alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Trabzon'daki Karadeniz'in ilk 'Yaylakent' projesi çürüyor

Hıdırnebi Yaylası'nda yapılan Yaylakent Projesi kaderine terk edildi

Trabzon 01.07.2021, 00:07
Trabzon'daki Karadeniz'in ilk 'Yaylakent' projesi çürüyor

Karadeniz Bölgesi'nde örnek yayla modeli oluşturularak, turizmin geliştirilmesi amacıyla 1998 yılında, Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki Hıdırnebi Yaylası'nda 'Yaylakent' projesi hayata geçirildi. 3 yıl önce hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle kiracısı tahliye edilen ve kapısına kilit vurulan tesisler, kaderine terk edildi.

Trabzon İl Özel İdaresi'nce 1998 yılında Orman Genel Müdürlüğü'ne ait arazide 'Yaylakent' projesi başlatıldı.

Akçaabat ilçesi Hıdırnebi Yaylası'nda 6 ev, 25 odalı otel, 300 kişilik toplantı ve seminer salonu ile 50 kişilik restorandan oluşan projede tesislere dönemin valisi İsmet Gürbüz Civelek tarafından 'Bu tesis önümüzdeki yıllarda dilerim bir turizm ekolu olarak anılacaktır' yazılı tabela astırıldı. Yöre halkı; kira, tadilat başta olmak üzere çeşitli hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle 3 yıl önce boşaltılan tesislerin yeniden turizme kazandırılmasını istiyor.

Trabzon'daki Karadeniz'in ilk 'Yaylakent' projesi çürüyor

‘GÜZELİM TESİS YIKILMAYA BAŞLADI’

Hıdırnebi Yaylası'nda turizm tesisi işletmecisi Kahraman Akdoğan, yaylaya gelen turistlerin kalacak yeri olmadığı için geri döndüğünü belirterek, "Burası yıllardır kapalı. Güzelim tesis yıkılmaya başladı. Bizim içimiz gidiyor. Boş kalacağına bize versinler, biz işletelim. Binlerce turist geliyor buraya. Her gelen turist, gezdikten, fotoğraf çektirdikten sonra geri dönüyor. Kalacak yerleri yok. Gelip, gelip geri dönüyorlar. O alan yeniden faaliyete geçsin istiyoruz" dedi.

Yaylaya gelen turistlerin kalacak yerleri olmadığını söyleyen Seher Akbulut da "'Yaylakent' buraya yapıldığında çok heyecanlıydık. Burası tamamen gelişecek, diye bekledik ama 3 yıldır o alan boş. Gelen turistler kalacak yerleri olmadığı için geri dönüyorlar. Biz oranın yeniden turizme kazandırılmasını istiyoruz. Faaliyette olsa yaz kış burada turistler olur. Buralar şenlik olur. Turistler istediği hizmeti bulamayınca buraya bir daha gelmek istemiyorlar" diye konuştu.

Trabzon'daki Karadeniz'in ilk 'Yaylakent' projesi çürüyor

‘YAYLAKENT TURİZME KAZANDIRILSIN’

İşletme sahibi Mehmet Usta ise "Yaylamıza çok turist geliyor. Yaylada konaklama yok. Gelen turistler, burada kalmak, sabahları böyle bir temiz hava ile güzel doğa ile uyanmak istiyor ama gelen herkes geri dönmek zorunda kalıyor. Eskiden 'Yaylakent' açıktı. Yaz kış burada turistler olurdu ama şimdi gelen de hizmet bulamadığı için bir daha gelmek istemiyor. 'Yaylakent' turizme kazandırılsın, çürümeye bırakılmasın" dedi. 


Yorumlar (7)
Misafir 6 ay önce
Menfaat gerçeklesmedimi kapatilir.Milletin Parasiyla yapilan yer nasil olurda millete kapatilir.Politik Terbiyesizlik.Yüzsüzlük.
Hulisi kentmen 6 ay önce
Sayin Ahmet Ağaoğlu Trabzon spor yönetimi ve şehirin ileri gelen değerli bürokratları hıdırnebi yayla kent kaderine terk edilmişken akıla geliyor Fenerbahçe Topuk yaylası tahsis edilmiş çogu ilde de örnekleri var yurt dışı kamplarında isviçre alpleri yamaçlarına futbol eğitim tesisleri var hıdırnebi eski yıkık halinden kurtarılıp yöreye uygun dünya standartlarında otel oteller ve spor tesisleri yapılsa yüksek takımda takımımız bolu antalya isviçre standartlarında tesise kavuşsa güzel olmazmi aynı zamanda atlı binoclik yayla safari off-road gibi aktivitelerede acil olsa bu otel ve hıdırnebi sonra sırasıyla diğer yaylalarda turizme kazandırılır bir bursalı canı sıkılınca tatile uludağa gidebiliyorsa pekala bizde yaylalarımıza gidebilmeliyiz bu şehir bunu hakediyor saygilarimla
bahar 6 ay önce
siyasiler herşeye el attıklarından girişimciler pes etti
xxx 6 ay önce
yine birileri para yerdi ya kardeşim trabzon da hemen hemen herkesin yaylada köyü var zaten milletin böyle bir şeye ihtiyacı yok ki.Biraz kafayı çalıştırın abi Allah beyni kullanın diye verdi.yoksa yanımızda çöp kovasıda taşıyabilirdik
Ahmet Mumcu 6 ay önce
senin evin var güzel kardeşim..turist nerde kalacak??
AHMET 61 61 61 6 ay önce
ÇÜRÜSÜN YAPMASAYDILAR,
YAYLADA KENT OLMAZ..
RANTCI ARSIZLAR..
Ersan 6 ay önce
Niçin her işimizi elimize, yüzümüze bulaştırıp içinden çıkılmaz hale getiriyoruz? Hak edilmeyen çıkar kavgası nu yapılıyor?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@