banner556

Malazgirt zaferi etkinliklerinde Trabzon rüzgarı

Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıl dönümü nedeniyle Muş’un Malazgirt ve Bitlis’in Ahlat ilçelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

Trabzon 26.08.2020, 12:47
Malazgirt zaferi etkinliklerinde Trabzon rüzgarı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı tarafından Malazgirt Zaferi’nin 949'uncu yıl dönümü dolayısıyla Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan ‘1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı’ ve Muş’un Malazgirt ilçesinde düzenlenen etkinliklere birçok ilden katılım sağlandı.  
 
BÜYÜKŞEHİR’İN OTAĞI İLGİ GÖRDÜ
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı da etkinlikler kapsamında Bitlis’in Ahlat ilçesinde otağ kurdu. Trabzon’un sosyal ve kültürel yapısını yansıtan figürlerin ve Temel ve Fadime’yi simgeleyen balmumu heykellerin yer  aldığı Büyükşehir Belediyesine ait otağa ilgi büyüktü. Etkinliğe katılanlara Trabzon’u anlatan çeşitli hediyeler verildi.
 
ETKİNLİKLER ÜÇ GÜN SÜRDÜ
Malazgirt Zaferi etkinlikleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın akrobasi timi tarafından gerçekleştirilen gösteri ile başladı. Alanda bulunan yüzlerce kişinin ilgiyle izlediği gösterinin ardından otağ çadırı önünde protokol konuşmaları yapıldı. Protokol üyeleri daha sonra hep birlikte alanda kurulan tematik çadırları ve geleneksel el sanatları atölyelerini gezdi. Etkinlikler kapsamında ayrıca kökbörü, atlı cirit gibi geleneksel sporlar ve atlı okçuluk gösterileri yapıldı. 3 gün süren etkinliklerde, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin de aralarında bulunduğu 36 çadırı, farklı illerden çok sayıda kişi ziyaret etti.

Yorumlar (3)
Misafir 5 ay önce
Malazgirt zaferi için etkinlik yap ama 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını koronavirüs bahanesiyle yasakla. Devam edin bakalım. Bu devran elbet dönecek.
Ofsar 5 ay önce
Çok yakında Eyy Bizans demesi yakındır.
H. M 5 ay önce
Sahi Malazgirt haftası covit 19 nedeniyle sorunsuz kutlandı. 30 ağustos neden kutlanmaz.. Şunu kimse unutmamalı gazi Mustafa Kemal Atatürk bu millete ebediyete kadar bıraktığı bu bayramları kimse bizlere unuttutamayacak.. Buda geçer..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@