banner555

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

Vali İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Sümela Manastırı'nda incelemelerde bulundu.

Trabzon 18.05.2021, 17:20 18.05.2021, 18:16

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yaklaşan turizm sezonu öncesi Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi'nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’nde yürütülen çalışmalarla yakından ilgileniyorlar. Yaklaşan turizm sezonu öncesi çalışmaların son durumlarını yerinde gören Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu, ziyaretçilerin bölgeden mutlu ayrılması adına adeta kılı kırk yarıyor. Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu’nun incelemelerine TRABİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gül, Kent A.Ş. Genel Müdürü Emre Gülsever, Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mustafa Asan, Maçka Kaymakamı Selim Çomaklı, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, daire amirleri ve basın mensupları da eşlik etti. 

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

Trabzon Valisi İsmail ustaoğlu Ustaoğlu, “22 Eylül 2015 tarihinde ziyarete kapatılıp restorasyon süreci başlatılan Sümela Manastırı'nın 1. Etabı 2019 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştı. Bu süre içerisinde çevre düzenlemesi, kaya temizleme çalışmaları tamamlanmıştı. 2019 yılında da 2. etap restorasyon çalışmalarına başlandı. 2020 yılının Temmuz ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferansla katıldığı ve Kültür ve Turizm Bakanımızın bizzat biraya iştirakiyle 2. etabı da ziyarete açmıştık. Manastır’ın içerisinde yer alan 12 adet tarihi yapının da restorasyonu tamamlandı. 1. ve 2. etap çalışmaları yüzde 70 civarına tekabül ediyor. Geçen yıl 2. etabı tamamlanarak ziyarete açıldı. 3. etap çalışmaları kapsamında 12 tane bariyer çalışmaları başlatıldı” dedi. 

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

Büyükşehir Belediyesiyle ortak bir çalışma ekibi oluşturduklarını ifade eden Vali Ustaoğlu, “Büyükşehir Belediyemizle ulaşım başta olmak üzere otopark alanlarıyla, sosyal tesisleriyle manastıra gelen ziyaretçilerin ülkemizin ve ilimizin imajına yakışır şekilde ağırlanması için bölgenin hizmet standardının daha iyi yere taşınması adına bir planlama yaptık. İki adet otopark alanı oluşturarak hizmete hazır hale getirdik. Ziyaretçilerimizin ulaşımını kolaylıkla sağlayabilmesi için minibüslerimizi tahsis ettik. Yöresel ürünlerin satışının yapılacağı noktalar en kısa zamanda tamamlanıp hazır hale getirilecek. Görüntü kirliliği oluşturan prefabrik yapıları kaldırdık. Karayolları Altındere Vadisinde asfaltlama çalışmalarını yüzde 90 oranında tamamlandı. Doğa ve Milli Parklar Müdürlüğünün çalışmaları var. Dere üzerinde Bin 100 metrelik yürüyüş yolu var.  Onun da ihalesi yakın zamanda yapılacak. Dünya mirası olan bu mekanın yeniden düzenlenmesinde ve hizmete hazır hale getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. 

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

BÜYÜKŞEHİR BU BÖLGEYE İLK KEZ DOKUNDU 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, incelemelerinin ardından yürütülen çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak ünleri ülke sınırlarını aşan Uzungöl ve Altındere Vadisi içerisinde yer alan Sümela Manastırı’na büyük ehemmiyet verdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Doğrusu biz göreve başladıktan sonra Büyükşehir Belediyesi ilk kez Sümela Manastırı ve onun içerisinde bulunduğu Altındere Vadisi’ne dokunmaya başladı. Sayın Valimizin riyasetinde ve koordinasyonunda bu bölgenin nasıl daha cazip hale getirilebileceği ve burayı ziyaret edecek olan insanların buradan nasıl mutlu bir şekilde ayrılacaklarına ilişkin önce fikir teatisi yaptık. Oturduk arkadaşlarımızla bunları konuştuk. Ve akabinde bütüncül bir yaklaşımla alan planlamasının şart olduğunu gördük. Alan planlamasından sonra da bir alan yönetimi gerekiyordu. Bütün bunları aşama aşama planladık. Ve bu planlamadan sonra da alandaki altyapı eksikliklerini giderecek şekilde her kurum kendi üzerine düşen vazifeyi yapmaya başladı” dedi.  

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

İKİ AYRI OTOPARK YAPTIK 

Alanda ciddi bir otopark problemi olduğunu da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Ben de yıllar evvel buraya eşimle, çocuklarımla geldiğimde bu sorunu bizzat yaşamıştım. Yıllar sonra bu sıkıntıların giderilmesinde rol almak benim için ayrıca anlamlı oldu. Bu sorunu çözmek için aşağıda otobüsler ve binek araçlar için Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde iki ayrı otopark yaptık. Gelecek otobüsler ve binek araçlar orada park edecek. Sonrasında biz Büyükşehir Belediyesi olarak konforlu dolmuşlar koyduk. Şu an 23 adet ama ihtiyaca göre sayısı artırılabilir. Misafirlerimizi o dolmuşlarla ring yapacak şekilde Sümela Manastırı’na götürüp tekrar aynı otoparka getireceğiz. O otoparklarda aynı zamanda insanların bazı sosyal ihtiyaçlarını gidereceği alanlar da mevcut. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi adına taşıma yapan şoförleri ve dolmuş sahiplerini bir eğitime tabi tutacağız. Ve inşallah buraya gelen ziyaretçilerimiz güzel bir karşılamayla muhatap olacaklar” şeklinde konuştu.  
 

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

TEMMUZ AYINDA TAMAMLANACAK 

Yapılan tesislerle ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Bölgeye ayrıca ziyaretçilerimizin yeme içme ve hediyelik eşya satın alma ihtiyaçlarını giderecek son derece modern ama aynı zamanda yöresel mimariye uygun, doğayı da asla görsel anlamda bozmayacak güzel tesisler kazandırıyoruz. Bunu da Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzle beraber gerçekleştiriyoruz. İnşallah temmuz ayı ortası ya da sonuna kadar tamamlayacağız. Bittiğinde buraya gelen ziyaretçilerimiz her anlamda çok güzel ve özel bir yerde zaman geçirebilecek. Kafeterya, restoran olarak kullanacağımız binanın balkonunda muhteşem bir Sümela Manastırı manzarasında yemeklerini yiyecek, kahvelerini içecekler. İnşallah bu karmaşa tamamıyla ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.  

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

YAYLAYA ÇIKACAKLARA ALTERNATİF YOL YAPIYORUZ 

Büyükşehir Belediyesi olarak bölgede alternatif bir yol yaptıklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Bu yol esasında yukarıda farklı yaylalara da çıkan bir yol. Biz bir taraftan insanlara buradan yukarıya artık araçlarınızla çıkamazsınız derken diğer taraftan da Sümela’ya değil daha yukarı çıkacak vatandaşlarımız için alternatif yaklaşık 11 kilometrelik paralel bir yol inşaatına başladık. Şu anda sanat yapıları tamamlanmak üzere. İnşallah ağustos ayı sonu itibarıyla üstyapısı da tamamlandığında kendi yaylalarına gidecek vatandaşlarımız o yolu kullanabilecekler. Tabi Kültür Bakanlığımızın burada çok büyük bir restorasyon çalışması yapıyor. Karayolları çok ciddi bir yol çalışması yapıyor. Yani burası bütün kurumların Sayın Valimizin riyasetinde bir araya geldiği ve hakikaten doğru bir planlama ile çok doğru işler yaptığı bir çalışma alanı. Bundan da ben bugün çok büyük bir memnuniyet duydum” diye konuştu.  

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ 

Yürütülen çalışmalarda emeği geçen herkese tek tek teşekkür eden Başkan Zorluoğlu, “Sayın Valimize, Değerli Kültür ve Turizm Bakanımıza, Karayolları Genel Müdürlüğümüze ve Bölge Müdürlüğümüze, Milli Parklar Bölge ve İl Müdürlüğümüze, yereldeki en önemli muhatabımız Maçka Kaymakamlığımıza, Maçka Belediye Başkanlığımıza ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. İnşallah 1 Haziran’dan sonra ortaya çıkacak yeni rahatlama ile birlikte misafirlerimize burayı hazır ediyoruz ve bütün misafirlerimizi de dünya kültür mirasının nadide parçası olan Sümela Manastırı’nı ve harikulade Altındere Vadisi’ni görmeye davet ediyoruz” dedi.  

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"

Sümela Manastırı'nda inceleme! "Temmuz'da tamamlanacak"Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Derman 1 ay önce
Dediğiniz hiçbir işi daha tamamlayamadınız vaat ettiğiniz sürede
GÜRKAN 1 ay önce
Çalışan birinin başımızın üstünde yeri var. Teşekkürler başkan. Çok daha iyilerini de yapacağına inanıyoruz seni destekliyoruz. Köstek olanları önce Allah'a sonra millete havale ediyoruz. Zaten millet her seçimde onları tokatlıyor. 2023'te de şamar oğlanı yapacak bu millet...
Hackali 1 ay önce
Bu Vali sadece bana mı olaylardan bihaber ve şaşkın geliyor?
Osman halil 1 ay önce
Bu milletin sagduyulu cogunlugu calisani fark eder tsk emeklerinize akp den önce meydan nasildi forum avm ve ktu ye giden yol kopmle dikenlikti meydan sa 3 .4 tane eski tip mazot kokan otobusler vardi he
Sertac 1 ay önce
Adam 1000 sene once daga manastir yapiyor, bizimkiler once teknolojiye ragmen 6 yilda restorasyonu yapamiyor. Beceriksizlik diz boyu
23°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@