banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Zorluoğlu’ndan Boztepe müjdesi: Tamamen yenilenecek

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Haber61’e özel açıklamalarda bulundu.

Trabzon 12.08.2020, 10:29 12.08.2020, 11:13

Haber61 - Haber Servisi - Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ilçe ziyaretleri sırasında Haber61 mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu. Beşikdüzü’nde vatandaşların koronavirüs tedbirlerine uyduğunu belirten Zorluoğlu, Koronavirüse yakalanan Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Hüseyin Türker’in de durumu hakkında bilgi verdi. Boztepe, Sera gölü ve Gülcemal ile alakalı projelerin sürdüğünü belirten Zorluoğlu, Beşirli sahilindeki kötü konunun giderilmesi için mesafe kaydettiklerini belirtti.

SORUNLARI YERİNDE GÖRDÜK

Zorluoğlu “Beşikdüzü geçmişi itibarıyla önemli bir ilçemiz. Bugün Beşikdüzü’nde önemli temaslarda bulunduk. İlçe Belediye Başkanımızı ve Kaymakamımızı ziyaret ettik, siyasi partilerimizle, esnafımızla ve vatandaşımızla bir araya geldik. Önemli bir işlev gören Organize Sanayi Bölgemizi ziyaret ederek üreticilerle ve iş insanlarımızla buluştuk. Burada ilçe belediyemizin kentsel dönüşümle ve imarla alakalı bazı sorunları var. Yine muhtarlarımızın su konusunda bize ilettiği sıkıntılar var. Beşikdüzü merkezde bir içme suyu sorunu yok ancak bazı köylerimizin üst kotlarında bazı sıkıntılar olduğunu yerinde görmüş olduk. TİSKİ Genel Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemizin birim amirleri dile getirilen hususları dikkatli şekilde not ettiler. İnşallah kısa süre içerisinde şehrimizin tüm ilçelerinde olduğu gibi Beşikdüzü’ndeki sorunları da kaynaklarımız ölçüsünde çözmeye gayret göstereceğiz” dedi.

BEŞİKDÜZÜ HALKI KURALLARA YÜKSEK ORANDA UYUYOR

İlçe sakinleri ile görüştüklerini ve esnafları ziyaret ettiklerini de dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Memnuniyetle ifade etmem gerekir ki, Beşikdüzü’nde kurallara yüksek oranda uyulduğunu gözlemledik. Her gittiğimiz esnafımızın tedbirlerini aldıklarını memnuniyetle gördük. Bugün İçişleri Bakanlığımızın pandemi ile ilgili Valiler ve Kaymakamların koordinasyonunda yapılan denetimler devam ediyor. Biz de Beşikdüzü’nde denetimlere katıldık. Vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kuralına özen göstermelerini önemle istirham ediyorum. Hiçbirimiz hastanelerde eziyet çekmek istemeyiz. Doğrudan can tehlikesi ve ölüm riski taşıyan bir hastalıkla mücadele ediyoruz. Mutlaka gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Sadece kendimizi değil muhataplarımızı da korumamız gerekiyor. Hayatın her alanında tedbirlerimizi en üst seviyede almak boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

DAİRE BAŞKANI TÜRKER İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Başkan Zorluoğlu sorulan soru üzerine koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alınan ve Trabzon’u üzüntüye boğan Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Hüseyin Türker ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Zorluoğlu, “Hüseyin Bey, çok sevdiğimiz, şehrimize İl Özel İdaresi döneminden beri uzun yıllar hizmet eden bir yönetici kardeşimiz. Maalesef bu salgından etkilendi. Uzunca bir süredir tedavisi devam ediyor. Şu anda entübe vaziyette, solunum cihazına bağlı şekilde tedavisi devam ediyor. Her düzeyde yakından takip ediyoruz. Ailesi ile de sürekli olarak iletişim halindeyiz. Kendisine insan olarak da yönetici olarak da ihtiyacımız var. Mevla’m tez zamanda sağlık ihsan eylesin. İnşallah kısa sürede şifa ile taburcu olmasını ve aramıza dönmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

BEŞİKDÜZÜ TURİZMDEN YETERİ KADAR PAY ALABİLİYOR MU?

Beşikdüzü’nde turizmle alakalı olarak epey mesafe alınmış, adım atılmış. Teleferik bunların en güzel örneğidir ve şimdi bunun işletilmesi meselesi vardır. Yine büyük oteller yapılması konusunda bir takım adımlar atıldı. Bunları da ilçe belediyemizle kaymakamımızla değerlendirdik. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür yatırımların vücut bulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde Beşikdüzü’nden ilgili arkadaşlar gelecekler. 3-4 tane konu var, Kentsel dönüşüm, teleferik meselesi, imar konularını görüşeceğiz.

BOZTEPE YENİLENECEK

Zorluoğlu daha sonra Boztepe, Sera Gölü, Gülcemal ve Beşirli  sahili hakkında bilgiler verdi.

Zorluoğlu şu ifadeleri kullandı.

Boztepe için Ortahisar Belediyemizle beraber bir projemiz var. Boztepe’nin insanlar için çok daha çekici hale getirilmesi noktasında seyir terası, ahşap yürüyüş yolları, daha kaliteli çay bahçeleri, dinlenme yeme içme mekanları ile ışıklandırmasıyla, otopark imkanlarıyla Trabzon’a kazandıracağız. Kızlar Manastırı bölümü tamamlandı. Hazır hale geldi önümüzdeki günlerde de oranın açılışını yapacağız.

SERA GÖLÜ

Sera Gölü, Büyükşehir Belediyesi’nin de DSİ’nin de diğer kamu kuruluşlarının da sorumluluk alanı. Orada yukardan gelen bir takım istemediğimiz, arzu etmediğimiz malzeme var. Denetimlerimizi sıklaştırıyoruz. Bizimle beraber Valilik ve kamu kuruluşları da çalışıyor. Yani derelerimiz bir takım atıkların dökülmemesi gerekiyor. O noktada geçen sene bir takım çalışmalar yaptık temizledik. Bu sene de o çalışmanın benzeri yapılır. O bölge bizim için turizm açısından çok önemli.

GÜLCEMAL PROJESİ

Gülcemal ile alakalı istişare toplantısı yapıldı. Önümüzdeki günlerde ikincisini ve daha sonra da yatırımcılarla istişare yapmak istiyoruz. Orada dışardan gelen bir firmanın bir şeyler yapması söz konusu değildir. Trabzonlu, Trabzon’da yaşayan insanların projelendirme çalışması vardır. Bunu yaparken de şehrin bütün dinamikleriyle istişare yapıyoruz. Bu arada 1. Etabın önündeki tahkimatın tamamlanması sürecini de başlattık. Oranın da ihalesini yapıp tamamladığımızda, en azından 1. Etabı hayata geçirecek, yatırıma dönüştürecek, şehrin turizmine ve ticaretine kazandıracak bir hale getireceğiz.

BEŞİRLİ SAHİLİ VE KÖTÜ KOKUDA SON DURUM

Bizim arzumuz Ganita’dan başlayıp Beşirli’ye sonra da Akçaabat’a kadar o sahili Trabzon’a yakışır bir hale getirmek. Ganita projemiz tamamlanmak üzere, Eylül ayı içerisinde ihaleye çıkmak istiyoruz. Ganita’dan Faroz’a kadar olan alanı bambaşka bir alana çevireceğiz. Yürüyüş, bisiklet, eğlence yerleri ve denizle buluşma gibi… Sonraki etapta da Faroz’dan Beşirli’ye Beşirli’den de Akçaabat’a kadar bir çalışmamız etap etap olacak.

Burada temel konulardan biri de koku meselesi. O bölgede dikine denize inen bütün derelerde çalışma yapıyoruz. Buralarda kaçak bağlanan kanalizasyonları normal kanalizasyon sistemine bağlıyoruz. Şua ana kadar 5-6 derede çok da başarılı sonuçlar aldık. Beşirli ve Gülcemal dediğimiz bölgede de birikimi engelleytecek tedbirlerimizi alıyoruz. Vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde konu büyük oranda azalmış durumda. Bir iki lokal noktada bazen ortaya çıkan bir durum var onu da çözüyoruz. Koku Trabzon’un kaderi değil demiştik, bunu halletmiş oluyoruz.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
TUTSAKK 2 ay önce
BAŞKAN SİZ TRABZONDAN DIŞARI EN SON NE ZAMAN ÇIKTINIZ, ORDUYA GİTTİNİZMİ HİÇ,
ŞU ŞEHRİN IŞIKLARI MAKYAJI NEREDE, KÖHNE BİR ŞEHİRDE YAŞAMA MAHKUM ETTİNİZ BİZİ, GÜYA TURİSTİK BİR ŞEHİR,
KOMŞU İL GELDİ DE 20 BOY FARK ATTU VAKTİ ZAMANINDAKİ ÖRNEK İL TRABZONA,
SİZLER NE İŞ YAPARSINIZ BU MEMLEKETİN GÖZE HOŞ GELMEYE HAKKI YOKMU, MAALESEF HER YER PER PERİŞAN,
RİZEYE DE BİR GİDİN BAKIN GİRİŞİ NASIL,
Pessac 2 ay önce
Sahil demeyin başkan, sahili olmayan sadece denizi seyreden bir kent oldu trabzon, trabzon halkını nostaljiye mahkum ettiniz, insanlar yıllar öncesinin güzelim memleketini özlemle arıyor, beşikdüzü, şalpazarının köylerinde yıllardır devam eden su sıkıntısı var. Yenimi farkettiniz halka hizmet hakka hizmetir. Laf değil icraat görelim
İbrahim köseoğlu 2 ay önce
Sayın başkanım. Yıldızlı askeri kamp ve maliye kampını Trabzon halkına plaj ve mesire yeri olarak kazandırın. İşletmesinde belediye yapsın
davut 2 ay önce
Sayın başkan Boztepe'de lütfen ailemizle birlikte oturup birkaç kadeh içebileğimiz bir yer de yapın.
Albatros 2 ay önce
o dediğiniz biraz zor olmaması daha iyi bence belki siz ailenizle güzel alkol alıp kalkacaksınız ama yan masada sıkıntı çıkma olasılığı çok yüksek
Ali 2 ay önce
Ofg nin gulcemal adli rezalet projesini ayni sekilde devam ettirmek yakismiuor size baskanim. Verimli tarim topragini denize dokuyorsunuz, tahkimat yok. Cok yazik
mert 2 ay önce
beşirli akçaabat arasına da bi kg kum döküp dolgu yapmaya kalkın da bakın siz bi dahaki seçimde oy alabiliyo musunuz. gerçi bizim halk hizmete değil parti adına bakar
Bülent 2 ay önce
Sehir hastanesini takip edin bu gidişle
Bu yatırımı trabzon kaçıracak
Büyük balığı herzaman kaçırmıs tir
Trabzon
Kerim ts 2 ay önce
Sayın başkan Trabzon'da ki bisiklet yolunun dahada büyütülerek yayılmasını talep ediyoruz farkındalık yaratırsınız memnun oluruz ve uzun sokak yenilenmeli çok kotu durumda
İlkan Bektaş 2 ay önce
Sayın bakanım, üçyüz üyesi bulunan Beşirli, Akyazı ve Yıldızlı balıkçı kooperatif üyelerine kalıcı vr güvenli bir barınak yapılması hususunda bir düşünceniz varmıdır? Koskoca Trabzon büyükşehir belediye sınırları içerisindinde faroz ve forum balıkçılarından başka balıkçılarında olfuğunu ve yıllardır mağdur durumda olduğımuz sır değildir. Umarım trabzona yakışan üçüncü balıkçı barınağı yapımı sizin döneminize denk gelir. Saygılarımla.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@