Trabzon'un ilk kadın dolmuş şoförü Haber61 TV'ye konuştu!

Trabzon'un ilk kadın dolmuş şoförü olan Esen Eyüpoğlu ve aynı işi yapan Ali Eyüpoğlu çifti, hikayelerini Haber61 TV mikrofonlarına anlattı.

Trabzon 23.07.2019, 15:00 23.07.2019, 17:48

HABER61 - ÖZEL HABER - LEVENT USTABAŞI

Haber61 TV olarak Trabzon'un ilk bayan dolmuş şoförü olan Esen Eyüpoğlu ve ona her zaman destek olan Ali Yaşar Eyüpoğlu'nun evine misafir olduk.

Trabzon'un Yeşiltepe mahallesinde iki kız çocukları ile yaşayan Eyüpoğlu çifti bundan 13 yıl önce kötü bir anı yaşadı. Esen Eyüpoğlu ikinci çocuğu Nazlı'ya hamileyken, yanlış bir tedavi sonucu çocuğu engelli olarak dünyaya geldi.

Çocuklarına karşı sonsuz sevgiye sahip olduğu görülen çift; eşine hayat şartlarının getirmiş olduğu ekonomik zorluklarla başetmek için elini taşın altına koyan Esen, önceleri eşinin yardımı ile öğrendiği araba sürme konusunda kendini de geliştirdi ve dolmuş şoförü olmak istediğini söyledi.

Tamamen erkeklerin dolmuş şoförü olduğu kentte ilk bayan dolmuş şoförü olarak tarihe geçen Esen Eyüpoğoğlu ve değerli eşi Ali Yaşar Eyüpoğlu hikayelerini Haber61 TV mikrofonlarına anlattı.

Trabzon'un ilk kadın dolmuş şoförü Haber61 TV'ye konuştu!

ÜÇ ÇAY KAŞIĞI İLE ŞOFÖRÜĞÜ ÖĞRETTİM

Ali Yaşar Eyüpoğlu, "Yaklaşık 12 senedir dolmuş şoförlüğü yapıyorum. Biz daha araba almadan önce şoförlük bilmiyordu. Debriyaj, gazı ve freni balkonda otururken üç tane çay kaşığı ile öğrettim. Araba aldıktan sonra şoförlüğü daha iyi öğrettim. Yürüme konusund engeli olan Nazlı kızımdan dolayı da araba sürmesini çok istiyordum, o da istiyordu. Öğrendi, çok da iyi bir şoför oldu. Şimdi kızları alır, gezer; çok mutluyuz." dedi.

"Yaklaşık dolmuş şoförü olmak istediğinde ben de olumlu yaklaştım. 'Neden olmasın?' dedim. Durak başkanımızdan önce bir kaç kişi ile konuşmuştuk. En son da durak başkanımız Vural Şener ile konuştuk. Kendisinden de Allah razı olsun, 'kendine güvendikten sonra neden olmasın' dedi. Kaydını yaptı ve 3 günden beri çalışıyor. Hem çalışıyor, hem de kızlarını gezdiriyor.

Trabzon'un ilk kadın dolmuş şoförü Haber61 TV'ye konuştu!

İLK TOFAŞ SÜREN BENDİM, İLK KADIN DOLMUŞ ŞOFÖRÜ DE BENİM

Nazlı için şoförlüğü öğrendiğini söyleyen Esen, "Nazlı 8 yıldır okula gidiyor. Herşeyiyle ilgileniyordum. Nazlı için araba sürmeye başladım. İlk Tofaş arabamız olmuştu. İnsanlar bayan 'Tofaş nasıl sürer?' diye dalga geçiyordu. Ondan sonra o aracı bayanlarda sürmeye başladı. Tofaşı ilk süren bendim; ilk kadın dolmuş şoförü de benim. Özellikle dolmuş şoförü olmayı çok istedim. Çünkü şoförlüğü öğrenmiştim ve eşimde durakta çalışıyordu. Olumlu tepkiler aldım. Özellikle bayanlar çok mutlu oldu. Önce şaşırdılar, daha sonra bayanlar gurur duyduklarını söyledi. Daha önceleri söylemiştim. Eşim çok destek oldu. Bir gün sana bir sürpriz yapacağım dedi; başkanla görüştükten sonra şoför olabileceğimi söyledi. Çok mutlu oldum. Ben Konfeksiyon üzerine liseden mezun oldum, eşimde orada olduğu için Nazlı için de artık bu iş çok iyi oldu." dedi.

Trabzon'un ilk kadın dolmuş şoförü Haber61 TV'ye konuştu!

VURAL ŞENER: "UMARIM KADIN ŞOFÖR SAYISI ARTAR"

Yeşiltepe Durağı Başkanı Vural Şener, "Trabzon'un ilk kadın şoförünü Yeşiltepe Durağı olarak çalıştırmaktan mutluyuz. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bize geldiğinde kabul etmek aklımda yoktu çünkü bu iş çok ağır bir iş. Ama çok istekli olduğunu görünce durağa kaydettik. Şoförler Odası'nda kadın şoförlere yönelik olumlu bir yaklaşım var. Kolay bir iş değil, tecrübe edinecek. Kadın şoförlerin sayısının artmasından yanayız. Trabzon'da ilk oldu ama umarım artar." dedi.

Trabzon'un ilk kadın dolmuş şoförü Haber61 TV'ye konuştu!

ÖMER HAKAN USTA: "KADIN ŞOFÖR İSTİHDAM ETMEK İSTİYORUZ"

Trabzon Şoförler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, "Göreve geldiğimizden beri, şoförlük mesleğini diğer esnaf dalları arasında daha iyi bir seviyeye gelebilinmesi için kadın şoför çağrısı yaptık. Onları istihdam etmek istiyoruz. Artık talepler gelmeye başladı. Halk tarafından güzel tepkiler almaya başlıyoruz. Güzel bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu şekilde şoförlük mesleğini daha güzel hale getiririz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (9)
mahmuTS 1 yıl önce
erkek şöförlere benzemezlerse iyi .hatta tüm domuş şoförlerı bayan olmalı :)
Levent Alkan 1 yıl önce
Bu konuda geç bile kalındı. Dilerim sayıları artar. Şoförler arasında kibar olanların yanı sıra maalesef bazı magandalar var. Onlardan kurtarırız.
Fatih 1 yıl önce
Evladı için neler yapılabileceğinin bir göstergesi. Allah o anadan ve babadan binlerce kez razı olsun. Ve bayan kardeşimize de bu zorlu meslek hayatında başarılar inşAllah trafikte de diğer şöförler yardımcı olurlar. Durak Başkanı ve şöförler odası başkanını da tebrik ederim. Bu da bir öncelik olur ve sayıları artar inşAllah...
Trabzonlu 1 yıl önce
Ali kardeşimi şahsen tanırım diğer şoför arkadaşlara örnek olacak kadar çok efendi ve dürüst bir kişiliği var bayan şoförlerin çoğalması şehrin yerli ve yabancı turist açısından hatta trafikte saygı açısından olumlu olacağını düşünüyorum Ali kardeşimi ve eşini tebrik ediyorum
Ahmet Rıza Güner 1 yıl önce
Gelişmişlik beton yollar uçan köprülerde değil zihinlerde olmalı. Trabzon'un adının iyi anılmadığı bu günlerde çıkan bu haber bizleri sevindirmiştir. Helal olsun diyoruz.
MR.Can Mert 1 yıl önce
Bayan şoför olarak yaklaşık 45 sene önce bizler meydan parkı demirlerinde otururken Bloklar Sigorta çalışan bayan dolmuş şoförü vardı..! Sadece hatırlatmak istedim..!
oguz 1 yıl önce
sayilari artarsa iyi olur kadinlar daha temiz ve kuralcidir
Yy 1 yıl önce
Galyanda yıllar öncesinde var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@