Trabzonspor aşkıyla Avusturya'ya kafa tutuyor

Avusturya'da yaşayan Trabzonlu Ahmet Akyurt, sahibi olduğu tarihi binayı taraftarı olduğu Trabzonspor'un renklerine boyadı.

Trabzonspor 21.07.2019, 12:24 21.07.2019, 12:30

Avusturya'nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs belediyesinde yaşayan fanatik Trabzonsporlu Akyurt, şehrin tarihi yapılarının bulunduğu en işlek caddesinde 3 katlı bir bina satın aldı.

Akyurt, tadilattan geçirdiğini binanın dış cephesini Trabzonspor'un renkleri olan bordo-maviye boyadı. Telfs belediyesi, Ahmet Akyurt'un bordo-mavili renk tercihinin şehrin dokusuna uygun olmadığına hükmetti ve Trabzonlu vatandaştan dış cephe rengini değiştirmesini istedi.

Belediyenin talebini reddeden Akyurt, tüm ısrarlara rağmen binanın mevcut rengini değiştirmeme yolunu seçti.

- Belediyeden ücretsiz boyama teklifi

Ahmet Akyurt, Telfs belediyesi yetkililerinin renk değişimi için yaptığı tüm teklifleri geri çevirdi.

Belediye yetkilileri, Akyurt'a boyayı alma, işçilik masraflarını karşılama ve çalışmaları yapma sözünü verdi. Ancak Ahmet Akyurt binanın bordo-mavi renkte kalması yönünde ısrarlı tavrını sürdürdü. 

- Binanın kapıları Karadeniz'den

Ahmet Akyurt, tadilattan geçirdiği tarihi binanın dış kapılarını Trabzon'dan getirtti.

Yenilenen ve bordo-mavili renklerle süslenen tarihi bina, Türk motiflerinin yer aldığı kapılarıyla diğer binalardan ayrılarak dikkati çekiyor.

Akyurt, ayrıca binasının alt katındaki işletmeye de "A'Laz" ismini verdi.

Trabzonspor aşkıyla Avusturya'ya kafa tutuyor

- Güven Tekcan: "Vatandaşımız müthiş derecede Trabzonsporlu"

Telfs Belediyesi Meclis Üyesi Türk siyasetçi Güven Tekcan, Ahmet Akyurt'un sıkı bir Trabzonspor taraftarı olduğunu söyledi.

Bina ve yaşanan süreç hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan Tekcan, "Enterasan bir hikaye. Aslında belediyemizi de çok zorluyor. Vatandaşımız tarihi şehirden cadde üzerinde eski bir bina aldı. Bunun tadilatını yaptı. Biz de belediye olarak tadilatına destekte bulunduk. Ancak kendisi binanın dış cephesini bordo-maviye boyadı. Vatandaşımız müthiş derecede Trabzonsporlu. Rica ettik, çeşitli fırsatlar sunduk ama 'Olmaz... Ben Karadenizliyim, Trabzonsporluyum. Bu bina bordo-mavi olarak kalacak.' dedi. Hatta binanın dış kapılarını da memleketinden getirdi." diye konuştu.

Belediyenin Akyurt'a yaptığı tekliflerden bahseden Tekcan, "Vatandaşımıza, 'İşçiliğini biz yapalım, boyayı biz alalım, biz yapalım.' diye teklifte bulunduk ama kabul etmedi. Kendisi biraz inatçı ve fanatik." ifadelerini kullandı.

- Cengiz Bayraktar: "Hemşehrimiz, Trabzonspor'u bu binada yaşatıyor"

Telfs'te yaşayan Trabzonspor taraftarı Cengiz Bayraktar ise Ahmet Akyurt'un Trabzonspor'u binasında yaşattığını aktardı.

Günlük yaşamında Trabzonspor logolu kıyafetler giyen Bayraktar, Akyurt'un bordo-mavili renk tercihiye ilgili, "Tarihi binayı Trabzonlu hemşehrilerimiz satın aldı. Kendisi Trabzonspor taraftarı olduğu için bordo-maviye boyadı. Buranın belediyesi, bunu uygun görmediği için değiştirmek istiyor. Masraflarını da kendileri karşılayarak başka bir renge boyamak istiyor ama hemşehrimiz fanatik Trabzonsporlu olduğu için değiştirmiyor. Kendisi Trabzonspor'u bu binada yaşatıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (5)
Savatanica 1 yıl önce
Kusura bakmayin ama bunu gururla haber yapmaniz en az bu hemsehrimizin yaptığı kadar yanlis.Yasanilan bolgeye uyum saglamak,duzene ayak uydurmak her vatandaşın veya yabancının görevi.Ornegin bir apartmanda yaşıyorsunuz ve 10 kati bordo maviye boyattiniz ama 7. Kattaki arap sadece kendi katini yesile boyatip arap kültürünü bu binada yasatmak istiyorum dedi,ne düşürdünüz,ne yapardiniz?
Adem 1 yıl önce
Ne saçmalıyon sen kardeşim? Çirkin mi olmuş? Bak bakalım yan taraftaki evlere. Sağ tarafındaki ev pembe be. Boş konuşmayın. İnadına cırtlak bir renge boyamadı ya
Ali 1 yıl önce
İlk olarak biz Trabzon lular laz değiliz, bir tane Lazca konuşulan köyümüz yok. Rumca var Lazca yok o kadar. Bir başka cahil görgüsüz Trabzonlu hemşehrim daha. Yahu şehrin tarihi dokusuna zarar veriyorsun. Tabi bizimkini perişan ettiğimiz için tarihi doku ne onu bile bilmiyor. Evi görenler Barcelona nin rengi sanacak Trabzon u kin biliyor ?
garip... 1 yıl önce
admin bunu haber mi yaptın ... fatih terim bodrum daki evini pembe ye boyayınca site yönetimi ile olay çıkmıştı. bütün evler beyaz iken pembe yi boyayamazsın.. avusturya da da belediye haklı.... gurur duymak bir yana ...
Zartzurt 1 yıl önce
Bordo mavi oluca ne oluyor afrikadaki yoksullukmu bitiyor yok sa dünya daki savaşlar böyle boş ve basit işlerle uğraşmayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@