7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Trabzonspor'un kuruluş tarihi 1921'e çekilebilir mi? Ağaoğlu açıkladı

Trabzonspor'un kuruluş tarihinin 1921'e çekilmesi konusunda başkan Ağaoğlu'ndan açıklama geldi.

Trabzonspor 19.07.2022, 12:44
Trabzonspor'un kuruluş tarihi 1921'e çekilebilir mi? Ağaoğlu açıkladı

Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu kulüp dergisine açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu "Sizce tam da bu nedenle, yani Trabzon futbolunun köklü tarihini ortaya koyabilmek adına Trabzonspor’un kuruluşunu, kurucu takımlarından İdmanocağı’nın kuruluş tarihi olan 1921’e çekilebilir mi? Bu savı destekleyenler var. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum." sorusuna yanıtverdi.

Ağaoğlu "Şimdi bunun kime ne kazandıracağı önemli. Tüm bunları yaptığımız zaman camiamıza, kulübümüze ve ülke futboluna ne kazandırıyoruz. Ben bunu şu şekilde görüyorum: Günümüzde başarıdan uzaklaşmaya başladığın zaman tarihe bakmaya, tarihi kurcalamaya başlıyorsun. Benim zaten köklerim belli. 1967 yılında Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’ın ama aynı zamanda Hasan Polat’ın desteğiyle Trabzonspor kuruluyor. Bunun öncesinde Trabzonspor’un yapı taşı bu kulüpler… Bu kulüplerin derinlerine baktığınız zaman Birinci Dünya Savaşı’ndan da önce, 20. yüzyılın başına kadar gidiyor. Biz bunları bilelim, ama başarıdan uzaklaştığımız zaman gidip tarihi mıncıklamaya gerek yok. Dikkati alıp burada başka bir yere çekmeye gerek yok. Ama tarihimizi genç jenerasyonlara anlatabilmemiz lazım. Bunu çok önemsiyorum.

Sizin cümlelerinizden de bir defa daha anlıyoruz ki Trabzonspor, tarihiyle, kültürüyle, karakteriyle ‘farklı’ bir kulüp… Bizim buraya odaklanmamız lazım; farklılığımıza… Kendi söylemimizi büyüklük üzerinden değil, ama tarihi, coğrafi, kültürel derinliği olan ‘farklılık’ üzerine inşa etmemiz gerekiyor sanıyorum. Siz neler söylersiniz?

Geçen gün Kulüpler Birliği’nin bir toplantısında söyledim; borcu ‘büyük kulüpler’ olarak değerlendirdim o kulüpleri. Biz büyüklük yarışına girmiyoruz çünkü onun bize kazandıracağı bir şey yok. Biz farklıyız ve bunun da farkındayız.

Yine coğrafyadan söz edeceğim, o coğrafya genlerinde futbolun ve sporun bütün özelliklerini taşıyan doğduğu büyüdüğü bir coğrafya. Bence bu bir Allah vergisi. Allah Urfalı’ya ses vermiş, Urfa’da sokaktan bir çocuğu elinden tutup getirsen sanat dünyasında çok farklı bir noktaya gelebilecek bir yeteneğe sahip olduğunu görürsün. Trabzon ve o coğrafyada doğan bir çocuğun da elinden tutulduğu zaman belli bir noktaya erişebilecek sportif yeteneklerinin olduğunu görüyorsun." ifadelerini kullandı.


Yorumlar (2)
Mantıksız 3 hafta önce
ATATÜRK’ün Türkiye Cumhuriyetini ilan ettiği Tarih 29 Ekim 1923.Yani, bu Tarihten önce kurulun Spor Kulübleri, Osmanlı İmparatorluğu dönemindedir. O yüzden bu Kulübler, kendilierini Cumhuriyet ile bağdaştırmasınlar !! Cumhuriyet Takımı biziz !!!
Erdem 3 hafta önce
Trabzonspor'un gerçek kuruluş yılı M.Ö. 2.000 lere dayanır, Sümerlilerle ortak lig, bunu destekleyen arkeolojik kazılar vardır. Orta Hisar mah. bulunan antik bordo mavi top en büyük kanıttır. Ayrıca Trabzon destanı kitabeleri Maçka da bulunmaktadır. Ali Koç uydurdu birşey sadece parası ve soyadı ağır basıyor diye, gitmeyin arkasından....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@