7m

7m

hyundai

KTÜ'den Akyazı Stadı açıklaması! "Bugünden tahmin etmek zordur"

KTÜ'den Akyazı Stadı ile ilgili açıklama geldi.

Trabzon 15.02.2022, 14:21 15.02.2022, 14:37
KTÜ'den Akyazı Stadı açıklaması! "Bugünden tahmin etmek zordur"

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), son günlerde gündeme oturan Akyazı stadındaki oturmalar ve stadın yıkılabileceği iddiaları üzerine açıklama yapıldı.

Açıklamada "yapılan tek bir bilimsel çalışma ile elde edilen verileri kullanarak statta güvenlik sorununun bulunduğunu, stadın kullanılamayacağını hatta yıkılacağını belirtmek doğru değildir. Bunun yanında, zemin oturmalarının devam etmesi durumunda stadın taşıyıcı sisteminin nasıl bir davranış sergileyeceğini bugünden tahmin etmek zordur." denildi.

KTÜ'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bu basın açıklaması, ülkemize karşı olan sorumluluk ve görevimiz gereği, son günlerde yerel ve ulusal basında “Akyazı Stadı çöküyor!” iddiaları üzerine hem halkımızı hem de kamu kurum ve kuruluşlarını bilgilendirmek ve bilimsel yöntemlerle yapılması gereken çalışmaları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.

Trabzon İli, Ortahisar İlçesi, Akyazı dolgu alanı üzerinde 2016 yılında inşası tamamlanan Şenol Güneş Kompleksi Trabzonspor Medikal Park Stadyumu, 40 bin kişi seyirci kapasitesine sahiptir. Ülkemiz, bölgemiz ve ilimizin en önemli mühendislik yapılarından bir tanesi olan Akyazı Stadı yaklaşık 4500-5000 adet fore kazık üzerinde, betonarme tribünler ve çelik çatıdan oluşacak şekilde projelendirilmiştir. Kullanıma açıldığı günden itibaren günümüze kadar belirli aralıklar ile stat hakkında hem yazılı hem de görsel basında haberler çıkmakta; dolgu zeminin oturduğu, taşıyıcı sistemin hasar gördüğü ve bu gidişatın devam etmesi halinde stadın yıkılabileceği dahi ifade edilmektedir.

Söz konusu tartışmalar, Akyazı Şenol Güneş Kompleksi ile ilgili Şubat 2022 tarihinde “Geocarto International” dergisinde yayımlanan bilimsel makale sonrasında tekrar alevlenmiştir. Konu hakkında yeterli düzeyde teknik bilgi sahibi olan veya olmayan herkes açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamaların halkımızda yanlış bir intiba oluşturmaması ve gerekli ise yapısal önlemlerin alınması amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak aşağıdaki değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Söz konusu bilimsel çalışma, uluslararası saygın bir dergide yayımlanmış olup diğer bütün bilimsel çalışmalar gibi oldukça değerlidir. Bu çalışma kapsamında; stadın çevresinde ve özellikle batı tarafındaki zeminde yüzey deformasyonlarının ve çatlakların oluştuğu belirtilmiş olup betonarme veya çelik ana taşıyıcı sistem için herhangi bir değerlendirme yapılmamıştır. Çatı üzerindeki membran kaplamalardan alınan ölçümler rüzgâr, sıcaklık vb. hava şartlarından etkilendiği ve büyük hata payları elde edildiği için çatının yapısal davranışı ile ilişkilendirilememiştir. Sonuç olarak, yapılan tek bir bilimsel çalışma ile elde edilen verileri kullanarak statta güvenlik sorununun bulunduğunu, stadın kullanılamayacağını hatta yıkılacağını belirtmek doğru değildir.

Bunun yanında, zemin oturmalarının devam etmesi durumunda stadın taşıyıcı sisteminin nasıl bir davranış sergileyeceğini bugünden tahmin etmek zordur. Dolayısıyla Akyazı dolgu alanı üzerinde inşa edilen Şenol Güneş Kompleksi Trabzonspor Medikal Park Stadyumu’nun güvenle kullanılmaya devam edilmesi, olası bir tehlike durumunda acil ikaz sistemlerinin devreye girip önceden haber verilmesi veya doğal afetler sonrasında stadın mevcut durumunun değerlendirilmesi amacıyla; ülkemizdeki tüm stratejik yapılarda uygulandığı gibi stadın hem betonarme hem de çelik taşıyıcı sistemine, Yapı Sağlığı İzleme Sistemleri kurulması önem arz etmektedir. Bu şekilde, stadın yapısal davranışına ait grafiklerin 7/24 elde edilmesi sağlanacak, performansı izlenebilecek ve olası bir limit dışı davranışta oluşabilecek hasarları önlemek mümkün olabilecektir. Böylece şampiyonluk yolunda statları dolduran taraftarların güvenliği sağlanmış ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları da sorumluluklarını yerine getirmiş olacaktır."


Yorumlar (5)
uğur 3 ay önce
çok doğru söylemiş ktü çöktüktensonra tahmin edersiniz
Akçaabatlı 3 ay önce
hükümetin yaptığı her hizmete her türlü rezil yalanlarla çamur atıyorlar. böyle muhalefetlik olmaz olsun!
COVANNİ 3 ay önce
ADAMLAR ZAMANINDA YAPMAYIN DOLGU ALANA DEDİLER DİYE VATAN HAİNİ BİLE İLAN EDİLDİLER. UMARIM BU STAT BİR GÜN MAÇ İZLERKEN KAFAMIZA YIKILMAZ.STADI YAPTINIZ YETMEDİ BİRDE YANINA ŞEHİR HASTANESİ YAPILIYOR.
Öfke 3 ay önce
Körler sağırlar birbirini ağırlar
Sino 3 ay önce
Hollandada dolgu alanlarına aynı sistemde binalar yapılıyor, orda öyle bir sorun yok.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@