banner560

Uzungöl için yeni plan

Uzungöl’de daha önce imar planına aykırı olduğu tespit edilen 118 binadan 23'ü için Çevre ve Şehircilik Başkanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir plan hazırlandı.

Trabzon 12.11.2019, 13:36 12.11.2019, 13:41
Uzungöl için yeni plan

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'de daha önce imar planına aykırı olduğu tespit edilen 118 binadan 23'ü için Çevre ve Şehircilik Başkanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir plan hazırlandı.

Hazırlanan yeni raporda yıkılması planlanan 17 binanın tıraşlanmasına karar verilirken, 6 bina için ise imara uygun olduğu gerekçesiyle yıkımına gerek olmadığı belirlendi.

Uzungöl'de geçtiğimiz Eylül ayında bölgedeki imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımı için yapı sahiplerine Çaykara Belediyesi tarafından tebligatlar gönderilmeye başlamasının ardından bugünlerde yıkılması planlanan yapılar için yeni gelişmeler yaşandı.

Uzungöl için yeni plan

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Ankara’dan gelen heyet bölgede yaptığı incelemesini tamamlarken, yıkılması planlanan 6 binanın imara uygun olduğu gerekçesiyle yıkılmasına gerek olmadığı, 17 bina için ise tıraşlanması doğrultusunda rapor hazırladı. Kalan binalar için ise yıkım kararının devam ettiği belirtildi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından yeni imar planı askıya çıkartılırken, Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, diğer binalar için yıkım süreci hala devam ettiğini belirtti. Akyüz “Şu anda Uzugöl’deki durum, Çevre ve Şehircilik Başkanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan imar planımız askıya çıkartıldı. Bir aylık süreç var. Bu süreç sonunda itirazlar söz konusu olmazsa ondan sonraki aşama 18. madde uygulaması o bittikten sonra inşallah imarımız yürürlüğe girecektir. Uzungöl’e Ankara’dan bir heyet gelerek tespitler yapmıştı. Bu tespitler doğrultusunda 6 binanın yıkılmayacağı tamamen imara uygun olduğu belirtilirken, 17 binanın ise tıraşlanacağı yönünde karar verdi. Yani söz konusu bazı binaların 2-3 katı yıkılacak. Daha sonra imara uygun hale getirilmesi düşünülen binalar oldu. 26 bina üzerinde ufak tefek işlemlerle imara uygun hale getirilecek. Diğer binalarla alakalı yıkım süreci hala devam ediyor. Artık vatandaş devletin bu durumda ciddiyetini dik duruşunu iyi gördü. Bundan sonraki aşamada milletin böyle şeylere tevessül etmeyeceğini düşünüyorum. Zaten imarımız koruma amaçlı imar planı. Koruma amaçlı imar planına uygun şekilde binalarımızın yapılması gerekiyor ve ondan sonraki eylem ve işlem ondan sonra imara uygun yapılması taraftarıyız. Toplamda 118 bina yıkımı var. 118 binanın içinde 23’ü şu anda biraz uygun tarafları oldu. Aslında çok daha fazla olabilirdi bazı alanlar üzerinde geçici afat alanları uygulamaları yapıldı imar dışında tutuldu. İmar dışında tutulan yerlerin bu yıkımla alakalı düzenlemelere konu alınmadı. Alınsa belki bu sayı 40-50’yi bulabilirdi” diye konuştu.

Uzungöl için yeni plan

Uzungöl için yeni planTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
Trabzon: 2 yıl önce
Plana gerek yok, uzungölün dağlarını yamaçlarını doldurun bitsin
hacı kemal 2 yıl önce
Çaykara is rising :)). Komedi valla. Gariban vatandaşın olsa anında yıkılırdı. :)))
? 2 yıl önce
:))))) bu karara ancak gülünür....???????????
sa 2 yıl önce
yiyemeyeceğiniz pilavı kaşıklamayın arkadaş. önce yıkacaz şimdi yeni plan
Sürmeneli 2 yıl önce
Plan yapmayin plan. Tutmaz Karadeniz’de!Zengin hırsıza dokunan. Çıkmaz Karadeniz’de!O gün oyle dediler. Bu gün boyle ettiler. Yalan, talan, rantiye. Bitmez Karadeniz’de! Yeşilumuz çok fazla.Her yere vurun kazma.Dolar da yeşil amma. Yenmez Karadeniz’de!Ne Albayrak ne Soylu. Söz geçiremez oldu. Turist kazları yoldu. Kurtlar Karadeniz’de!
Misafir 2 yıl önce
Demekki yakında seçim var

Gelişmelerden Haberdar Olun

@