KTÜ'de 61 yaşında 61 bin öğrenci!

Karadeniz Teknik Üniversitesi, 61. yaşında 61 bin öğrenciye ulaştı. 

KTÜ'de 61 yaşında 61 bin öğrenci!

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) 9 bin 54 öğrenci kayıt yaptırmasıyla, üniversitenin toplam öğrenci sayısı 61 bin 39’u buldu. 

KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, 61. yılda 61 bin öğrenciye ulaşmanın gururunu yaşadıklarını söyleyerek, şu bilgileri verdi: “Bu yıl üniversitemizin kuruluşunun 61. yıldönümü. Eğitim öğretime başlayışımız ise 54 yıllık bir geçmişe sahip. Çünkü biraz gecikmeyle eğitim öğretime başlamış. Bu yıl aramıza 9 bin 54 öğrenci dahil oldu. Bununla beraber toplam öğrenci sayımız 61 bin 39’a ulaştı. 61. yılımızda 61 bin öğrenciyi yakalamış olduk. Geçtiğimiz dönemde 9 bin 31 öğrenci mezun ettik. Gelen öğrenciyle mezun olan öğrenci sayısı birbirine yakın. Öğrenciler, yeni kurulan bölümlere geldiği için öğrenci sayımız her geçen yıl artıyor. Ülkemize hizmet noktasında KTÜ kimliğine, aidiyetine sahip üniversite mezunu 200 bine yakın bir KTÜ ordusu var.  Bu yıl ilk günkü heyecanımızla beraber eğitim öğretim dönemini başlattık. İnşallah yıl sonuna kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadan bütün bilgi birikimimizi, bilimsel ufkumuzu öğrencilerimize vererek onların gelişimine, hem bölgemize hem ülkemize hem de insanlığa yararlı bireyler haline gelmelerine vesile oluruz.” 

PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ'ÜN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN


Prof. Dr. Hikmet Öksüz, KTÜ öğrencilerinin sorunlarla karşılaşmadığını ifade ederek, “Biz oturmuş köklü bir kurumuz, öğrencilerin yeni kurulan üniversitelerde karşılaştığı pek çok problem bizde yok denecek kadar az. Şehir dışından gelen öğrencilerin barınma sorunları olabiliyor. Yurt imkanları öğrenci taleplerini ve nitelikte karşılayacak nicelik boyutunda değil. Bunu özel sektör bir şekilde dolduruyor ama gerek kampüsümüzün içerisinde Yurt-Kur bünyesinde olan, gerekse civar mahallelerde oluşturulan vakıf veya özel sektörün yurtları öğrencilerin barınma sorunlarına çözüm üretiyor. Tabi gerek iklimine gerek Trabzon’un şehir trafiği ve ulaşım noktasında bir alışma süreci gerekiyor. Bu kısa sürede halledilebilecek bir durum. Önümüzdeki hafta yeni öğrencilerimize bir oryantasyon programı düşünüyoruz. 15 Temmuz Demokrasi Alanımızda yeni gelen öğrencilerimize öğrenci klüplerimiz aracılığıyla hocalarımızla birlikte tanışma, kaynaşma ve hangi imkanlardan nasıl yararlanabileceklerini, kendi kişisel gelişimlerini sağlayabilmek için nerelere müracaat etmeleri gerektiğini, üniversite imkanlarının neler olduğunu onlara anlatmaya yönelik bir çalışmamız var.” diye konuştu. 

TRABZON KTÜ’YE DESTEK OLMALI

Üniversite öğrencileri ile Trabzon’un kopukluğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Hikmet Öksüz, Trabzon’un KTÜ’ye destek olması gerektiğini şu sözlerle anlattı: “Şehirle bütünleşme noktasında hiçbir sıkıntımız yok. Bu bir mite dönüştürüldü. Böyle bir şeye inanmıyorum. Biz Trabzon’un lokomotif kurumuyuz. Bugün Trabzon’da şehir merkezinde 300 bin civarında insan yaşıyorsa bunun 50 bin kadarı üniversite öğrencisidir. Yani şehirde yaşayan her 6 kişiden biri KTÜ mensubudur. Biz her yıl Trabzon ekonomisine, sosyal ve kültürel gelişimine yaptığımız faaliyetlerle hem ufuk kazandırmaya çalışıyoruz hem ekonomisine dinamizm katıyoruz. Şehirle üniversitenin kopukluğu konusu yıllar önce ortaya atılmış bir metafora dönüştürüldü. Bunu sizin aracılığınızla kırmamız gerekiyor. Trabzon’un bu kuruma büyük destek olması lazım. Gelişimi için, var olan, bekleyen sorunlarının çözümü için üniversiteye hem moral desteği vermesi hem de sahiplenme duygusunu geliştirmesi lazım. Biz bunun için varız. Bu sinerjiyi oluşturma mecburiyeti hepimize ait. Bu milletin acil çözüm bekleyen sorunlarına karşılık verebilmemiz için bu kaynaşmayı artırmak hepimizin yükümlülüğü.” 

KTÜ’nün Türkiye’nin başarılı üniversiteleri sıralamasında üst sıralarda olduğunu vurgulayan Hikmet Öksüz, “Biz kuruluş itibariyle Türkiye’nin 4. üniversitesiyiz ve bizim fen ve mühendislik alanlarımız lokomotif konumunda. Geçen yıl TÜBİTAK tarafından verilen projeler sıralamasında KTÜ tüm üniversiteler arasında proje alma itibariyle 8. sıraya kadar yükseldi. İnşallah bundan sonraki süreçte de hızımız devam eder. Bu projeler yüksek bilgiyi ve yeniliğe dayalı fikirleri içermekte. Türkiye’de devletin ihtiyaç duyduğu alanlara çözüm üretme noktasında hocalarımız akademisyenlerimiz ellerindeki bitin imkanları bilgi birikimlerini projelere dönüştürerek hem üniversitemize hem Trabzon’umuza hem ülkemize başarılarını ortaya koyuyor.” diye konuştu. 

KTÜ EN FAZLA FAKÜLTESİ OLAN ÜNİVERSİTELERDEN BİRİ

KTÜ’nün eğitim öğretim kapasitesinin yeni fakülteler açılarak her yıl arttığını söyleyen Öksüz, bu yıl açılan fakülteler ve verilen eğitimler hakkında şu bilgileri aktardı: “Yeni 2 tane meslek yüksekokulumuz açıldı. Bunlar Of ve Çaykara’da açıldı. Uzungöl havzası turizm potansiyeline sahip olduğu için Çaykara Meslek Yüksekokulumuz o doğrultuda gelişecek. Of Meslek Yüksekokulu da, sahil şeridi olduğu için Denizcilik ve İnşaat alanlarında faaliyet gösterecek. Araklı’da açtığımız Meslek Yüksek Okulumuz Lojistik alanında faaliyet gösteriyor. Tonya Meslek Yüksekokulumuz hasta ve yaşlı bakımında ara elemanı karşılayacak bir eğitim veriyor ve geçen yıl başlatılan eğitimler neticesinde bu yıl mezunlarını verecek. Yeni açılan bölümlerimiz bu şekilde. Bunun dışında fakülteler bazında zaman zaman yeni bölümlere ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’de en fazla fakültesi olan üniversitelerden bir tanesiyiz. Türkiye’de 17 fakültesi olan üniversite sayısı nadir. Sadece Ziraat ve Veterinerlik alanları bizde mevcut değil. Bu da coğrafi yapıyla alakalı bir konu. Üniversitemiz bir sac ayağı görüntüsü veriyor. Fen ve Mühendislik alanları, Sağlık ve Tıp alanı ile Sosyal Bilimler olmak üzere. Edebiyat Fakültesi bünyesinde ülkenin sosyal meselelerine ve kültürel alanlarına bilimsel üretim yapacak yeni bölümler kurduk. Psikoloji, Sosyoloji bölümü kendini geliştiriyor. Arkeoloji ve Sanat Tarihi alanında da akademik kadrolar oluşturduk. Eğitim Fakültesi bünyesinde Trabzon’un bir spor kenti olması nedeniyle Beden Eğitimi Yüksekokulu bünyesinde hem Antrenörlük Eğitimi hem Beden Eğitimi Öğretmenliği hem de Spor Yöneticiliği alanlarında her türlü donanım sağlandı ve lisans ve lisansüstü eğitim yapar hale geldi. Oturmuş bir üniversite olmamız dolayısıyla her alanda eğitim yapıyoruz. 6 bin 100 kadar lisans üstü eğitim alan öğrencimiz var ve bu Türkiye’nin pek çok üniversitesinde lisans eğitim alan öğrenci sayısından bile fazla. Uzaktan Eğitim Merkezi’miz vasıtasıyla İş Güvenliği eğitimleri veriyoruz. Hem özel sektörde çalışanlara hem kamuda çalışan insanlara tezsiz yüksek lisans eğitimleri veriyoruz. Gerek örgün gerek yaygın eğitimi kullanan bir üniversiteyiz.”  


 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 11:17


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Arıkan
Hatice Arıkan - 2 yıl Önce

Malesef size katılamıyorum. KTÜ öğrencisi; Trabzon halkı ve bazı Trabzon milliyetçisi akademisyenler tarafından ötelendikçe ve örselendikçe bu mezunlar tüm Türkiye'ye Trabzon'u ve KTÜ'yü anlatırken çokta hassas ve objektif olamıyorlar. Dolayısıyla KTÜ'ye gelen öğrenci yelpazesi daralırken yerleştirme puanları da bir o kadar düşmüştür. KTÜ çok yakın gelecekte sadece Trabzon ve çevre illere hitap eden lokal bir üniversite olmakla kalmayıp mezunları sayesinde Türkiye'deki Trabzon algısı ve Trabzon'a duyulan sempati malesef zedelenecektir.

mustafa şen
mustafa şen - 2 yıl Önce

Rektör ve yardımcılarının misyonu ve vizyonu ktü nün göstergesi.KTÜ biraz daha düşme eğilimine girerse AÖF ye denk gelecek.Öğrenciler KTÜ yerine AÖF tercih edecek.Mezun olduğumuz KTÜ bu değildi.Son dönemde geri gidiş hızlandı...

Veli Ateş 1
Veli Ateş 1 - 2 yıl Önce

Çocuklarımız kazandığı zaman ayrı bir gurur duyduğumuz üniversiteler var.Mesela nedir bunlar Boğaziç,Odtü,İtü birkaç tane de özel üniversite ekleyebiliriz.Peki ya Ktü? Sadece diploma veren bir eğitim kurumu mu? Elinize alın son 10 yılın son 10 yılı bırakın son 5 yılın tercih rehberini bakın Ktü yü tercih eden öğrenci profiline.Elbette onlar bizim çocuklarımız ama eskiden 25 bindeki öğrenci geliyorsa şimdi 60 bindeki öğrenci geliyor.Ktü yü neden sondakiler tercih ediyor. 61 bir yılda 61 bin öğrenci demişsiniz. İsterseniz 100.000 öğrenciniz olsun başarı bu mu? Tübitak denmiş.Tübitak ile övünen üniversite kaldı mı? Bir diğer konu ise şehirle bütünleşme.Öyle birşey yok. Harbercilik diyorsunuz alın bir genci takın da kamerayı üniversite öğrencisiyim diye yaşamaya çalışsın bir hafta.Sonra görün karşılaştığı şişirilmiş yemek,kira,kıyafet,kirtasiye,ulaşım fiyatlarını.+

Veli Ateş 2
Veli Ateş 2 - 2 yıl Önce

+Ulaşım demişken şehrin lokomotifi olan br kurum nasıl olurda şehrin en geniş ağına ve esnekliğine sahip dolmuşlarda öğrenci indirimi olmaz? Bu ilginç değil mi? Bugün bir Eskişehir e İstanbul a Ankara ya gidip bakın görün tecrübe edinin. Okulda yatırım adına birşey yok. Koskoca kampüste ring yok. Öğrenciler ya yürüyecek ya da dolmuşculara bel bağlayacak.Daha neler var yazacak ama siz 61 bin öğrenci ile memnun yaşıyorsunuz fazla lafa gerek yok.Son olarak unuttum yazmayı okula otopark yapıldı sebebi tam net bilmiyorum ama öğrencilerde araçları ile içeri girsin rahat park etsin falan diye duydum.Doğru mu bilmem ama önce otopark diye yapılan yer şimdi atıl durmasın diye kapatılıp normal odalı bina oluyor sebebi ne ?

Dağlı
Dağlı - 2 yıl Önce

KTÜ sıradan bir üniversite o kadar röportaj veren bir bilen çocuğunuz nerde okuyor?
Rektör efendi ve zurnacıları iyi gayda atıyorlar ancak KTÜ nün sıralama da yeri neresi?
Sonlardaki yerini korumakta neden?

Alp
Alp - 2 yıl Önce

KTÜ Türkiyenin en iyi üniversitelerinden bir tanesi. Çünkü ben mezunum var mı ötesi...

banner426

banner421