üreme dönemindeki kaçak avcılığını önleyebilirsek bugün Van Gölü'ndeki çalışan 120 tane tekne sayısını 250-300’e kadar çıkartmamız mümkündür. Bölge şartlarını göz önüne aldığımız zaman işsizlik sorunun olduğu ve iş alanlarının istihdamının ortaya çıkartılması için büyük çaba harcandığı bir dönemde inci kefali buradaki birçok insanın geçimini sağlayabilir. Tek şart şu ki inci kefalinin üreme döneminde koruyalım ve kış balıkçılığını profesyonel balıkçılığı teşvik edip ön plana çıkartalım. Bunun için de az önce vurguladığımız gibi en önemli şart kaçak avcılığı önleyerekten kış dönemi profesyonel avcılığı ön plana çıkarttığımız lazım. Bu noktada iki tane kesim var. Birisi kaçak avcılık yapan kesim, diğeri ise şu anda bulunduğumuz teknede olduğu gibi yasal olaraktan işini yapan kesim. Eğer bizler kaçak avcılığı önleyemezsek yasal avcılık yapan insanları mağdur ederiz. Çünkü kaçak avcılığın olduğu dönemlerde ister istemez bu işi yasal yapan balıkçılar mağdur oluyor, av verimleri düşüyor. Dolayısıyla kesinlikle ve kesinlikle üreme dönemindeki kaçak avcılığı önlememiz lazım, yoksa yasal olaraktan bu işi yapanların gelirleri düşüyor, ve bir süre sonra bu işi bırakmak zorunda kalacaklar.

O ilde balıkçıların Trabzonlu Vali umudu

“GEÇEN YIL 100 METRE AĞDAN 20-25 KİLO, BU YIL 10-15 KİLO BALIK ÇIKIYOR”

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, “Geçen yıllarla bu şu andaki bulunduğumuz seneyi kıyaslamamız gerekirse şöyle bir durum var. Bizler kaçak avcılığın fazla olduğu dönemleri takip eden kış dönemindeki yakalanan balıktan üreme dönemi yapılan avcılığın miktarını ve yahut ta yoğunluğunu rahatlıkla tespit edebiliyoruz. 15 Temmuzdan itibaren sürekli olaraktan takip halindeyiz ve her gün balıkçıların 100 metre ağdan ne kadar balık çıkarttığını tahmin ediyoruz. Üç sene önceki verilerle bugün elde edilen veriler kıyasladığımız zaman 3 sene önce ortalama 100 metre ağadan 20-25 kilo inci kefali çıkartırken bu rakam bugün 10-15 kilogram ortalamalarına düşmüş” dedi.

“YENİ VALİMİZİN TRABZONLU OLMASI BALIKÇILIK ADINA BİR ŞANS”

Yeni valinin Van için bir şans olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, “Bildiğiniz gibi yıllardır Van’a çok değerli velilerimiz geldi gitti fakat gelen velilerimizden direk limanlara gelip Van Gölü'nün Van Gölü balıkçılarının sorunlarını dinleyen biri valimiz olmadı. Bu noktada bildiğiniz gibi yeni bir valimiz atandı ve Valimiz Karadenizli, Trabzonlu. Balığa balıkçılığa yakın birisi bunu bir fırsat olarak Van adına Van Gölü balıkçıları adına değerlendiriyoruz ve yeni valimizin Van Gölü'nde balıkçılık yapan balıkçılarla daha yakından ilgilenmesini umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yılki avcılığın geçen senelere kıyaslandığı zaman biraz azalmanın olduğunu ifade eden balıkçı Hakan Çıkla, “Senelerdir biz yasal bir şekilde balıkçılık yapıyoruz. Üreme dönemindeki kaçak avcılık bizim bu zamandaki av sezonumuzda olumsuz yöndeki etkisini görüyoruz. Bu yılı geçen sene kıyasladığımızda yüz metrelik ağ attığımızda yaklaşık 25-30 kilo balık alıyorduk, bu sene bu sene rakamlar 15-20 kilo civarına düştü. Bunu da hissettik. Biz yetkililerden şunu istiyoruz. Van Gölü balığına biraz daha ilgi gösterilmesini istiyoruz. Özellikle avlanmanın yasak olduğu dönemde kaçak avcılık yapan insanlar çok oluyor. Bu sene diğer senelere göre kaçak miktar arttı. Onun için de yetkililerden biz şunu istiyoruz. Kaçak avcılıkla mücadelelerini birazda artırmaları gerek” dedi.

VAN VALİSİ MURAT ZORLUOĞLU KİMDİR?

O ilde balıkçıların Trabzonlu Vali umudu


1971 yılında Ankara/Haymana’da doğdu. İlkokulu memleketi olan Trabzon- Çaykara-Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi İstanbul- Hayrullah Kefoğlu Lisesinde, yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.
 
Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığına müteakip 1997–1999 yıllarında Mersin Gülnar Kaymakamlığı; 1999–2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı; 2003-2008 yıllarında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve 2008-2012 yıllarında ise aynı yerde sırasıyla Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ve Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.
 
Bu görevlerinin yanı sıra, 2005-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde (YBYK) Türkiye Heyetinin Milli Sekreteri ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Demokrasi Yönlendirme Komitesinde (CDLR) Türkiye adına üye olarak görev yaptı.
 
15.09.2012 tarihli ve 28412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta Müsteşar Yardımcılı Vekilliğine atandı. Mart 2015- Temmuz 2017 yılları arasında Elazığ Valiliği görevi yaptı. Bakanlar Kurulunun 13 Haziran 2017 tarihli ve 10458 sayılı Kararı ile Van Valiliği görevine atanmış olup, halen bu görevi yürütmektedir.
 
2004–2005 yıllarında Nottingham Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi Bölümü alanında yüksek lisans yaptı ve bu kapsamda Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tezi ile Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi.
 
2011 yılına yayınlanan Local Authorities in Turkey (Türkiye’de Mahalli İdareler) adlı kitabı ve Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı adlı makalesi bulunan Murat ZORLUOĞLU, evli ve üç çocuk babası olup,  iyi derecede İngilizce bilmektedir.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@