Kanuni Anadolu Lisesi tepkisi: "Kabul edilemez"

TAKADER Kanuni Anadolu Lisesinin sıvanla öğrenci alan okullar listesinden çıkarılmasına tepki gösterdi.

Trabzon 13.04.2018, 16:25
Kanuni Anadolu Lisesi tepkisi: "Kabul edilemez"

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi’nin Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları listesinden çıkarılması tepki çekti.


Trabzon Anadolu ve Kanuni Anadolu Liseliler Derneği (TAKADER)’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan “SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZU”nda bulunan “MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI” listesinde okulumuz Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi yer almamıştır.

Bölgemizdeki ilk, ülkemizdeki 24. Anadolu Lisesi olarak 1982 yılında kurulan okulumuz, kurulduğu günden bugüne kadar aralıksız olarak sınavla tercih edilen bir okul olmuştur. Sadece bulunduğu semtten değil, bölgemizin tamamından öğrenci almış, fiziki imkânları ve kadrosu ile ülkemize yerel, ulusal ve uluslar arası düzeyde hizmet eden insanlar yetiştirmiş, yetiştirmeye devam etmektedir. Her yıl üniversiteye giriş sınavlarında büyük başarılara imza atmış, üniversite giriş sınavlarında ülke genelinde ilk 10’da ilk 100’de, ilk 1000’de sürekli olarak öğrencileri olmuştur. Başta TÜBİTAK olmak üzere birçok kurumun liselere yönelik yarışmalarında önemli dereceler elde etmiştir. Sportif açıdan ise basketbol, tenis, bisiklet, atıcılık, oryantiring, satranç gibi alanlarda bireysel ve takım halinde büyük başarıları bulunmaktadır. Kültürel yarışmalarda da hem edebi, hem de gösteri alanlarında dereceler elde edilmiştir. Bunların tamamı ülke genelinde ve halen sürdürülen başarılardır. Okulumuz, 2016 yılındaki başarısı ile ülke genelinde Anadolu Liseleri arasında 56. sırada yer almış, 2017 yılında ise ilk 50 lise arasına girmiştir. Geçtiğimiz yıl %1 ve %4’lük dilim aralığından 170 öğrenci almış, bu öğrencilerin 69’u taban puan açısından daha üstteki fen liselerine girebilecekken, bunun yerine okulumuzu tercih etmiştir. Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi sadece Trabzon’un değil tüm Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek taban puanla öğrenci alan Anadolu Lisesidir. Kısacası bölgenin marka haline gelmiş okuludur.        

Okulumuz şu an “Hayat Boyu Öğrenme” ve “ERASMUS” programları çerçevesinde 6 adet Avrupa Birliği Projesini başarıyla yürütmektedir. Bu projelerle hem öğrencilerine hem de öğretmenlerine dünya ölçeğinde kendilerini geliştirme fırsatları sunmaktadır.

Bugün, Trabzon Kanuni Anadolu Lisesi’nin yetiştirdiği,  ülke genelinde ve uluslar arası düzeyde vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve devletimize hizmet etme sorumluluğu yüklediği mezunları olarak şunları ifade etmeyi de görevimiz olarak görüyoruz: 

-    Öncelikle okulumuzun bir gelenek haline gelen başarılarının mimarı     kıymetli öğretmenlerimize ve idarecilerimize şükranlarımızı sunuyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıkla uzun ömürler diliyoruz.

-    Okulumuzun, geleneksel başarıları, fiziki ve teknik altyapısı, konumu ve tarihi, mekanının Trabzon’a hizmet geçmişi, kadrosu ve benzeri tüm hususlar dikkate alındığında son yayınlanan “MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI” listesinde yer almaması ve bu eksikliğin teknik gerekçelerle izah edilmeye çalışılması kabul edilemez.%1-%4’lük dilimden öğrenci alan bu marka okulun %10’luk sınıflandırmaya girememiş olmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

-    Herhangi bir okulun niye bu listede yer aldığını asla tartışmıyoruz ve böyle bir kıyasın içine hiçbir zaman girmeyeceğimizi açıkça ifade ediyoruz. 

-    Okulumuzun bahsettiğimiz listede yer almaması bir eksikliktir. Bu durum hızla düzeltilmelidir. Özellikle Trabzon’daki tüm inisiyatif sahiplerini, siyasetçileri, kent yöneticilerini, bu konuda irade beyanına ve harekete geçmeye davet ediyoruz. Biz, mezun olduğumuz kurumun niteliğinin farkındayız. Derdimiz, bizden sonrakilerin de niteliği değişmeden, köklü geçmişe sahip bu kurumdan istifade etmesi ve ülkemizi gelecekte daha da ileriye taşımalarıdır. Bu konuda mücadelemiz ulaşılabilen en son noktaya kadar devam edecektir.”
Yorumlar (12)
mehmet 3 yıl önce
fazla kafa yormayın cocuk fakir ve zeki yse imamhatibe durumu iyiise özel okula gidecek Allah kolaylık versin
HANGİ AKIL ??? 3 yıl önce
HANGİ AKIL BÖYLE BİR KARAR ALIR ? MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR, YARDIMCILARI NE İŞ YAPAR ???
Ali KAYA 3 yıl önce
Nitelikli yöneticilerin işbaşında olmayışının tabii sonucu.Geçmiş olsun.
Sevda Keçeci 3 yıl önce
Ben de Kanuni ortaokulu dönemde öğrenciydim ve oradan aldığım eğitimle girilmesi zor olan Trabzon Lisesinde okudum..Hala oradaki hocalarımın azmini okulun disiplinini taktir ederim..Nitelik arayanlar mezunlarından kalitesini görmeli.neye göre kime göre.. Ayrıca böyle ayrım yapılmasını onaylamıyor um..eğitimin öğretimin olduğu her okul niteliklşdir.. Eğitimdede ayrıştırma her şeyde ayrıştırma var artık..saçma bir sistem içerisinde çocuklar koşturuluyor.. Eğitim bir köy okulunda da bir üniversitede de niteliklidir eğitime ve eğitim verenlere saygı duyulmalı...böyle bir ayrıştırmaya karşıyım
manuel 3 yıl önce
ulkeye asker lazim okumus adam degil. nitelikli okullar tek tek kapatilmalidir :)ds fgsda fgfdsa
ALİ KAYA 3 yıl önce
Senden asker bile olmaz.Askerin okumuşu işe yarar.
Halil 3 yıl önce
Rezalet! Skandal bir karar!
NURAY 3 yıl önce
Eğitim alanında fiyasko kararlar alıp ,eğitimi dibe doğru çeken insanlar şimdi de nitelikli okul kisvesi altında kendilerince iş yapıyorlar . Amaç ne ? İyi okulların seviyesini aşağı cekio ,imam hatip okulları ni tercihli duruma getirmek. Yazık çocuklarımıza ..
PERİŞAN 3 yıl önce
HERKES HER OKULA GİTMESİ LAZIM ZENGİN COCUGU ÖZEL OKULLARDA OKUYCAK FAKİR COCUGU HİÇBİR OKULA GİDEMİYCEK HELAL DEVLETİMİZE DOGRU KARAR VERDİ ALLAH RAZI OLSUN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@