banner560

Ve Avni Aker yıkılıyor!

Trabzonspor'un tarihi stadı yıkılıyor

Trabzon 15.11.2017, 16:50 15.11.2017, 22:11
Ve Avni Aker yıkılıyor!
Haber61 Haber Servisi

Trabzonspor'un geçen yıla kadar kullandığı ve tarih yazdığı 66 yıllık Hüseyin Avni Aker Stadyumu için, ihale gerçekleştirildi.

Edinilen bilgileye göre; Bu ayın başında ihale gerçekleştirildi ve stadyumun yıkım işlemini gerçekleştirecek olan firma belirlendi. 15 -20 güne kadar da yıkım işleminin başlayacağı öğrenildi.

Konuyu yakından takip eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yavuz Selim sahasının yeniden restore edilerek aynı yerinde yeni tribünleri ve zemini ile kalacağının teyit etmişti. 1951 yılında hizmete giren Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun güney tarafındaki eski kale arkasının bir bülümünün aynı şekilde korunacağı ve söz konusu park içerisinde Avni Aker'in bir anıtı olarak yerini alacağını söylemişti. Ve Avni Aker yıkılıyor!

Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun tarihi

Trabzon'da bulunan ve 26 Ocak 2017'ye kadar Trabzonspor'un maçlarını oynadığı stadyumdur. Stadyum ayrıca "1. Karadeniz Oyunları" ve "2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları"nda ana stadyum görevini üstlenmiştir. Ayrıca "2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası"nın yapıldığı statlardan biridir.

Stat, 1951'de 2.400 kişilik bir seyirci kapasitesiyle inşa edilmiştir. Hüseyin Avni Aker Stadyumu daha sonra birçok kez onarım geçirmiştir. Bu tadilatların en önemlisi 1981'de yapılmış, 1994'te ise stadın maraton tribününün üzeri kapatılıp, saha ışıklandırılmıştır. 2008'de +1.200,  2010'da +260 kişilik kapasite artışıyla birlikte 20.800 kişilik kapasite 24.169'a çıkarılmış, stat; kapanışına kadar bu kapasitede kalmıştır. Ayrıca 2008'de yapılan onarımda maraton tribününün üzeri açılmıştır.

Stadyum adını, Trabzon'un ilk beden eğitimi öğretmenlerinden olup Trabzon'da beden terbiyesi il müdürlüğüne kadar yükselen Hüseyin Avni Aker'den almıştır. Stadyumun inşası için girişimlerde bulunup stat alanının kamulaştırılmasını sağlayan kişi olan Hüseyin Avni Aker, stadın tamamlanmasını görememiş ve 1944'te vefat etmiştir.


(Kaynak gösterilmeden kullanılamaz)


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
arif kurt 4 yıl önce
Ne Yavuz Selimi siz çıldırdınız mı.Orası stad değil fabrika be fabrika.Futbolu öldürürsünüz.
ali gül 4 yıl önce
yavuz selim in, yeni düzenlemelerle kalması çok önemli..asla ihmal edilmemeli ...
Aygün 4 yıl önce
Avni Aker 'in güney kale arkası giriş kısmı aynen korunmalı ve anıt olarak kalmalı.Avni Aker'in protokol karşısındaki çimlerde yazan Trabzonspor yazısı bir parkta korunmaya alınmalı. Örneğin Meydan Parkı'ndaki TS logosunun ön veya arkasına bu yazı korumalı bir şekilde yerleştirilebilir. 20+ yıl sonra bile Avni Aker'i hiç görmemiş taraftarlar ve turistler için görülmesi gereken bir lokasyon olur bu yer. Tabi ihtişamlı ve estetik bir Trabzonspor Müzesi kurulsa ve Avni Aker'den çıkan eşyaların bir kısmı sergilense tadından yenmez.
Ayrıca Avni Aker'den çıkan koltuklar da saklanmalı ve bir süre sonra başarılı geçen bir sezondan sonra bu koltuklar hatıra ürünü olarak taraftara satılmalı...
ömer AKTÜRK 4 yıl önce
bence kale arkaları ve maraton yıkılsın kapalı komple kalsın konser alanı olsun. diğer taraflar yeşil alan
yunus 4 yıl önce
yesillik alan istiyorsan gideceksin yaylaya kardes
1461 4 yıl önce
senin gibiler yüzünden kaşüstü beton mezarını döndü...
Demir Demirkan 4 yıl önce
Yavuz selim yıkin gitsin millete yeşillik park lazım saha her yerde yapılır
erkan yazıcı 4 yıl önce
yazık
gökhan 4 yıl önce
Avni akerin yerine AVM yapılıp altındaki Faroz yenimahalle yıkılıp yerlerine 35 katlı bloklar yapılmalı!!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@